ساختار مقاله

یکی از مهم‌ترین کارهایی که اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید انجام دهند، ارائه مقالات در ژورنال‌های معتبر  است. اساتید برای ارتقا مرتبه علمی خود و  دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی برای  قوی تر کردن رزومه و دانش خود، نیاز به چاپ مقاله در این ژورنال‌ها دارند.

ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی زیادی وجود دارد که  محققین و پژوهشگران می‌توانند ایده‌ها و روش‌های جدید خود را  به عنوان مقاله علمی به انها ارائه داده و از مزایای چاپ مقالات در این ژورنال‌ها بهره ببرند. اما در این راستا ، سؤالاتی مطرح است. چگونه باید یک مقاله علمی مناسب نوشت؟ ساختار مقاله باید چگونه باشد تا داوران در ژورنال‌ها و کنفرانس های معتبر،  مقاله را پذیرش کنند؟ چرا اغلب چکیده مقاله به صورت عمومی و رایگان منتشر می‌شود ، اما دیگر قسمت‌های مقاله نه؟ در این مطلب در مورد ساختار مقاله صحبت می‌کنیم.
عنوان مقاله باید دقیقاً طرح و موضوع مقاله را بیان کند. نباید عنوان هنری و مبهم استفاده شود. نام و سمت و دانشگاه نویسندگان باید  پس از عنوان مقاله نوشته شود.

بدنه اصلی مقاله

پس از آن معمولاً چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه (معرفی)، تاریخچه، و درنهایت بدنه اصلی مقاله نوشته می‌شود. و نتیجه گیری ، سپاسگزاری  و مراجع  و ضمائم  هم، در انتهای مقاله قرار میگیرد. ساختار مقاله به صورت کلی به این صورت است..استفاده از جدول ، نمودار و اشکال برای تفهیم بیشتر،  توصیه می‌شود.

ساختار مقاله

چکیده همان خلاصه محتوای مقاله است.  چکیده باید به صراحت توضیح دهد که مقاله در مورد چیست  و چه دستاوردی برای خواننده خواهد داشت؟ همان طور که در بالا اشاره شد،  چکیده مقاله به صورت عمومی منتشر می‌شود.

بیشتر بخوانید : پارافیریز مقاله چیست ؟

چکیده همانند یک شعار و متن تبلیغاتی است و باعث ترغیب خواننده به مطالعه مقاله می‌شود. لذا باید به بهترین شکل ممکن نوشته شود. به همین دلیل برای استفاده دیگر محققین، چکیده مقالات را منتشر می کنند.  مراجع هم همین طور است. هر چقدر که شما از مراجع اصلی تر و معتبرتر استفاده کتید، نشان دهنده اصالت مقاله و مناسب بودن آن دارد. بیشتر داوران به این دو قسمت –یعنی چکیده و مراجع- توجه می کنند.

کم و زیاد کردن ساختار مقاله

 البته می توانید به ساختار مقاله پیشنهادی در بالا مواردی را اضافه و یا کم کنید. مثلا می توانید  تاریخچه را حذف کنید و یا تقدیر و تشکر  و ضمائم را  در مقاله نیاورید. اما عنوان، نام و سمت و دانشگاه نویسندگان، چکیده، مقدمه و بدنه اصلی مقاله، نتیجه گیری و مراجع، ساختار مقاله را تشکیل می دهند که نمی توانید از آنها چشم پوشی کنید.

باید در یک قسمت از مقاله به سوالات پیرامون طرح و یا روش خود پاسخ دهید. این بخش معمولاً تحت عنوان “بحث” ایراد می‌شود. هر سؤالی که مخاطب ممکن است از طرح و یا دیدگاهتان به ذهن او خطور کند را زودتر جواب دهید. سؤالاتی که اگر پاسخ داده شوند، در روند پذیرش مقاله، تأثیر گذار خواهد بود.

اگر شما بتوانید مقاله‌ای را بنویسید که بدون ابهام ، یک روش جدید و یا یک الگوریتم کارا ارائه دهد و هر گونه پرسش احتمالی را هم در ساختار مقاله پاسخ بدهید،  در این صورت احتمال پذیرش مقاله شما بسیار بالا خواهد رفت .

برای نوشتن یک مقاله میتوانید ابتدا با ترجمه مقاله ای شروع کنید و به ساختار آن پی ببرید.

نکات مهم این مقاله

  1. بدنه اصلی مقاله
  2. چکیده
  3. کلمات کلیدی
  4. مقدمه
  5. تاریخچه
  6. نتیجه گیری

دیدگاهتان را بنویسید