رانش ها و برانگیختگی

رانش ها و برانگیختگی

تنها قسمت قابل مشاهده یک چاه سیال و فعال، «تاج چاه» است که شامل رشته ای از شیرها و کاهنده ها در دهانه چاه می باشد. تاج چاه میزان جریان به سمت سطح را کنترل کرده و مسیر نفت را به سمت خطوط جریان هدایت می کند. از طریق این ناودانهای گل، نفت به داخل مخازن یا خطوط جمع آوری هدایت می شود. بعضی از تاجها، شیرهای جداگانه دارند که به هم پیچ شده اند، بعضی دیگر تمام شیرها را در یک بلوک فولادی قرار داده اند(اصطلاحا «تاجهای چند قلو» نام دارند) و بعضیها ترکیبی از این دو نمونه هستند.

رانش

نیروهایی که سیالات مخزن را بطرف بالا به سمت تاج چاه فشار می دهند،«رانش» نام دارند. این مکانیزم های طبیعی تولید با سه منبع از انرژی پتانسیل در مخزن رابطه دارند. همانطور که قبلا هم مشاهده شده، این منابع انرژی همان سه سیال مخزن تحت فشار هستند: گاز، نفت و آب. وقتی که چاه به سمت سطح زمین باز می شود یک افت فشار در مجاورت دیواره داخلی چاه اتفاق می افتد.

این بدین معناست که در شرایط رانش گاز محلول، آن گازی که در نفت حل شده، از حالت محلول در آمده و در سطح پخش می شود. همانطور که گاز این چنین عمل می کند، آن، نفت محیط را به صورت افقی به درون چاه جابجا می کند. در شرایط رانش گلاهک پوشش گاز، گاز آزاد پخش شده،نفت را  به درون چاه جابجا میکند . و رانش آب، آب آبخوان پخش شده، نفت را از درون منافذ سنگی می زداید و به طرف بالا و به سمت چاه آنها را هدایت می کند.

بعد از اینکه یک چاه به جریان افتاد، احتمالا میزان تولید به اندازه کافی بالا نیست. یکی از دلایل اصلی این موضوع، عبورپذیری پایین مخزن است. برای بالا بردن میزان تولید، چاه باید برانگیخته شود. راههای زیادی برای برانگیختن یک چاه وجود دارد اما اصلی ترین روش، شکافت هیدرولیک و اسید کاری می باشد.

شکافت هیدرولیک

شکافت هیدرولیک، یک روش شکست ترکها و شکافهای باز در مناطق پرداخت اطراف دیواره چاه می باشد. سیال شکافت، عموما یک ژل می باشد، تحت یک فشار خاص به حدی که بتواند سازند را بشکند، داخل آن  تزریق می شود. وقتی که فشار آزاد شد، به هرحال شکافها باید باز باشند. به این دلیل عوامل پشتیبان توسط ژل حمل شده برای باز نگه داشتن منافذ و شکافها، عقب گذاشته می شوند. اصلی ترین عوامل پشتیبان و حایل، دانه های گرد ماسه، تیله های شیشه ای و پوسته های گردو هستند.

اسید کاری می تواند برای برانگیختن سنگ مخزن که در اسید قابل حل باشد، مورد استفاده قرار گیرد. با حل کردن سازند، اسید، شکافهایی که داخل سنگ و در اطراف دیواره چاه هستند را باز و بزرگ کند.

برای برانگیختن مخازن شامل سنگ آهک و دولومیت از هیدرو کلریک اسید (HCl) استفاده می شود. هیدرو فلویوریک اسید (HF) برای برانگیختن اصلی ترین انواع مخازن ماسه سنگ استفاده می شود. این اسید همچنین برای تمیز کردن فضای منافذی که بدلیل گل سیال حفاری انسداد یافته اند، استفاده می شوند.

# رانش ها و برانگیختگی

بیشتر بخوانید:
مجسمه فاتپ نفروس
تضمینات پارناکا
مجسمه داریوش در شوش
سیستم های ارتباطی
محصول
BARKBOX
مراکز جمع آوری سکوهای نفتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.