post

مترجم یار چیست؟

باتوجه به گستردگی و سرعت پیشرفت علم ,همه انسانها به خواست خود یا به ناچار باید خودرا با این علم و گستردگی تطبیق بدهند و برای اینکه سطح اطلاعات و دانش خودرا بیشتر کنند نیاز به ارتباط بیشتر چه از دور و نزدیک دارند اما انچه دراینجا میتواند مسئله ساز و مهم باشد شناخت زبانهای مختلف و مهم است تا جستجو ,تحقیق و به روز رسانی را اسانتر و سریعتر کند.

بازگردانی زبان بیگانه به زبان خودی و هماهنگی  با زبان مورد نظر کار اسانی نیست از طرفی افرادی که بتوانند در چند زبان ,تخصص کافی داشته باشند در دسترس نیستند بنابراین یکی از مزیتهای اینکه پیشرفت علم دسترسی به همین امکانات ان هم با صرف زمان ,هزینه کمتر و دقت بیشتر بوده چرا که در گذشته برای اینکه فردی بخواهد مطلب ,علم یا مقاله ای را از زبانی خاص و نااشنا به زبان خودی ترجمه کند زمان زیادتری صرف میکرد و اعتبار و صحت ترجمه کمتر بود.
اما امروزه با استفاده از هوش مصنوعی تکنولوژی و اینترنت کار ترجمه از انسان به کامپیوتر و برنامه ها سپرده میشود.
که نه تنها خستگی ناپذیر است بلکه با وارد کردن دستور و کدهای اماده سریعتر و اسانتر نیازی که در حال جستجوی ان هستیم رفع میکند.
امکان به روزرسانی و در دسترس بودنش فوق العاده است و خود را میتواند هوشمندانه ارتقا دهد.

در بخش ترجمه,این تکنولوژی معرف برنامه ای به نام مترجم یار است.

مترجم یار یکی از ابداعات پر کاربرد برای انسان عصر حاضر است.

ازجمله ی انها ,گوگل ترنسلیت بوده که در صورت دسترسی به اینترنت رایگان است و البته نسخه افلاین ان هم فکر خوبی برای مواقعی است که اینترنت در درسترس نیست همچنین این برنامه ازابتدای ساخت ان تا به الان در حال ارتقای خود بوده و امکانات بیشتر و تازه تری را در اختیار کاربر قرار میدهد البته به کمک هوش و خلاقیت انسانی.
نرم افزار های دیگری مانند دژاوو,ورد فستاس دی ال ترادوس و کیو ترنسلیت هستند .
که دراینجا به مزیت های دو مورد انها به نام ترادوس و کیو ترنسلیت اشاره میکنیم:

SDL TRADOS

یکی از برنامه های عالی دراین بین بوده و البته گرانتر.
این نسخه پیشرفته برای ترجمه های تخصصی, ویرایش و تحلیل ترجمه و پروژه های بزرگ تجاری و علمی که داری پیچدگی و کلمات تخصصی بیشترند ,کاربرد دارد.
بیش از 200 هزار نفر از کاربران و شرکتهای عظیم و افراد حرفه ای ازین نرم افزار کمک میگیرند.
این برنامه دارای حافظه وسیع ترجمه بوده و مجموعه ای ارشیو شده از اطلاعات را برای یک فرد تهیه میکند تا در مواقع لزوم به راحتی به ان مراجعه کند و نیاز به جستجوی مجدد برای یک موضوع تکراری نباشد.
همچنین در بخشی ,واژگان ارسالی توسط افراد را برایشان مدیریت و مجموعه سازی میکند و به ویرایش اشتباهات و مدیریت پروژه های درخواستی میپردازد و  در حال حاضر یکی از حرفه ای ترین برنامه ها معرفی شده است.

نرم افزار کاربردی دیگر QTranslate است.

این نرم افزار کم حجم به خوبی از زبان فارسی پشتیبانی میکند.
همچنین امکان پشتیبانی از مترجم گوگل، مترجم یاهو، مترجم مایکروسافت را دارد.
ازجمله امکانات جالب این نرم افزار تشخیص تلفظ صحیح واژگان و املای درست انهاست.همچنین دارای تاریخچه ترجمه بوده و امکان دسترسی به ترجمه های پرکاربرد گذشته را برای فرد امکان پذیر میکند
و با نرم افزارهای کمکی دیگر مانند  outlook,Acrobat Reader وword سازگاری دارد.

مطالب مرتبط

تفاوت مترجم واقعی با مترجم غیر واقعی

هوش مصنوعی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.