post

گوگل اسکولار

شرکت گوگل با ارائه ابزارهای بسیار کاربردی تلاش می کند تا تمام نیازهای مخاطبان خود را برطرف کند. ابزارهایی مانند map, Google, Google image Google Drive, Google hangouts,,Google translate و … از جمله این ابزارها هستند.

یکی از این ابزارها که برای محققان و پژوهشگران بسیار مهم است، گوگل اسکولار (Google Scholar) است. شما با استفاده از این ابزار، می توانید در منابع علمی بسیار زیادی که که در آن بارگزاری شده است، مطالب مورد نظر خود را جستجو کنید. مقالات محققان و اساتید دانشگاهها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ژورنال های دانشگاهی و علمی معتبر، در این ابزار قابل دسترسی است.

دلیل چاپ مقالات

عموما دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی برای پایان نامه و یا پروپوزال خود و همچنین داشتن رزومه قوی، نیاز به چاپ مقالات دارند. آنها برای افزایش دانش خود در این زمینه، نیاز به مطالعه مقالات مختلف برای پیدا کردن ایده و یا بهبود روش های فعلی دارند.

در اغلب موارد، ژورنالها برای در اختیار دادان مقالات، هزینه هایی را از کاربر می خواهند. البته چکیده مقاله را معمولا به صورت عمومی منتشر می کنند. ولی قیمت های بسیار بالایی برای خرید و یا دانلود مقالات ارائه میشود که از عهده داشنجویان خارج است.

اساتید هم برای ارتقا مرتبه علمی، مکررا باید در ژورنالها، مقالاتی را به چاپ برسانند. همه اینها باعث میشود که ابزاری مانند گوگل اسکولار (که به صورت رایگان و جامع) مقالات را در اختیار محققین قرار می دهد، ابزار محبووبی در بین آنها باشد. گوگل اسکولار با استفاده از شاخص های خود، مقالات را رتبه بندی کرده و به مخاطبان کمک میکند بر اساس سال چاپ مقاله، نویسندگان، تعداد ارجاعات و …، مناسب ترین مقاله را با کلید واژه مد نظر خود، جستجو کنند.

تمام مقالات و منابع علمی در گوگل اسکولار

واضح است که این معیار تا چه میزان به محققین کمک می کند تا جدیدترین مقالات را در اختیار داشته باشند. تقریبا می توان گفت تمام مقالات و منابع علمی در گوگل اسکولار وجود دارد. متن کامل اکثر مقالات قابل دسترسی است (مگر آن که ژورنال و یا نویسنده، محدودیتی در این رابطه اعمال کرده باشد). همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از معیارها و شاخص های گوگل اسکولار، ارجاعات است.

اگر مقاله ای دارای میزان ارجاعات بسیاری باشد، نشان دهنده اعتبار آن است. خود گوگل اسکولار میزان ارجاعات را به نویسنده خبر می دهد. مقاله ای که دارای ارجاعات بسیار زیادی است، قاعدتا بیشتر به محققان کمک می کند. مرتبط کردن مقالاتی که با هم دارای اشتراک موضوع هستند، از دیگر مزایای گوگل اسکولار به شمار می آید.

با استفاده از این قابیلت، می توان موضوعات میان رشته ای و ایده های جدید را مورد بحث قرار داد. قابلیت دیگر گوگل اسکولار، همکاری با کتابخانه های معتبر جهان است. شما می توانید با جستجوی پیشرفته در این ابزار کاربردی گوگل، و انتخاب یک دانشگاه (مثلا دانشگاه آلبرتا)، به سایت کتابخانه مرکزی این دانشگاه متصل شده و آن دسته از مقالات و کتابهایی که امکان دریافت کامل دارند را، دانلود کنید.

قابیلتی که اگر مستقیما به سایت دانشگاه واد شوید، شاید با محدودیت هایی همراه باشد. با این اوصاف، گوگل اسکولار را می توان  بهترین منبع دریافت مقالات و کتابهای علمی و پژوهشی، نام نهاد .

نکات مهم این مقاله

دانشجویان برای افزایش دانش خود نیاز به مطالعه مقالات دارند

با گوگل اسکولار میتوان مقالات را جستجو کرد

اساتید هم برای ارتقا مرتبه علمی، مکررا باید در ژورنالها، مقالاتی را به چاپ برسانند

 

مقالات مرتبط با این موضوع

  1. نگارش مقاله isi
  2. هزینه انتشار مقاله در ژورنالها
  3. اهمیت حضور در کنفرانس های بین المللی برای پذیرش تحصیلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *