post

کرونا در امریکا : چندی پیش با خبر شدیم که ویروس کرونا یا کووید 19 وارد ایالات متحده امریکا نیز شده است و تا کنون 10985 فرد، با این ویروس درگیر شده و متاسفانه هیچ دارویی برای درمان این عفونت وجود ندارد که مجوز سازمان غذا و داروی امریکا را دریافت کرده باشد.

کرونا در امریکا چه تبعاتی دارد و چه مشکلاتی برای تست دارو وجود دارد؟

در این میان چندین شرکت وجود دارند که با اتکا بر زمینه های هوش مصنوعی در تلاش هستند تا دانش محاسباتی خود را به گونه ای گسترش دهند تا به نحوی با بهره گیری از دانش هوش مصنوعی و یادگیری عمیق یا deep learning بتوانند تا حدی جلوی گسترش و شیوع این بیماری را گرفته و یا به نوعی زنجیره بیماری را قطع نمایند.

هوش مصنوعی و کرونا در امریکا

امروزه ، هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در بسیاری از فرایندهای زندگی ما کاربرد دارد و کشف داروی برای چنین بیماری ناشناخته ای نیز از این قانون مستثنی نیست. فناوری های هوش مصنوعی به گونه ای کار می کنند که عملکرد داروهای موجود را پیش بینی نمایند و بتوانند داروهایی با برند جدید تولید کنند که انحصارا برای درمان ویروس کرونا به کار گرفته شوند.

توسعه فناوری های دارویی، در دهه اخیر در کل دنیا و به ویژه در ایالات متحده امریکا رشد بسزایی داشته است و ایده اصلی بازاریابی شرکت های داروسازی به شمار می روند. تا جایی که حتی ممکن است شرکت های داروسازی تمایل داشته باشند داروهای ساخته خود را با قیمت کمتری روانه بازار و حتی کشورهای جهان سوم نمایند و در عوض ، کشف چنین داروی مهمی را در تاریخ داروسازی جهان به نام خود ثبت نمایند.

بسیاری از شرکت های داروسازی اذعان داشته اند که با بهره گیری از مهندسان هوش مصنوعی، قادر خواهند بود که با موفقیت هرچه بیشتر و به صورت سریع تر و حتی با قیمت ارزان تر، داروی ساخته خود را روانه بازار نمایند.

آقای آلکس ژاورنوکوف، داروساز مشهور معتقد است که امروزه و در شرایط کنونی، شرکت های هوش مصنوعی می بایست تمرکز خود را بر کشف دارو بگذارند.

در این مقاله، پنج شرکت معرفی شده اند که با محوریت هوش مصنوعی مطالعات خود را در زمینه کشف داروی ویروس کرونا دنبال می کنند.

شرکت Deargen

در اوایل فوریه، دانشمندان کره جنوبی، مقاله ای را منتشر کردند که تا نتایج مربوط به مدل های یادگیری عمیق را در کشف داروی بیماری کووید 19 بیان می نمود.

این مدل از توالی های شیمیایی ساده استفاده نموده و ساختارهای مولکولی سه بعدی را به جای ساختار مولکولی دوبعدی به کار می گیرد و بنابراین قادر است که تا حد قوی زنجیره های مولکولی و پیوندهای بین پروتئین ها و لیگاندهای ویروس کرونا را پیش بینی نماید.

این مدل، پیش بینی می کند که داروهای ضد ویروسی که از این طریق روانه بازار می شوند، تحت نظر سازمان غذا و داروی امریکا نیز خواهند بود و مشابه داروهای درمان HIV عمل کرده و پروتئین ها و لیگاندهای موجود در ویروس سارس و کووید 2 و همین طور کووید 19 را مشابه ویروس بیماری ایدز مهار نمایند. این داروهای ضد ویروس می توانند پیوندهای بین سلولی را بشکنند و تا حد زیادی ویروس را مهار نمایند.

این شرکت، سازمان دهی های خاصی و توصیه های منحصربه فردی را دنبال می کنند و مدل آنها قابل پیش بینی می شوند و داروهای ضد ویروسی نیز به گونه ای فعالیت می کنند که بتواند ویروس ها را تست نموده و آنها را مهار نمایند.

این شرکت داروسازی ، از فناوری یادگیری عمیق برای تولید داروهای ضد ویروس جدید استفاده می کنند که به گسترش مولکول های دارویی کمک می کنند.

در این شرکت امکان تست داروهای مجاز فراهم بوده و شرکت های داروسازی و موسسات تحقیقاتی، می بایست  داروهای بیماری سارس و کووید 2 را با استفاده از فناوری های هوش مصنوعی تست نمایند و در صورت امکان، آن را برای درمان بیماری کووید 19 نیز به کار برند.

شرکت داروسازی Insilico

این شرکت هنگ کنگی، در فوریه سال جاری، مقاله ای را منتشر نمود که داروهای موجود این بیماری را به صورت لیست وار در این مقاله ارائه داد. ولی در این مقاله، اذعان شده است که بهره گیری از هوش مصنوعی برای کشف دارو، امکان کشف داروهای جدید و پروتئین های سارس و کووید 2 را ده هزار برابر افزایش داده و سیستم های یادگیری عمیق نیز در این زمینه نقش منحصر به فردی ایفا می نمایند.

دو شرکت داروسازی دیگر به نام های SRI Biosciences  و Iktos در چهارم مارس سال 2020، زمینه های تحقیقاتی خود را در مجامع بین المللی در مورد فناوری های هوش مصنوعی بیان نمودند و در تلاش بودند تا داروهای ضد ویروس جدید را گسترش داده و در اختیار دیگر شرکت های دانش بنیان قرار دهند.

شرکت Iktos از طراحی های مدل یادگیری عمیق، برای شکل گیری مولکول های سنتز شده و پیوندهای شیمیایی ژنوم های ویروس کووید 19 استفاده نمود و اذعان داشت که این راهکار، بهترین راهکار برای پیش بینی اضمحلال پیوندهای درون مولکولی ژنوم این ویروس است.

همین طور در فوریه ، شرکت Benevolent نیز در زمینه هوش مصنوعی دو مقاله را منتشر نمود که این مقاله ها فرایندهای مربوط به درمان بیماری سارس و کووید 2 را دنبال می نمایند و به نحوی از فناوری یادگیری عمیق و هوش مصنوعی کمک گرفته می شود که محققان بتوانند داده ها را با استفاده از فناوری های یادگیری ماشین و سیستم های هوش مصنوعی استخراج نمایند و به سلول های بنیادی و گلبول های سفید بدن انسان، اجازه مقابله با ویروس های مهلک را بدهند.

به هر ترتیب، بسیاری از محققان اعتقاد دارند که هوش مصنوعی هنوز جایگاه والای خود را در زمینه های پزشکی و دارویی پیدا نکرده است و پلت فرم های نرم افزاری وابسته به هوش مصنوعی، به گونه ای طراحی گردیده اند که می توانند داروهای جدید را نیز برحسب داروهای قبلی پیش بینی نموده و عملکرد این دارو را محک بزنند.

سخن آخر در مورد کرونا در امریکا

شایان ذکر است که بسیاری از شرکت های داروسازی در سراسر جهان، پروژه های تحقیقاتی خود را به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار می دهند تا دارو تست شود و این که چه کسی داوطلب تست دارو باشد، موضوع بسیار چالش برانگیزی است و باز فکر بسیاری از محققان هوش مصنوعی را به خود مشغول کرده است. از آنجا که کمتر کسی حاضر می شود که به صورت داوطلبانه، مورد تست یک دارو قرار گیرد، فناوری های رباتیک و هوش مصنوعی بار دیگر به ظهور خواهند رسید و دانشمندان این حوزه در تلاش خواهند بود که با شبیه سازی ویروس کووید 19 در ربات، بتوانند عملکرد داروها را به شیوه موثر و مثمر ثمری بررسی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.