چگونه مقاله خود را برای انتشار آماده کنیم؟

آماده سازی یک مقاله کاربردی وعلمی نیاز به محققی باتجربه با انگیزه و توانا دارد.پژوهشگران در مسیر علمی خود کارهای تحقیقاتی با کیفیتی را ارائه می دهند که این داده های تحقیقی با روشهای مستحکمی به دست می ایند.انها حاصل کارخود را با نظریه های کاربردی و عملی خلق می کنند و برای انتشار مقالات وارد مرحله آماده سازی می شوند.

 

انتشار مقاله

انتشار مقاله

مرحله آماده کردن یک مقاله سخت ترین بخش کار علمی و تحقیقاتی یک پژوهشگر است چراکه در این مرحله کوچکترین سهل انگاری و نقصی نتیجه کار را بیهوده می سازد.
البته در فرایند اماده سازی و انتشار مقاله چند نقص عمده و رایج وجود دارد که در اکثر مواقع دلیل رد شدن و عدم انتشار کار تحقیقاتی همین موارد است.
اطلاع ازین نقایص شانس و امکان انتشار مقالات و مطالب تحقیقاتی را افزایش می دهد و رزومه ی پژوهشگر را پر بار و قابل ارتقا می کند و درنتیجه شرایط پیشرفت شغلی و علمی فراهم می شود.
دراینجا به شناسایی مشکلات رایج و راه حل های مفید برای اماده سازی مقالات ژورنال، اشاره شده که برای محققان تازه کار مفید است.
بدون شک نگارش مقالات برای ژورنالهای معتبر و اکادمیک عملی رقابتی بوده که داشتن تجربه و اگاهی, امکان رد شدن ان را کمتر می کند البته یک عامل مهم دیگر وجود داوری درست است چرا که امکان شناسایی و برطرف کردن تمام نواقص به وسیله یک نویسنده وجود ندارد.

مشکلات رایج در اماده سازی یک مقاله :

1:در انتشار و اماده سازی مقاله عجله نکید.

بهتر است تحقیق و دوره مطالعاتی خود را در ابتدای دوره دکتری شروع کنید تا فرصت کافی برای ادامه , پایان و بررسی بیشتر داشته باشید کار را به لحظه اخر سپردن نشان داده که نواقص بیشتری در ان زاده می شود تا کیفیت کافی و خوب.
حتی بعد از دریافت بازخورد از افراد مسئول بازبینی و همکاران مرتبط با رشته خود باز هم احتیاط و پیگیری خودرا برای اطمینان بیشتر ازینکه عیبی در ان نیست داشته باشید.
این رویه منطقی شامل خواندن چندین باره،بادقت و تمرکز بر تمام کلمات ،جمله بندی ها و محتوای کلی متن در زمان وموقعیت های مختلف می شود.
بازخوانی متن احتمال اینکه نواقصی که از چشمان شما نادیده گرفته شده باشند را کم میکند.بعد از بررسی شخصی ان را به همکاران و محققان مربوط به رشته خود به اشتراک بگذاریدو نظر انها را در مورد نواقص ،رفع بهتر و تقویت ان بپرسید.

همینطور در مواردی که به راهنمایی بیشتر احتیاج است و در بیان مطلبی تردید دارید تاکید بیشتری روی نظر خواهی از اطرافیان داشته باشید.نکته دیگر بررسی متن توسط فرد متخصص و باتجربه است چرا که دید و نظر بهتر و بازتری می تواند ارائه دهد.

2:نشریه مناسب و معتبری را انتخاب کنید.

نظر و سلیقه افراد باتجربه و همکاران را در انتخاب مناسب ترین ژورنال بپرسید.
در وب سایتهای معتبر با جسجوی راحت میتوان ژورنال های تخصصی و معتبر را شناسایی کرد.همچنین با وارد کردن نام نویسنده یا چکیده ای از مطلب و زمینه تحقیقاتی میتوان به  بهترین و به روزترین ژورنال های مورد نیاز دست پیدا کرد.
گاهی به دلیل تجربه پایین و عدم تخصص کاری, پژوهشگران, مقالات خودرا برای چند ژورنال ارسال می کنند که این عمل کار چه از نظر علمی و چه از نظر قوانین و خط مشی های ژورنالی درست و حرفه ای نیست وباعث مشکلات کپی رایت و هدر رفتن کار پژوهشگر می شود.

