post

10 ارز مهم رمزنگاری شده غیر از بیت کوین

بیت کوین نه تنها یک روند مبادلات پولی رو در رو نبوده و موجی از ارزهای رمزنگاری شده را در یک شبکه غیر متمرکز نظیر به نظیر ایجاد کرده است ، بلکه به استانداردی برای ارزهای رمزپایه تبدیل شده است که به یک لژیونر پیرو دنباله رو و فریبنده نیز تبدیل شده است.

نکات کلیدی

 • ارز رمزنگاری شده ، به طور گسترده ، ارزی است که به شکل توکن یا “سکه” در می آید و در یک دفتر توزیع شده و غیرمتمرکز وجود دارد.
 • فراتر از آن ، حوزه ارزهای رمزپایه از زمانی که بیت کوین بیش از یک دهه پیش راه اندازی شده است ، به طرز چشمگیری گسترش یافته است و توکن دیجیتال عالی بعدی ممکن است فردا منتشر شود.
 • بیت کوین همچنان از نظر سرمایه بازار ، پایگاه کاربری و محبوبیت ، در رده اصلی ارزهای رمزپایه پیشرو است.
 • ارزهای مجازی دیگری مانند اتریوم برای ایجاد سیستم های مالی غیرمتمرکز برای افرادی که دسترسی به محصولات مالی سنتی ندارند ، مورد استفاده قرار می گیرند.
 • برخی از ارز ها مورد تأیید قرار می گیرند زیرا دارای ویژگی های جدیدتری نسبت به بیت کوین هستند ، مانند توانایی انجام معاملات بیشتر در ثانیه یا استفاده از الگوریتم های اجماع مختلف مانند اثبات سهام

ارزهای رمزنگاری شده چه هستند؟

قبل از اینکه نگاهی دقیق به برخی از این گزینه های ارز دیجیتال و  بیت کوین بیندازیم ، بگذارید به عقب برگردیم و به طور خلاصه مقصودمان از اصطلاحاتی مانند ارز رمزپایه و آلتکوین را بررسی کنیم. ارز رمزنگاری شده ، به طور گسترده ، پول مجازی یا دیجیتال است که به شکل توکن یا “سکه” در می آید. در حالی که برخی از ارزهای رمزپایه با کارت های اعتباری یا سایر پروژه ها وارد دنیای فیزیکی شده اند ، اکثریت عمده کاملاً نامشهود باقی مانده اند.

“رمزنگاری” در ارزهای رمزپایه به رمزنگاری پیچیده ای اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و معاملات آنها را در سیستم های غیرمتمرکز فراهم می کند. در کنار این ویژگی مهم “رمزنگاری” این ارزها ، تعهد مشترک به عدم تمرکز است. ارزهای رمزنگاری شده معمولاً به عنوان کد توسط تیم هایی که سازوکارهای صدور را ایجاد می کنند (اغلب ، البته نه همیشه ، از طریق فرایندی به نام “استخراج”) و سایر کنترل ها ، ساخته می شوند.

ارزهای رمزپایه تقریباً همیشه به گونه ای طراحی می شوند که از دستکاری و کنترل دولت عاری باشند ، اگرچه با محبوبیت بیشتر این جنبه بنیادی صنعت مورد انتقاد قرار گرفته است. ارزهای مدل شده از بیت کوین در مجموع التکوین ها و در برخی موارد “shitcoins” نامیده می شوند و اغلب سعی کرده اند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند. در حالی که برخی از این ارزها ممکن است از ویژگی های چشمگیری برخوردار باشند که بیت کوین از آن برخوردار نیست ، اما تطابق با سطح امنیتی که شبکه های بیت کوین به دست می آورد تا حد زیادی هنوز توسط یک التکوین دیده نشده است.

در زیر ، مهمترین ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین را بررسی خواهیم کرد. اول اینکه ، یک نکته مهم: غیرممکن است لیستی از این دست کاملاً جامع باشد. یکی از دلایل این واقعیت این است که از ژانویه 2021 بیش از 4000 ارز رمزپایه پیدا شده است. در حالی که بسیاری از این رمزنگاری ها از نظر دنباله داری و معامله ای بسیار کم و یا بدون نمود بیرونی هستند ، برخی از آنها محبوبیت زیادی در بین جوامع اختصاصی حامیان و سرمایه گذاران دارند.

فراتر از آن ، حوزه ارزهای رمزپایه همیشه در حال گسترش است و ممکن است توکن دیجیتال عالی بعدی فردا منتشر شود. در حالی که بیت کوین به عنوان یک پیشگام در دنیای ارزهای رمزپایه دیده می شود ، تحلیلگران رویکردهای بسیاری برای ارزیابی توکن ها غیر از BTC را در پیش می گیرند. به عنوان مثال معمول است که تحلیلگران اهمیت زیادی را به رتبه بندی سکه ها از نظر محدودیت بازار نسبت می دهند. ما این را مورد توجه قرار داده ایم ، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است یک توکن دیجیتال در لیست قرار گیرد.

 • اتریوم (ETH)

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما ، اتریوم ، یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را بدون هیچ گونه خرابی ، تقلب ، کنترل یا تداخل شخص ثالث فراهم می کند. هدف پشت اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در دنیا می تواند بدون توجه به ملیت ، قومیت و مذهب به آن دسترسی داشته باشد. این جنبه باعث می شود که پیامدهای آن برای برخی از کشورها جذاب تر باشد ، زیرا افرادی که فاقد زیرساخت های دولتی و شناسه های دولتی هستند می توانند به حساب های بانکی ، وام ها ، بیمه یا انواع دیگر محصولات مالی دسترسی پیدا کنند.

برنامه های کاربردی در اتریوم بر روی پلت فرم رمزنگاری خودش یعنی ، اتر اجرا می شوند. اتر مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در بستر اتریوم است و بیشتر توسط توسعه دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های داخل اتریوم هستند ، یا در حال حاضر ، توسط سرمایه گذاران که به دنبال خرید سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از اتر هستند ، جستجو می شود. اتر ، که در سال 2015 راه اندازی شد ، در حال حاضر بعد از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ با سرمایه بالا در بازار است ، اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز رمزپایه غالب یعنی بیت کوین دارد. از ژانویه 2021 ، سرمایه بازار اتر تقریباً 19 درصد از اندازه بیت کوین شده است .

در سال 2014 ، اتریوم پیش فروش اتر را آغاز کرد که پاسخ طاقت فرسایی دریافت کرد. این موضوع کمک کرد تا عصر عرضه اولیه سکه (ICO) آغاز شود. طبق گفته اتریوم ، می توان از آن برای “کدگذاری ، تمرکززدایی ، امنیت و تجارت تقریباً در هر مورد” استفاده کرد. به دنبال حمله به DAO در سال 2016 ، اتریوم به Ethereum (ETH) و Ethereum Classic (ETC)  تقسیم شد. از ژانویه 2021 ، Ethereum (ETH) دارای سرمایه بازار 138.3 میلیارد دلار و ارزش توکن 1218.59 دلار شده است .

در سال 2021 اتریوم قصد دارد الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر دهد. این حرکت به شبکه اتریوم اجازه می دهد تا با انرژی بسیار کمتری و همچنین سرعت معامله بهبود یافته خود دست یابد. اثبات سهام به شرکت کنندگان شبکه اجازه می دهد تا اتر خود را در شبکه  به “مشارکت” بگذارند. این فرآیند به امنیت شبکه و پردازش معاملات کمک می کند. به کسانی که این کار را می کنند پاداش اتر مشابه بهره حساب تعلق می گیرد. این یک جایگزین برای مکانیسم اثبات کار بیت کوین است که در آن به ماینرها برای پردازش معاملات بیت کوینی بیشتر، پاداش می دهند.

 • لیت کوین (LTC)

لیت کوین که در سال 2011 راه اندازی شد ، از جمله اولین ارزهای رمزپایه ای بود که ردپای بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن با عنوان “نقره به طلای بیت کوین” یاد می شود. این ارز توسط چارلی لی ، فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است. لیت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از “اسکریپت” به عنوان اثبات کار استفاده می کند که با کمک CPU های درجه مصرف پایین رمزگشایی می شود. اگرچه لیت کوین از بسیاری جهات مانند بیت کوین است ، اما سرعت تولید بلوک آن سریع تر است و از این رو زمان تأیید تراکنش سریع تری را ارائه می دهد. به غیر از توسعه دهندگان ، این روزها  تعداد بیشتری از بازرگانان لیت کوین را قبول دارند . از ژانویه 2021 ، سرمایه بازار لیت کوین  10.1 میلیارد دلار و ارزش توکن 153.88 دلار شده که همین امر لیت کوین را  ششمین ارز رمزنگاری شده در جهان کرده است .

