post

کتاب های ژانر فانتزی : می توانیم به جرات اذعان داشته باشیم که قدرت تخیل یکی از برترین نعمت هایی است که تاکنون به انسان بخشیده شده است.

مدت های مدیدی است که زندگی انسان ها، با تخیل و فانتزی در هم آمیخته شده و نسل به نسل، داستان ها و افسانه های سرزمین پریان، ساحره ها و قهرمان های قدرتمندی که به مبارزه با شیاین گماشته شده اند، در میان مردم بازگو گشته و یا کتابی از این داستان ها ، نوشته و منتشر شده است. هیچ کس نمی تواند ادعا کند که دنیای تخیل و فانتزی را نمی شناسد و یا با این دنیا بیگانه است. همه انسان ها بارها و بارها از زندگی روزمره عادی خسته شده ایم و پا به دنیای خارق العاده و غیر واقعی وتخیلی گذاشته ایم.

دنیای ژانر فانتزی چگونه است ؟

در دنیای تخیلی و غیر عادی، هیچ خبری از نوسانات قیمت ارز و اجاره بهای منازل نیست. در دنیای تخیل و فانتزی،  ما می توانیم قوانین هرچیزی را بسته به فکر و  ذهن خود، خودمان تعیین کنیم. در این دنیا انسان های کوچک می تواننند سوار بر اژدهاهای غول پیکر شده و آسمان ها را یکی پس از دیگری در نوردند. در دنیای تخیل، می توانیم تبدیل به پسرکی عینکی شویم که سوار بر عصای جادوگری خود، به مدرسه هاگوارت جی کی رولینگ وارد شده و توانایی های خود را برای مبارزه با لردهای سرزمین خود ، به ظهور می رساند. سرزمینی که هری پاتر در آن زندگی می کرد، سرزمینی بود فارغ از مادیات و مملو از تخیل و فانتزی های جالب زاییده ذهن خلاق نویسنده.

آلیس در سرزمین عجایب
حال پرسشی که مطرح می شود این است که چه عاملی باعث می شود که یک داستان یا کتاب به ژانر فانتزی در بیاید و یا این که اصلا تعریف فانتزی چیست و چطور این ژانر وارد ادبیات داستانی شده است.

تولد ژانر فانتزی، پرسش بسیار جالب توجه و در عین حال دشواری است. کلمه فانتزی، به معنای بال و پر دادن به خیال های زاده ذهن انسان است. به گونه ای که نویسنده یا داستان سرا در تلاش است تا به گونه ای خیالات را واقعی جلوه دهد که انسان به راحتی بتواند آنها را باور کند. تمامی اتفاقات و داستان های فانتزی ، از قوه تخیل ما نشات می گیرد. در طی قرن های طولانی، اسنان ها همواره از قدرت تخیل خود بهره گرفته اند و سعی کرده اند داستانی خارق العاده خلق نموده و عقل و هوش را از سر شنونده ببرند. این داستان ها معمولا به صورت شفاهی نوشته شده و کمتر به صورت کتاب در آمده اند.

شاید بتوانیم ادعا کنیم که زادگان تولد فانتزی، مربوط به قرون گذشته است. در زمانی که انسان ها آغاز به روایت داستان های خیالی از ذهن خود کردند و در شب نشینی های خود ، مشغول به شنیدن روایات جذاب هزار و یکشب و سرزمین پریان بودند و یا مادران این داستان ها را برای کودکان خود می گفتند تا شب ها به خواب عمیق و شیرینی فرو روند.

ولی گونه فانتزی، را اکنون به شکل کاملا مدرن می شناسیم . تنها دو قرن است که گونه فانتزی به وجود آمده ولی شکل های مختلف داستان سرایی در این ژانر، سابقه طویلی دارد. بسیاری از محققان ونویسندگان بر این باور هستند که شروع ژانر فانتزی، از افسانه گیلگمش بوده و اولین نوشته های انسان در 2700سال قبل از تولد مسیح آغاز گشته و در دوران بعد، مهمترین اشکال ادبی بشر ، شکل گرفته است.

از جمله دیگر داستان های ژانر فانتزی می توان به ایلیاد و ادیسه هومر، بیو ولف، افسانه مهابهاراتا، داستان های جذاب و شنیدنی هزار و یک شب، شاهنامه و افسانه های شاه آرتور، اشاره نمود که تمامی این افسانه ها و داستان ها، بیانگر شجاعت پهلوان های غیور و قدرت مبارزه آن ها در مقابله با هیولاهای سرزمین های پنهان بوده است. ما به گونه ای به تاریخ فانتزی نگاه می کنیم، که تاریخ ادبیات و تاریخ فانتزی، در آن کاملا در هم آمیخته شده اند و قادر نیستیم که آن ها را از هم جدا کنیم.

ژانر فانتزی را شاید بتوانیم گونه ای از آثار هنری تلقی کنیم. این ژانر از جادو و دیگر اشکال فراطبیعی به عنوان عنصر اصلی داستان، بهره می گیرد. در شرایط کلی، این ژانر قوانین دنیای واقعی را خرق کرده و به شکلی متفاوت در دنیای خیال، از این قوانین استفاده می نکند.

ویژگی های اصلی ژانر فانتزی عبارتند از:

  • داشتن عناصر خیالی مانند اشباح و ارواح و جادو و … و موجودات خیالی
  • ساختن فضایی با منطق و قوانین خاص خود.

در دنیای جادوگری، مجموعه کتاب های هری پاتر اثر جی کی رولینگ، شهرت فوق العاده ای دارد. در ماجراهای هری پاتر، چوب دستی های جادوگری حرف اول را می زنند.

هری پاتر و سنگ جادو

در بازی تاج و تخت، اژدهایان بر آسمان وستروس پرواز کرده و در شمال این سرزمین، مردگان از خاک برخاسته تا دنیای زندگان را نابود سازند. و در جنگ ستارگان، باید با نیروهای مرموزی مبارزه کنیم تا کهکشان ها از خطر نابودی نجات یابند.

بیشتر بخوانید >> پرفروش ترین کتابهای جهان

شاید بسیاری از متقدان بر این باور باشند که ژانر فانتزی، فاقد هرگونه پایه و اساس منطقی است ولی این صحبت کاملا غلط است. داستان های فانتزی، قوانین و منطق خاص خود را دارند ولی تنها قوانین که توسط نویسندگان و داستان ایجاد می شود. در داستان های ژانر فانتزی، برای هر چیزی یک دلیل ، منطبق بر قوانین آن داستان مطرح می شود.

درست است که ملکه برفی نمی تواند پرواز کند و گرگینه ها نفس آتشین ندارند و هیچ کوتوله ای تبدیل به خون آشام نمی شود، ولی مواجهه با این داستان ها و ترس و هراسی که در هنگام روبه رو شدن ناگهانی با خون آشام ها و زامبی ها در دل خواننده ایجاد می شود، به ناخودآگاه ذهن خواننده کمک می کند تا در زمان روبه رو شدن با مسائل سخت و به ظاهر لاینحل زندگی، چگونه مدیریت بحران را در دست گیرد و در برهه های مختلف زمانی، به صحیح ترین شیوه ممکن عمل کند.

تمامی اتفاقات داستان هایی مثل آلیس در سرزمین عجایب که در دنیای کاملا تخیلی رخ می دهند، از قوانین خاصی  پیروی می کند و حتی باید محدودیت هایی برای قهرمانان و تبهکاران این داستان ها نیز در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.