در این مقاله قصد داریم به معرفی پرفروش ترین کتاب ها و رمان های منتشر شده در سطح جهان بپردازیم.

همه اهالی مطالعه، معروف ترین و شناخته شده ترین آثار تخصصی هر رشته را می شناسند و یا حداقل اسامی آن ها را شنیده اند. بسیار بدیهی است که علاقه مند به هر مبحثی، آثار منتشر شده مربوط به آن مبحث و تخصص را به خوبی بداند. ولی سوالی که این جا مطرح می شود این است که در صورتی که اهل مطالعه هستید، آیا پر فروش ترین کتاب ها و رمان ها در سطح دنیا را می شناسید یا خیر؟ در صورتی که پاسخ شما به این سوال مثبت نیست، ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا با پرفروش ترین و مشهورترین رمان ها در سطح جهان آشنا شوید.

  • کیمیاگر اثر پائولوکوئیلو یکی از پرفروش ترین کتاب ها

این کتاب از سال 1988 تا کنون موفق شد با فروش بیشتر از 65 میلیون نسخه، فروش فوق العاده ای داشته باشد.

کتاب کیمیاگر، رمانی بی نظیر و تکان دهنده است. این کتاب در بیشتر از 150 کشور دنیا منتشر شده و به بیشتر از 52 زبان زنده دنیا ترجمه گردیده است . بنابراین شایسته این اثر است که به آن ، خارق العاده بگوییم.

کیمیاگر

افراد شناخته شده ای نظیر ویل اسمیت، مدونا و پارل ویلیام در مورد این کتاب نظراتی داده اند و معتقد هستند که رمان کیمیاگر، کل زندگی آن ها را برای همیشه تغییر داده است. ولی تعداد زیادی از افراد بر این باور هستند که این کتاب، از دفتر ششم مثنوی معنوی مولانا، اقتباس گرفته شده است. البته پائولو کوئیلو هیچ وقت تاثیر پذیری از مثنوی معنوی را نفی نکرده است ولی اظهار دارد که این رمان را با تاثیرپذیری و با الهام از داستانی در مجموعه هزار و یک شب ترجمه خورخه لوئیس بورخس نوشته است.

در این کتاب می خوانیم که یک شب سانتیاگو، که یک چوپان بود، در خواب رویایی می بیند و در آن رویا مشاهده می کند که گنجی در آن سوی دریاها در نزدیکی اهرام مصر مدفون شده و تنها اوست که می تواند به این گنج دست یابد و به رویاهای شخصی خود برسد. بنابراین سرزمین مادری خود یعنی آندلس را رها می کند و در سفری مخاطره انگیز به مقصد اهرام مصر حرکت می کرد.

  • رمان راز (کد) داوینچی اثر دان براون

این رمان از سال 2003 تا کنون با فروش بیشتر از 80 میلیون نسخه، توانست به موفقیتی مثال زدنی دست یابد.

رمان کد داوینچی تنها رمانی بود که در سال 2003 توانست گوی سبقت را از مجموعه کتاب های هری پاتر برباید. به نقل از نیویورک تایمز، این کتاب، به موفقیت بی شائبه ای دست یافته و شهرت و محبوبیت این رمان به حدی رسید که نه تنها یک فیلم سینمایی تاثیر برانگیز با اقتباس از آن ساخته شد، بلکه یک بازی ویدیویی نیز از آن الهام گرفته و بسیاری از شرکت های مسافرتی در اقصی نقاط دنیا، تورهایی برگزار کرده اند که وقایع این کتاب را برای بازدید کنندگان تشریح می نماید.

کتاب راز

در این رمان می خوانیم که موزه دار موزه لوور فرانسه، درد اخل موزه به قتل رسیده است و پس از قتل ، مشاهده شده که روی بدن او نمادهای عجیب و نامفهومی درج گردیده است. باستان شناس دانشگاه هاروارد که در این کتاب با نام رابرت لانگدن شناخته می شود و رمز گشای فرانسوی با نام سوفی نوو، در تلاش هستند تا سرنخ های عجیب آثار لئوناردو داوینچی را روی نمادهای درج شده در بدن موزه دار، دنبال نمایند. این سر نخ ها همه قابل رویت بوده ولی به طور کاملا عجیب و هوشمندانه ای درون آثار وی مخفی شده اند.

در این جا پای راز تاریخی به میان می آید. این راز قادر است که کل تاریخ را کنکاش نموده و به نحوی آن را باز نویسی نماید. در این شرایط، دو فرقه متفاوت باستان شناسی و رمزگشایی به میان می آید و این دو فرقه هیچ ترسی از قتل و خونریزی ندارند و در صورتی که قادر به حل این معماها نباشند راز بزرگ برای همیشه از دسترس رفته و یا به دست کسانی می افتد که در تلاش نابودی آن هستند.

  • رمان شیر و جادوگر و کمد لباس نارنیا ( یکی از پرفروش ترین کتاب ها)

این رمان اثر سی . اس لوئیس، از سال 1950 تا کنون توانسته است فروشی بیشتر از 85 میلیون نسخه در سراسر جهان داشته باشد.

در این رمان می خوانیم که ناگهان درب کمد لباس باز شده و لوسی وارد دنیای عجیبی به نام نارنیا می شود. این سرزمین بسیار سرد و عجیب و غریب، در ورای کمد لباس واقع شده و تنها پیتر، سوزان، ادموند و لوسی ، این سرزمین را می شناسند. در این سرزمین، شیر بزرگی به نام اصلان زندگی می کند که آماده است با ملکه برفی سنگدل و وحشتناک روبه رو شود.

کمد لباس نارنیا

امکان ندارد صحبت از رمان های فانتزی و جذاب باشد، ولی نامی از رمان نارنیا به میان نیاید. این رمان به 41 زبان زنده دنیا ترجمه شده و سه فیلم سینمایی موفق و تاثیر گذار با اقتباس از این اثر ساخته شده است و همگی این آثار به موفقیت فوق العاده ای دست یافند.

ماجرای این رمان در زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده و در این رمان می خوانیم که قهرمانان کوچک رمان، وارد دنیایی پر از جادو می شوند. در این دنیای جادوگونه، هیچ شباهتی با دنیایی که در آن زندگی می کنیم، نمی توانیم پیدا کنیم.

این رمان را می توان آغاز گر مجموعه هفت جلدی و موفق تواریخ نارنیا دانست.

  • آلیس در سرزمین عجایب ( یکی از پرفروش ترین کتاب ها )

این رمان، اثر لوئیس کرول از سال 1865 تا کنون بیشتر از 100 میلیون نسخه فروش داشته است.

کمتر کسی است که اسم آلیس در سرزمین عجایب به گوشش نخورده باشد. حتی اگر چندان اهل کتاب و کتاب خوانی نباشید، این کتاب به قدری به شهرت رسیده است که قطعا شما نام آن را شنیده اید.

آلیس در سرزمین عجایب

سالیان سال است که از انتشار این کتاب اثر لوئیس کرول می گذرد ولی همچنان، رمانی جذاب و خیال پردازانه برای کودکان و نوجوانان به شمار می رود که هیچ کودکی لذت مطالعه این کتاب را در اوان کودکی خود فراموش نمی کند.

ازاین رمان، فیلم ها و انیمیشن های بسیاری به اقتباس گرفته شده است و شاید بتوانیم اثر نوستالژیک و ماندگار آن را در اوهام کودکی و نوجوانی خود جستجو کنیم.

  • رمان خانه سرخ نوشته Coa Xuequin

افسانه چینی عشق رومئو و ژولیت، که برخاسته از یکی از بزرگترین تمدن های بشری است، یکی از شاهکارهای ادبیاتی جهان محسوب شده و به سبب شخصیت پردازی موثر در این داستان، تعداد زیادی از قهرمانان این داستان با قلمی روانشناسانه و هنرمندانه و با پرداختن به جزئیات زندگی اشرافی در قرن هجدهم چین، دست به خلق آثار جدیدی زده اند. یکی از این آثار جاودان، که یکی از شاهکارهای ادبیاتی منحصر به فرد در چین به شمار می رود، افسانه خانه سرخ است که در قرن هجدهم به رشته تحریر درامده است.

حداقل چهارده فیلم سینمایی و ده سریال تلویزیونی با اقتباس از این اثر ساخته شده است. همچنین فیلم سینمایی ساخته شده در سال 1988 در چین به کارگردانی Xie Tieli که برگرفته از این داستان است ، با 735 دقیقه، به عنوان طولانی ترین فیلم ساخته شده در تاریخ چین شناخته شده است.

  • رمان سپس هیچ کس باقی نماند اثر آگاتا کریستی

این رمان را می توان محبوب ترین رمان جنایی تاریخ و مشهورترین رمان خانم آگاتا کریستی دانست که تا کنون فیلم های سینمایی و سریال های موفقی با اقتباس از این اثر مشهور ساخته شده است. آگاتاکریستی معتقد است که این رمان نیازمند تکنیکی دشوار بوده و بنابراین اثری بسیار چالش برانگیز محسوب می شود. آگاتا کریستی از نوشتن این رمان بسیار لذت برده و در یکی از مصاحبه های خود عنوان کرده است که امیدوارا ست این رمان قادر باشد تا رضایت خوانندگان مشکل پسند را براورده نماید.

Agatha-Christie

این اثر را بدون تردید می توان در نوع خود به عنوان یک شاهکار بی بدیل به دنیای رمان معرفی نمود.

در این رمان می خوانیم که ده نفر به یک مهمانی بسیار مرموز در جزیره ای ناشناخته دعوت می شوند و هر کدام از این ده نفر، پیش از این یک نفر را به نحوی به قتل رسانده اند و یا این که زمینه مرگ کسی را فراهم کرده اند. حال معما در این بخش مطرح می شود که کسی که این ده نفر را به جزیره دعوت کرده، خودش در جزیره خضور ندارد ولی همه این ده نفر را به خوبی می شناسد. همین موضوع، باعث می شودکه سریعا میان حاضرین جزیره، تنش ایجاد شود و فرد میزبان نیز در تلاش است تا تک تک مدعوین را به طرز عجیبی و برمبنای یک شعر کودکانه سرخ پوستی به قتل برساند.

این کتاب در ژانر جنایی و معمایی توانسته است تا کنون بسیاری از مخاطبین و دوستداران این ژانر را به خود جذب نماید.

  • رمان هابیت اثر جی . آر . آر تالکین

این کتاب سومین کتاب پرفروش تاریخ رمان و شاهکارهای ادبی است که با فروش بیشتر از 110 میلیون نسخه، توانست به  این جایگاه دست یابد.

باجرات می توان گفت که نوشته ها و رمان های تالکین، در روح و جان ادبیات فانتزی سراسر دنیا نفوذ داشته است. این کتاب را می توان شروع کننده مجموعه داستان های جذاب ارباب حلقه ها بدانیم. شخصیت ها و خود داستان، نبردها و کشمکش های فراوانی در میان خیر و شر دارند و همه این عوامل به طرز بسیار جذاب و خارق العاده ای مخاطب را غرق در داستان می کند.

هابیت

در ابتدای این کتاب، سفر بیلبو بیگنز را می خوانیم که با اژدهای کوهستان اسماگ، نبرد پنج ارتش و یافتن حلقه قدرت، باعث می شود تا آخرین لحظه، میخکوب مطالعه این رمان باشید. کتاب سه گانه هابیت در زمینه فیلم نیز توانسته است به فروش بی بدیلی در طول تاریخ سینما و ادبیات دست یابد.

در این کتاب می خوانیم که در روستایی به نام شایر هابیت، فرد بسیار مشهور و ثروتمندی زندگی می کندکه بانام بیلبو شناخته شده است. محیط زندگی بیلبو، بسیار آرام و با رفاه کامل بوده و بیلبو به هیچ عنوان حاضر نیست آرامش زندگی خود را بر اثر یک ماجراجویی کودکانه، مختل کند. در طی روند این داستان، همه چیز با شادی و خوشی طی می شود تا این که یک روز، یک جادوگر به نام گاندولف، به اتفاق سیزده دورف ، به صورت کاملا سر زده به ملاقات او آمده و برای به دست آوردن گنجی که در دل یک کوهستان مخفی شده است، بیلبو را برای سفری پر خطر و ماجراجویانه، با خود همراه نمموده و در نهایت بیلبو متقاعد می شود تا در این سفر، با آن ها همراهی کند. در این سفر، بیلبو با اژدهایی ترسناک به نام اسماگ برخورد کرده و نیاز دارد تا برای به دست آوردن گنجینه نهفته در دل کوهستان، با این اژدها درآویزد و در نهایت بیلبو در میانه راه گنجی را پیدا می کند که به مراتب قدرت بیشتری نسبت به گنج کوهستان دارد و آن گنج نیز چیزی جز حلقه سحرامیز که متعلق به ارباب تاریکی ها است، نیست.

  • هری پاتر و سنگ جادو ( یکی از پرفروش ترین کتاب ها) 

این کتاب اولین کتاب جی کی رولینگ است که با فروش بیشتر از 120 میلیون نسخه، به شهرت فوق العاده ای دست یافت.

هری پاتر، همان پسر کوچک عینکی، که با کمک قلم سحر آمیز جی کی رولینگ، جان گرفته و به یکی از بی بدیل ترین شخصیت های داستان نویسی دنیا تبدیل شده است. به عبارتی هرجا که حرف از سحر و جادو باشد، اول از همه به یاد هری پاتر می افتیم.

هری پاتر و سنگ جادو

هری پاتر پس از از دست دادن پدر و مادرش ، نزد خانواده خاله اش زندگی می کند. خانواده خاله هری پاتر، همه از سحر و جادو متنفر هستند و به همین دلیل می ترسند که هری پاتر به جادوگری روی آورد و برای جلوگیری از ورود او به مدرسه جادوگری، به هر کاری از جمله تنبیه و زندانی کردن هری متوسل می شوند ولی روزی هری پاتر از سمت مدرسه جادوگری هاگوارتز دعوت نامه دریافت می کند و خودش را به آن مدرسه می رساند و با لرد خبیث درگیر شده و ادامه داستان در هفت جلد کتاب دیگر دنبال می شود.

  • شازده کوچولو اثر آنتوان سنت اگزوپری

این کتاب با بیشتر از 140 میلیون نسخه فروش و ترجمه شده به بیشتر از 300 زبان و گویش، به عنوان شناخته شده ترین و ترجمه شده ترین کتاب فرانسوی زبان، مطرح می شود. و هنوز هم پس از گذشت 75 سال از انتشار این کتاب، هنوز سالانه دو ملیون نسخه از این اثر خارق العاده به فروش می رساند.

شازده کوچولو

این کتاب از نظر میزان ترجمه در میان چند کتاب برتر تاریخ، قرار دارد و آنتوان سنت اگزوپری با بیان فصیح و دل نواز، و با بهره گیری از روش سورئالیستی، به خلق داستان اعجاب برانگیزی در مورد پرسش های انسان ها در خصوص دوستی، عشق و خودشناسی در این دنیای گسترده می پردازد.

  • ارباب حلقه ها نوشته جی . آر . آر . تالکین

این کتاب با فروش بیش تر از 150 میلیون نسخه، به عنوان پرفروش ترین و تاثیرگذارترین رمان شناخته شده است. این کتاب تاکنون به 38 زبان زنده دنیا ترجمه شده و به نوعی می توان آن را تغییر دهنده سیر فانتزی مدرن در ادبیات نامید.

ارباب حلقه ها

شیوه نگارش تالکین به گونه ای است که توانسته است در جامعه و در میان مخاطبان بیشترین نفوذ را داشته باشد تا جایی که واژه Tolkienian ، به افتخار این نویسنده مشهور، به دیکشنری آکسفورد اضافه شده است.

ارباب حلقه ها توانست تاثیر شگرف و غیر قابل باوری بر هنر، موسیقی، فیلم و تلویزیون وحتی بازی های رایانه ای داشته باشد تا جایی که سه فیلم سینمایی بسیار موفق با اقتباس از این اثر ساخته شده و این فیلم ها موفق به دریافت 17 جایزه اسکار شده و بیشتر از 4.5 میلیون دلار فروش داشته است و در صدر برترین فیلم های تاریخ سینما قرار گرفته است.

شرکت پارس 68 با 10 سال سابقه و ترجمه کتاب های معروف آماده مشاوره در زمینه ترجمه کتاب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.