 • کاردانو (ADA)

کاردانو یک ارز رمزنگاری شده “اثبات سهام اوروبروس ” است که با رویکرد تحقیق محور توسط مهندسان ، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هوسكینسون ، یكی از پنج عضو بنیانگذار اولیه Ethereum ، بنیان گذاشته شد. پس از اختلاف نظر در جهت اتریوم ، او رفت و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.

تیم پشتیبان کاردانو بلاکچین خود را با آزمایشات گسترده و تحقیقات بررسی شده توسط همکاران ایجاد کرد. محققان این پروژه بیش از 90 مقاله در مورد فناوری بلاکچین در طیف وسیعی از موضوعات نوشته اند. این تحقیق ستون فقرات کاردانو است.

با توجه به این روند دقیق ، به نظر می رسد کاردانو در میان همتایان اثبات سهام خود و همچنین سایر ارزهای رمزپایه بزرگ برجسته است. کاردانو همچنین “قاتل اتریوم” لقب گرفته است زیرا گفته می شود زنجیره بلوک آن توانایی بیشتری دارد. با این اوصاف ، کاردانو هنوز در مراحل اولیه است. در حالی که این شرکت اتریوم را به عنوان مدل اجماع اثبات سهام شکست داده است ، اما هنوز هم از نظر کاربردهای مالی غیرمتمرکز باید مسیری طولانی را طی کند.

کاردانو با ایجاد محصولات مالی غیرمتمرکز مشابه اتریوم و همچنین ارائه راه حل هایی برای همکاری زنجیره ای ، تقلب در رأی دهندگان و ردیابی قرارداد قانونی ، از جمله مواردی است که می تواند سیستم عامل مالی جهان باشد. از ژانویه 2021 ، سرمایه کاردانو 9.8 میلیارد دلار است و یک ADA با قیمت 0.31 دلار معامله می شود.

 • Polkadot (DOT)

Polkadot یک ارز رمزنگاری شده منحصر به فرد برای اثبات سهام است که هدف آن ایجاد همکاری بین سایر زنجیره های بلوک است. پروتکل آن برای اتصال بلاکچین های مجاز و غیرمجاز و همچنین اوراکل ها طراحی شده است تا به سیستم ها اجازه دهد زیر یک سرمایه با هم کار کنند.

جز اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که امکان همکاری شبکه های مختلف را فراهم می کند. همچنین این امکان را برای “parachains” یا بلاک چین های موازی با نشانه های بومی خود برای موارد خاص استفاده فراهم کند.

جایی که این سیستم با Ethereum متفاوت است این است که توسعه دهندگان می توانند به جای ایجاد برنامه های کاربردی غیرمتمرکز در Polkadot ، بلاکچین خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیتی که زنجیره Polkadot از آن استفاده می کند نیز استفاده کنند. با Ethereum ، توسعه دهندگان می توانند بلاکچین های جدید ایجاد کنند اما آنها باید اقدامات امنیتی خود را ایجاد کنند اما این کار می تواند پروژه های جدید و کوچکتر را برای حمله باز بگذارد ، زیرا هرچه زنجیره بلوک بزرگتر باشد ، امنیت بیشتری نیز دارد. این مفهوم در Polkadot به عنوان امنیت مشترک شناخته می شود.

Polkadot توسط گاوین وود ، یکی دیگر از اعضای بنیانگذاران اصلی پروژه Ethereum که نظرات مختلفی در مورد آینده پروژه داشت ، ایجاد شد. از ژانویه 2021 ، سرمایه بازار Polkadot،  11.2 میلیارد دلار است و یک DOT با 12.54 دلار معامله می شود.

 • بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش (BCH) جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد زیرا یکی از قدیمی ترین و موفق ترین هارد فورک های بیت کوین اصلی است. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده ، یک انتشعاب در نتیجه بحث و مجادله بین توسعه دهندگان و استخراج کنندگان اتفاق می افتد. با توجه به غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال ، به دلیل اجماع عمومی ، باید تغییرات عمده ای در کد موجود در رمز یا سکه موجود انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به ارز رمزنگاری شده خاص متفاوت است.

وقتی جناح های مختلف نتوانند به توافق برسند ، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می شود ، زنجیره اصلی به کد اصلی خود وفادار می ماند و زنجیره جدید زندگی خود را به عنوان نسخه جدید سکه قبلی آغاز می کند ، با تغییر در کد آن.

BCH در ماه اوت سال 2017 زندگی خود را در نتیجه یکی از این شکاف ها آغاز کرد. بحثی که به ایجاد BCH منجر شد مربوط به بحث مقیاس پذیری بود. شبکه بیت کوین محدودیتی در اندازه بلوک ها دارد: یک مگابایت .BCH اندازه بلوک را از یک مگابایت به هشت مگابایت افزایش می دهد ، با این ایده که بلوک های بزرگتر می توانند تراکنش های بیشتری را درون خود داشته باشند و بنابراین سرعت تراکنش افزایش می یابد. همچنین تغییرات دیگری ایجاد می کند ، از جمله حذف پروتکل شاهد تفکیک شده که فضای مسدودشده را تحت تأثیر قرار می دهد. از ژانویه 2021 ، سرمایه بیت کوین کش  8.9 میلیارد دلار و ارزش هر رمز 513.45 دلار ارزش داشته است.

 • استلار (XLM)

Stellar یک شبکه بلاکچین باز است که برای ارائه راهکارهای شرکتی با اتصال موسسات مالی به منظور انجام معاملات بزرگ طراحی شده است. معاملات عظیم بین بانک ها و بنگاه های سرمایه گذاری که معمولاً چندین روز به طول می انجامد ، تعدادی از واسطه ها و هزینه زیادی نیز به دنبال دارند ، اکنون می توان تقریباً این معاملات را فوری و بدون هیچ واسطه ای انجام داد و هزینه آن برای کسانی که معامله می کنند کم و زیاد است.

در حالی که Stellar خود را به عنوان یک بلاکچین سازمانی برای معاملات نهادی معرفی کرده است ، اما هنوز هم یک بلاکچین باز است که توسط هر کسی قابل استفاده است. این سیستم امکان معاملات مرزی بین هر ارز را فراهم می کند. واحد پول بومی Stellar (XLM) ، Lumens  است. این شبکه برای استفاده از لومنس به کاربران نیاز دارد تا بتوانند در شبکه معاملات انجام دهند.

استلار توسط جد مک کالب ، عضو بنیانگذار آزمایشگاه های ریپل و توسعه دهنده پروتکل ریپل تاسیس شد. وی سرانجام کار خود را در ریپل ترک کرد و به همکاری بنیاد توسعه Stellar ادامه داد. سرمایه استلار لومنس 6.1  میلیارد دلار است و خرید هر XLM  از ژانویه 2021 0.27 دلار ارزیابی می شود.

 • چین لینک

Chainlink یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل است که فاصله بین قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای اتریوم و داده های خارج از آن را از بین می برد. خود بلاکچین ها توانایی اتصال به برنامه های خارجی را به روشی مطمئن ندارند. اوراکل های  غیرمتمرکز چین لینک به قراردادهای هوشمند امکان برقراری ارتباط با داده های خارجی را می دهد تا قراردادها بر اساس داده هایی که خود اتریوم نمی تواند به آنها متصل شود ، اجرا شود.

وبلاگ چین لینک  تعدادی از موارد استفاده را برای سیستم خود شرح می دهد. یکی از موارد استفاده که توضیح داده می شود ، نظارت بر منابع آب برای آلودگی یا بهره بردای غیر قانونی در برخی از شهرها است. می توان سنسورهایی را برای نظارت بر مصرف آب شرکت ها ، جداول آب و سطح آب محلی تنظیم کرد. یک اوراکل Chainlink می تواند این داده ها را ردیابی کرده و مستقیماً با یک قرارداد هوشمند تغذیه کند. این قرارداد هوشمند می تواند برای اجرای جریمه ها ، انتشار هشدارهای جاری شدن سیل به شهرها یا شرکت های صدور فاکتور با استفاده از مقدار زیادی از آب یک شهر با داده های دریافت شده از طریق اوراکل تنظیم شود.

چین لینک توسط سرگئی نظروف به همراه استیو الیس ساخته شد. از ژانویه 2021 ، سرمایه بازار چین لینک 8.6 میلیارد دلار است و ارزش یک لینک  21.53 دلار است.

 • باینانس کوین (BNB)

Binance Coin یک ارز رمزپایه سودمند است که به عنوان روش پرداخت هزینه های مرتبط با تجارت در صرافی Binance عمل می کند. کسانی که از رمز به عنوان وسیله پرداخت در صرافی استفاده می کنند می توانند با تخفیف تجارت کنند. بلاک چین Binance Coin همچنین بستری است که صرافی غیرمتمرکز Binance روی آن کار می کند. صرافی Binance توسط Changpeng Zhao تأسیس شد و این صرافی یکی از پرکاربردترین مبادلات در جهان است که بر اساس حجم معاملات کار می کند .

Binance Coin در ابتدا یک رمز ERC-20 بود که با استفاده از بلاک چین اتریوم کار می کرد. سرانجام شبکه اصلی خود را راه اندازی کرد. این شبکه از یک مدل اجماع اثبات سهام استفاده می کند. از ژانویه 2021 ، Binance دارای سرمایه 6.8 میلیارد دلاری بازار و ارزش یکBNB  برابر با 44.26 دلار است.

 • تتر(USDT)

Tether یکی از اولین و محبوب ترین ها در میان گروه های به اصطلاح پایدارِ  ، ارزهای رمزپایه ای بود که هدف آنها این است که ارزش بازار خود را به منظور کاهش نوسانات به یک ارز یا نقطه مرجع خارجی متصل کنند. از آنجا که بیشتر ارزهای دیجیتال ، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین ، دوره های مکرر بی ثباتی زیادی را تجربه کرده اند ، Tether و سایر پول های دیجیتال سعی در ثابت نگه داشتن نوسان قیمت ها دارند تا کاربرانی را که ممکن است محتاط باشند جلب کنند. قیمت Tether مستقیماً به قیمت دلار آمریکا گره خورده است. این سیستم به کاربران این امکان را می دهد که انتقال ارز از ارزهای رمزپایه دیگر به دلار آمریکا را به موقع تر از تبدیل واقعی به ارز معمولی انجام دهند.

Tether که در سال 2014 راه اندازی شد ، خود را “یک پلتفرم دارای قابلیت بلاکچین طراحی شده برای استفاده آسان از ارزهای اعتباری به روش دیجیتالی” توصیف می کند. به طور موثر ، این ارز رمزنگاری شده به افراد امکان می دهد تا از شبکه بلاکچین و فن آوری های مربوطه برای معامله در ارزهای سنتی استفاده کنند در حالی که نوسانات و پیچیدگی های اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال را به حداقل می رسانند. در ژانویه سال 2021 ، Tether سومین ارز رمزنگاری شده بزرگ با سرمایه حداکثری بازار بود ، با کل سرمایه بازار 24.4 میلیارد دلار و ارزش توکن 1.00 دلار.

 • مونرو (XMR)

مونرو یک ارز امن ، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این ارز رمزنگاری شده در آوریل 2014 راه اندازی شد و خیلی زود مورد توجه علاقه مندان و جامعه رمزنگاری قرار گرفت. توسعه این ارز رمزنگاری شده کاملاً مبتنی بر  جامعه است. Monero با تمرکز زیادی بر تمرکززدایی و مقیاس پذیری راه اندازی شده است و با استفاده از تکنیک ویژه ای به نام “امضاهای حلقه ای” حریم خصوصی کامل را امکان پذیر می کند.

با استفاده از این روش ، گروهی از امضاهای رمزنگاری شامل حداقل یک شرکت کننده واقعی ظاهر می شود ، اما از آنجا که همه معتبر به نظر می رسند ، واقعی را نمی توان جدا کرد. به دلیل مکانیسم های امنیتی استثنایی مانند این ، مونرو شهرتی ناخوشایند ایجاد کرده است – این نگاه ها را به سمت عملیات جنایتکارانه در سراسر جهان معطوف می دارد. گرچه این ارز یک نامزد اصلی برای انجام معاملات مجرمانه به صورت ناشناس است ، اما حریم خصوصی موجود در مونرو همچنین برای مخالفان رژیم های زورگو در سراسر جهان مفید است. از ژانویه 2021 ، مونرو 2.8 میلیارد دلار سرمایه بازار داشت و ارزش توکن آن 158.37 دلار بود.