post

نحوه مطالعه کتاب Oxford Word Skills : کتاب آموزش لغت آکسفورد ورد اسکیل ، با توجه به گروه مخاطب، نحوه مطالعه متفاوتی دارد. به عنوان مثال، زبان آموزانی که تصمیم دارند از این کتاب به صورت خود آموز استفاده نمایند، می بایست به صورت بخش به بخش به مطالعه این کتاب پرداخته و تمرین های متوالی آن را پس از اتمام هر درس ، به صورت کامل انجام دهند تا از صحت یادگیری خود اطمینان یابند.

ولی زبان آموزانی که به همراه مدرس این کتاب را مطالعه می کنند، می بایست به صورت گروهی و با استفاده از تمرین های کلاسی، از درس های این کتاب استفاده نموده و درس نامه های کلاس را با تمرین های ارائه شده در کلاس، وارد حافظه دراز مدت خود نمایند.

امروزه، تمام متخصصان زبان شناسی و تدریس زبان انگلیسی از اهمیت و جایگاه بالقوه این کتاب در زمینه آموزش،  مطلع هستند و می دانند که با مطالعه مجموعه کتاب های آکسفورد ورد اسکیل، توانایی ودانش فوق العاده ای در زمینه گسترش واژگان زبان انگلیسی، به ارمغان خواهد آمد.

واژگان مهم ترین بخش یادگیری زبان انگلیسی

در کل، در نظر داشته باشید که واژگان را می توانیم مهم ترین بخش یادگیری زبان انگلیسی به شمار بیاوریم. بدون واژه نمی توانیم صحبت کنیم یا بنویسیم بنابراین بدیهی است که گسترش دایره لغات، برای ارتقاء دانش زبان انگلیسی امری بسیار مهم وکلیدی به شمار می رود. ولی بسیاری از زبان آموزان معتقد هستند که به خاطر سپردن واژگان و وارد کردن آن در حافظه دراز مدت، کاری بسیار خسته کننده و طاقت فرسا به شمار می رود.

صوتی – زبانی

برای این که بتوانید به صورت کاملا مسلط ، به زبان انگلیسی صحبت کنید، می بایست دایره واژگان خود را تقویت نمایید و البته همه زبان آموزان و متخصصان زبان انگلیسی می دانند که دشوارترین بخش آزمون های زبان بین المللی نظیر آیلتس و تافل، نیز همان بخش واژگان است.

ما برای رقابت در سطوح اجرایی و دانشگاهی، نیاز داریم تا درک کامل و گسترده ای از واژگان، اصطلاحات و عبارات پیچیده و خاص ، داشته باشیم.

یکی دیگر از دلایل مهم برای یادگیری واژگان زبان انگلیسی را می توان این نکته در نظر گرفت که ما با یادگیری واژگان زبان انگلیسی می توانیم به صورت دقیق تر و حتی مختصر تر منظور خود را بیان نماییم. به عبارتی قادر خواهیم بود با تعداد کلمات کمتر، منظور خود را به صورت بهتری به طرف مقابل القا نماییم.

مختصر گویی و مختصر نویسی

تعداد زیادی از زبان آموزان تنها به دلیل مختصر گویی و مختصر نویسی، تمایل دارند تا دانش واژگانی خود را گسترش دهند. ولی در صورتی که حفظ و یادگیری واژگان از طریق یک روش نادرست انجام شود، این کار امری به شدت کسالت آور و خسته کننده خواهد بود و دیری نخواهد پایید که شما از این کار دست بکشید.

کار بسیار اشتباه در حفظ واژگان زبان انگلیسی این است که لیستی از لغات مختلف تهیه نموده و یا در دفترچه های معنا – لغت یاداشت می کنند و سعی می کنند واژه به واژه این کلمات را حفظ کنند. پس از این، وقتی که می بینند نمی توانند این واژگان را وارد حافظه دراز مدت خود نمایند و پس از مدتی کلمات و اصطلاحات از ذهنشان پاک می شود، دچار سرخوردگی و یاس و ناامیدی شده و در نتیجه از ادامه این کار دست می کشند.