3:قسمت راهنمایی نویسندگان را با دقت مطالعه کنید.

بعد از خواندن شخصی و بازخوانی توسط همکاران و متخصصان ، نظر سنجی ، اصلاح و انتخاب ژورنال هدف، نوبت به خواندن هدف ژورنال مورد نظر برای انتشار مقاله خود,می رسد.
مطالعه راهنمای نویسندگان، تطبیق و مقایسه میزان نزدیکی به ان مطالب اطمینان بیشتری را برای درستی مقاله به شما می دهد. با مطالعه این ژورنال ها سبک و فرمت مقاله خودرا میتوانید به شکل استاندار نزدیک تر کنید.
وقتی شما قصد انتخاب ژورنالی را دارید از ان جهت بررسی هدف و سبک ژورنال مهم است که ممکن است به دلیل عدم هم خوانی با چیدمان مورد قبول ژورنال رد شود یا به دلیل ساختار بندی نادرست ویا نوشتن مطالبی ب دور از انتظارات ژورنال امکان انتشار را نداشته باشدو حس وقت تلف کردن و تلاش بیهوده به فرد دست دهد.

4:عنوان و چکیده مناسبی برای مقاله خود انتخاب کنید.

دقت در انتخاب عنوان وچکیده مناسب اثر مثبتی بر روی نظر سردربیر ژورنال می گذارد .چراکه اجزای تشکیل دهنده مهم یک مقاله عنوان و چکیده است و اولین عناصری که یک سردبیر با ان مواجه میشود این دو بخش است.
به توصیه ی نویسندگان و افراد متخصص،عنوان می بایست در قالب خلاصه که معرف درون مایه ی اصلی مقاله, نظر و تحقیق شخصی شماست باشد.
و چکیده شامل هدف ,گستره تحقیق ، روش تحقیق ،کاربرد یافته ها در عمل و نظریه است. رعایت اصول و جزئیات در این بخش باعث ساختار دهی و توجه بیشتر به مقاله می شود.

۵-از یک شرکت و فرد متخصص در زمینه ویراستاری مقاله خود کمک بگیرید.

قسمتهای مهم مقاله که بیشتر مورد توجه و دقت داوران قرار می گیرد مانند;بدنه اصلی ،جداول ، تصاویر و همچنین بخش رفرنس هاست که شرکت های متخصص ازجمله پارس 68 به خوبی میتواند با توجه به رشته و محتوای هر مقاله, ویرایشی تخصصی و دقیق ارائه دهد.
استفاده از برخی لغات و جمله ها مانند; کاربرد افعال معلوم “دراین بخش سعی داریم”  یا توضیحات اضافی مانند”لازم به ذکر است ,محققان باور دارند” یک دلیل دیگر برای رد شدن است.
6:درصورت عدم تجربه و تسلط کافی از مترجم متخصص استفاده کنید.
یکی از مشکلات رایج در عدم پذیرش مقالات عدم توجه به رعایت نکات دستوری و گرامری زبان است.کوچکترین نقصی در زبان انگلیسی برای مقالات ISI نتیجه ی پژوهشی شمارا زیر سوال میبرد و از ارزش کیفی و کمی مقاله به راحتی کاسته می شود.
سایت پارس 68 در زمینه ترجمه تخصصی زبان های رایج ،ترجمه مقاله و راهنمایی در خصوص ژورنال های معتبر میتواند این مشکل را به راحتی و سرعت بیشتری حل کند و محقق را برای انتشار و پذیرش مقاله خود در ژورنال های تخصصی کمک کند.

7:با دقت نظرات داروان را بررسی کنید.

در اکثر مواقع سر دبیران طبق پیشنهاداتی که از طرف داوران دریافت میکنند مقاله را درصورت بازبینی و ارایه دوباره پذیرش میکنند.در این بازبینی ممکن است نیاز به تغییرات جزئی یا بیشتری باشد که توجه به ان ضروری است.توجه محققان کم تجربه به نکات ارائه شده و حل کردن تمام نقاط ضعف و نواقص پیشنهاد شده بایستی در زمان زودتری انجام شود. این فرایند بازبینی ممکن است چند دور رخ دهد.

اجزای یک مقاله

دیدگاهتان را بنویسید