post

7 راهکار برای تقویت مهارت شنیداری

  • آن چیزی را گوش دهید که به آن علاقه دارید.

اگر شما فردی هستید که علاقه دارید همیشه همراه با موسیقی کار کنید، درس بخوانید و فعالیت های روزمره خود را انجام دهید به شما توصیه می شود که برای تقویت مهارت شنیداری خود، موسیقی زیاد گوش دهید. برخی افراد هستند که دوست دارند در سکوت کار کنند ولی در عوض زمانی را پس از فراغت از کار یا درس را به تماشای فیلم و سریال اختصاص می دهند. به این افراد توصیه می شود تا حتی الامکان فیلم های زبان اصلی ببینند به این ترتیب، کنجکاوی حاصل از مشاهده فیلم به آن ها این امکان را می دهد تا تلاش کنند مفهوم صحبت کاراکترهای فیلم را متوجه شوند و به این ترتیب مهارت شنیداری آن ها تقویت می شود.

  • فایل های شنیداری را متناسب با سطح زبان خود انتخاب کنید.

اگر سطح زبانی مبتدی دارید، گوش دادن به موسیقی های سطح بالا به شما اصلا توصیه نمی شود. چون باعث ناامیدی و دلسردی شما می شود و ممکن است که دیگر تلاش نکنید تا مهارت شنیداری خود را تقویت کنید و همواره بر این باور باشید که مفاهیم موجود در موسیقی یا فیلم ها را متوجه نخواهید شد.

  • اگر از فایل های آموزشی شنیداری استفاده می کنید روی تصاویر بزرگی تمرکز کنید که در کتابچه راهنمای این فایل ها آمده است .

بیشتر بخوانید: آموزش زبان به صورت مبتدی

توجه زیاد به جزئیات به خصوص اگر شما در سطح مبتدی باشید به شما کمکی نمی کند. اگر زیاد در پی جزئیات باشید ممکن است مفهوم اصلی را از یاد ببرید.

  • با سرعت های متفاوت به فایل گوش دهید.

اگر مبتدی هستید، حتما چندین و چند بار فایل شنیداری را گوش دهید. پس از آن که با سرعت متوسط پخش فایل، تا حدودی روی آن تسلط پیدا کردید، حال سرعت را کم و زیاد کنید و باز با آن تکرار کنید تا کاملا متوجه موضوع شوید.

  • گوش فعال داشته باشید نه منفعل

همان طور که در بحث مطالعه فعال گفته می شود، برای شنیدن فعال نیز مهم است که یک قلم و کاغذ بردارید و از نوشتن نترسید هرچیزی را که می شنوید روی کاغذ پیاده سازی کنید.

  • به فایل های صوتی متنوع گوش دهید.

رعایت اصل تنوع به تمام زبان آموزان چه مبتدی چه پیشرفته توصیه می شود. چون اگر به صورت روتین به یک نوع فایل صوتی گوش دهید، به تدریج دلسرد و ناامید خواهید شد.

  • صبور باشید.

حتی اگر در سطح پیشرفته ای از زبان هستید انتظار نداشته باشید با یک بار گوش دادن به فایل صوتی کاملا متوجه مفهوم آن شوید. صبر و حوصله را در راس کار خود قرار دهید و با ثبات قدم پیش روید.

One thought on “7 راهکار برای تقویت مهارت شنیداری

دیدگاهتان را بنویسید