استراتژی های مفیدی برای حفظ کردن واژگان

استراتژی های مفیدی برای حفظ کردن واژگان ارائه می شود که با استفاده از این ویژگی ها شما قادر خواهید بود کلمات و اصطلاحات را وارد حافظه بلند مدت خود نموده و تا حد زیادی از فراموش کردن واژگان، جلوگیری به عمل خواهد آمد.

یکی از استراتژی هایی که شما باید در حفظ واژگان به کار گیرید این است که هرگز واژگان را به تنهایی و خارج از جمله یاد نگیرید. این استراتژی به صورت کامل در کتاب آکسفورد ورد  اسکیل پیاده شده است. 

یادگیری واژگان در فضای متن و جمله دو مزیت دارد. یکی این که اگر واژه ای را در این چارچوب قرار دهید، احتمال یادگیری آن بییشتر می شود.  و مزیت دوم این است که زمانی که واژه مورد نظر را در یک جمله قرار می دهید، یاد خواهید گرفت که چگونه از این واژه ( یا گروهی از واژگان) به شکل صحیح آن استفاده کنید.

یکی دیگر از استراتژی های یادگیری واژگان انگلیسی این است که یک وضعیت یا کلمه مشابه در زبان مادری را به کلمه ای که می خواهید یاد بگیرید پیوند دهید.

این روش، در زبان شناسی به نام روش نمائیک معروف است و سالیان سال است که از سمت متخصصان علم زبان شناسی به زبان آموزان پیشنهاد شده و بسیاری از افراد با این روش دایره واژگان خود را گسترش داده اند.

مطالعه هرچه بیشتر و موثر تر به شما کمک می کند تا دایره واژگانی خود را گسترش دهید. به عبارتی با لغات بیگانه در قالب متن و جمله آشنا می شوید و از آن جا که تشنه این هستید تا ادامه مطلب را بخوانید و متوجه شوید، ذهن بیدار شما فعال تر عمل خواهد کرد و به شما کمک خواهد نمود تا معنای لغت بیگانه به صورت هرچه بهتر برایتان آشکار شود. بدون نیاز به هیچ فرهنگ لغت و دیکشنری.

استفاده از فلش کارت ها زمانی سودمند است که در کنار لغت و معنی، چندین جمله از معانی مختلف واژه مربوطه ارائه شود.

Oxford Word Skills ( شیوه  نوین حفظ واژگان زبان انگلیسی)

کتاب هایی نظیر کتاب 504 (دانلود رایگان کتاب 504)واژه ویا 1100 واژه، منابع معتبر، مشهور و بسیار مفیدی برای یادگیری لغات هستند ولی کتاب های جدیدی نظیر مجموعه کتاب های Oxford Word Skills با بهره گیری از شیوه های نوین حفظ واژگان زبان انگلیسی، به صورت کاملا تخصصی و هوشمندانه ، به شما یاری می رساند تا دایره واژگانی خود را گسترش داده و در قالب جملات و درس نامه های مختلف،  لغات را آموخته و پس از هر درس نامه، با تمرین های منحصر به فرد خود،  دانش زبانی خود را بیازمایید و در صورت لزوم در صدد رفع اشکال برآیید.

آموزش زبان  بر پایه تکلیف

همت، علاقه و مطالعه و تکرار و تمرین، کلید اصلی حفظ واژگان است که به شما کمک می کند در ذهن خود گنجینه ای از واژگان و عبارات و اصطلاحات مختلف را داشته باشید.

شما هم میتوانید به سادگی کتابی با عنوان خود چاپ کنید.

این مطلب را بخوانید تا با مراحل آن آشنا شوید.

اگر نیاز به ترجمه مقاله یا ترجمه فوری دارید از خدمات شرکت بهره ببرید. راستی اگر دانشجو باشد ترجمه با تخفیف است.

2 thoughts on “Oxford Word Skills

  1. سلام
    دست شما درد نکنه ولی اصلا توضیحی برای روش مطالعه نداده بودید

  2. منابع این مطلب کجاست؟ ❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *