post

چگونه یک مقاله انگلیسی بنویسیم : این سلسله مطالب، برای محققین و نویسندگانی ارائه شده است که نیازدارند مقاله خود را به زبان انگلیسی بنویسند. هدف شما چاپ مقاله تان است و می خواهید یافته ها و ایده های خود را در یک مقاله به گونه ای ارائه دهید تا مسیر برای تحصیلات تکمیلی شما هموار شود. به عبارت دیگر، شما می خواهید با دیگر محققان ارتباط برقرار کنید.

چه چیزی روی ارتباط با دیگر محققان تاثیر می گذارد؟ در نظریه ارتباطات، یک فرستنده یک پیام برای گیرنده می فرستد و این که این پیام با چه وضوحی به گیرنده می رسد تا حد بالایی بستگی به واسط های بین گیرنده و فرستنده در طی این مسیر دارد. تعداد کمتر واسط ها بین گیرنده تا فرستنده، شانس بهتری برای ارسال پیام واضح به شما به عنوان فرستنده می دهد. از آن جا که من درباره ی زبان مقاله نویسی صحبت می کنم، این واسط های موجود ممکن است مسائل و مشکلاتی ایجاد کنند. از جمله این مسائل و مشکلات می توان به انتخاب ناصحیح واژگان، بی دقتی، گزافه گویی[Wordiness]، سازمان دهی[Structuring] ضعیف و غیر واضح اشاره نمود و همه این عوامل باعث می شوند تا به هدف اصلی خود یعنی داشتن یک ارتباط قوی و واضح دست یابیم. البته این موارد برای نوشتن یک مقاله مطلوب و تاثیرگذار مورد هدف ما نیست.

سوالاتی که ذهن مارا در مورد چگونه یک مقاله انگلیسی بنویسیم به شرح زیر است

چه عواملی به ما کمک می کند تا یک مقاله تاثیرگذار بنویسیم؟ جواب خیلی واضح و آشکاری برای این سوال وجود ندارد. هر قانونی که برای مربیان و یا ویراستاران معنادار باشد دارای استثنا نیز هست. در شرایطی قوانین ارائه شده می توانند حکم راهنما را برای ما داشته باشند که قوانین مربوطه، مفید و مثمر ثمر باشند. ولی این قوانین در مورد چه چیزهایی راهنمایی می کنند؟

به نظر من می رسد که نوشتن تاثیرگذار یک مقاله دانشگاهی، ویژگی های قطعی و رایجی دارند. اول این که همان طور که آشکار به نظر میرسد، محتوا بخش بسیار مهمی در تاثیرگذاری یک مقاله دانشگاهی است. این، اولین استدلال شماست. نیاز است تحقیقات شما به صورت دقیق و جامع و کامل ارائه شوند و همین طور نیاز است که تجزیه و تحلیل های شما به صورت منسجم و کامل و متعادل باشند و به درستی پایه گذاری شوند.

اگر شما در مورد نوشتن تخصصی مقالات و نوشتن یک مقاله هوشمندانه؛ اطلاعات کافی ندارید می بایست انتظار این را هم داشته باشید که مقاله ارائه شده شما چندان چشمگیر نباشد. موضوع بعدی، بحث سازمان دهی است. برای تاثیرگذاری بیشتر ترمقالات، نیاز است که نوشته های شما به خوبی سازمان دهی شده باشند. بیان استدلال های تاثیرگذار در سازمان دهی مقاله، کار دشواری است و این یک امر کلی است. در مقایسه با دیگر زبان ها، چیزی که برای نوشتن تاثیرگذار یک مقاله به زبان انگلیسی، مورد بحث است، بحث بیان مستقیم منظور نویسنده به خواننده و ارائه مطالب به صورت قدم به قدم است.

بیشتر بخوانیم : 15واژگان متصل کننده در زبان انگلیسی

خواننده یک مقاله انگلیسی انتظار دارد که ساختار استانداردی را در یک مقاله دانشگاهی مشاهده کند ( در بخش ابتدایی[Beginning] مقاله، چه بخش میانی[Middle] و چه بخش نهایی[End]) این بخش ها را مترجمان به صورت مقدمه[Introduction] / بدنه مقاله[Body] / نتیجه گیری[Conclusion] ترجمه می کنند ( و در مواردی که ساختار IMRA وجود دارد به صورت مقدمه، روش ها[Methods] ، نتایج [Results]و تجزیه و تحلیل[Analysis] بیان شده و پس از آن مباحثه [Discussion]/ نتیجه گیری به آن افزوده شد).

خواننده انتظار دارد که مفاهیم و بندهای بخش های مختلف یک مقاله یا فصل های یک کتاب را کاملا درک کند. به منظور این که شما یک مقاله خوب و سازماندهی شده ارائه دهید نیاز دارید که از کلمات و واژگان ربط به طور صحیح استفاده کنید تا خواننده به درستی متوجه منظور شما بشود.

سومین ویژگی یک نوشته تاثیرگذار، وضوح نوشته است.

مفاهیمی که شما گزارش می دهید اغلب بسیار پیچیده هستند و  وظیفه شمای نویسنده است که این متن را تا حد امکان به زبان ساده تر ارائه دهید.

به این معنا که نیاز است شما خودتان را یک کودک فرض کنید و به گونه ای مطالب را بنویسید که حتی برای یک کودک نیز قابل فهم باشد. پرهیزاز گزافه گویی امری ضروری است و می بایست دقت کافی را داشته و با دقت بیشتری در مورد انتخاب صحیح واژگان فکر کنید. در حقیقت، شاید من به عنوان خواننده مقاله شما، مدام منظور شما را در مورد بخش های مختلف مقاله بپرسم. مثلا این که می پرسم هدف اصلی شما در مقاله چیست و یا این که چگونه من می توانم موضوعات ارائه شده در این مقاله را به صورت دقیق بازگو کنم. شما این سوالات را می بایست در زمان نگارش مقاله از خودتان بپرسید. اگر این سوالات را از خودتان پرسیدید خواننده نخواهد پرسید که هدف نویسنده چه بوده و یا بدتر از آن، این سوال برای خواننده پیش نخواهد آمد که آیا خود نویسنده متوجه منظورش شده یا خیر.

مورد دیگر در مقاله نویسی، مختصر و مفید و البته منسجم  بودن مقاله و جلوگیری از گزافه گویی و بازی با کلمات است. البته قطعا شما به عنوان نویسنده نیاز خواهید داشت که از طیف وسیعی از واژگان استفاده کنید ولی می بایست در نظر داشته باشید که یک مقاله 5000 کلمه ای باید دارای محتوای پربارتری نسبت به یک مقاله  3000 کلمه ای باشد. در مقاله نویسی، به خصوص در بخش های دولتی و دانشگاهی از گزافه گویی بپرهیزید. مدام از خودتان بپرسید چگونه می توانم منظورم را مختصرتر بیان کنم یا این که مفهوم ساده تر این جمله چیست.

مورد بعدی رعایت نکات گرامری است که وابسته به نوع انتخاب واژگان شما می باشد. رعایت نکات گرامری برای تاثیرگذاری یک مقاله، بسیار ضروری است. رعایت نکات گرامری یک موضوع کلی به نظر می رسد زیرا اغلب این موضوع برای گویندگان و نویسندگان غیر بومی انگلیسی، بحث دشواری است. استفاده اشتباه از افعال می تواند معنای جمله را به کلی تغییر دهد ( و قطعا این امر وجهه خوبی برای شمای نویسنده نخواهد داشت). قرارندادن یک کاما یا استفاده نا به جا از کاما می تواند روی معنای واژه و همچنین تاکید کل جمله اثر گذارد. البته برای نویسندگان غیر بومی انگلیسی مسائل دیگری مثل برداشت کاذب از جمله، واژگان  هم ریشه، بندهای مختلف مقاله، اصطلاحات و حروف اضافه و غیره نیز مطرح می باشد.

هدف از این کتاب، این است که شما بتوانید یک مقاله تاثیر گذار بنویسید. تمرکز این کتاب روی وضوح و ساده نویسی مطالب در یک مقاله و در مورد یک موضوع خاص است و این عوامل، می توانند نوشته شما را تاثیرگذارتر کنند. البته رعایت نکات گرامری و سازمان دهی مقاله نیز بسیار حائز اهمیت است و محتوای مقاله شما نیز می بایست غنی و بی تکرار باشد. در این کتاب، مثال های زیادی ارائه شده اند که برخی از آن ها از استانداردهای مقاله نویسی تبعیت کردند و در برخی از آن ها چند اشتباه رایج و معمول نیز به چشم می خورد. من به شما نشان خواهم داد که چگونه این اشتباهات را تصحیح کنید و جملات تاثیرگذارتری ارائه دهید ولی همه این ها در حد مثال است. هدف اصلی ارتقاء مهارت مقاله نویسی شما و جمله بندی شما در مقاله است. این اصل را به خاطر بسپارید که هرچه نوشته خود را بازنویسی کنید مقاله بهتری ارائه خواهید داد. شما می بایست با نگاه انتقادی مقاله خود را بازخوانی نموده و فرایند ویرایش را در آن لحاظ کنید. امیدوارم که بادید انتقادی بتوانید مقاله بهتری بنویسید و مقالات قبلی خود را نیز ارتقا بخشید. در این صورت شما قادر خواهید بود با اعتماد به نفس بیشتری کار کنید و بنابراین تنها محدود به تحقیقات میدانی نیستید بلکه می توانید با تکیه بر زبان و ادبیات خودتان مقاله بنویسید.

امیدواریم  این مقاله با عنوان ( چگونه یک مقاله انگلیسی بنویسیم ) مفید بوده باشد. ممنون میشویم نظر خود را زیر همین پست بیان کنید

اگر میخواهید به صورت تخصصی افعال مورد استفاده در مقالات را یادبگیرید این مطلب را بخوانید.

اگر در زمینه ترجمه مقاله و ترجمه متون تخصصی به انگلیسی نیاز به مشاوره داشتید می توانید از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید.