با مطالعه ای که روی اخبار تازه منتشر شده و به روز رسانی شده از دانشگاه MIT داشتیم، مقاله ای را ترجمه کرده ایم که در این مقاله ذکر شده است، محققان دانشگاه MIT،  از بروز فاجعه در زمان حذف زودهنگام قرنطینه در بسیاری از کشورها خبر داده اند.

محققان هوش مصنوعی دانشگاه MIT موفق شدند که آینده ی پاندمی یا همه گیری ویروس کرونا را پیش بینی نمایند و این پژوهشگران بر این باور هستند که در صورتی که قرنطینه یا فاصله گذاری اجتماعی یا به اصطلاح social distances در بسیاری از جوامع، زودتر از زمان خود از بین برود، قطعا کلیه تلاش های انجام شده در خصوص مهار ویروس کرونا بی ثمر خواهد ماند و عملا به ابتدای شیوع ویروس، باز خواهیم گشت.

موسسه فناوری ماساچوست که به صورت مخفف به MIT مشهور است، روزانه مقالات بسیار زیادی را در خصوص روند رشد و مهار و کنترل و یا حتی درمان ویروس کرونا منتشر می نماید و مترجمان موظف هستند که مقالات به روز رسانی شده را ترجمه نموده و در اختیار مخاطبین خود قرار دهند تا از هرگونه شایعه پراکنی جلوگیری به عمل آید.

زمان شیوع ویروس کرونا

محققان مشغول در این موسسه، تلاش کرده اند تا به یک مدل یادگیری ماشین یا Machine learning، الگوریتمی را آموزش دهند تا این مدل یادگیری ماشینی قادر باشد تقریبا به طور دقیق ( به واژه تقریبا دقت کنید)، زمان شیوع ویروس کووید 19 را پیش بینی نماید. طبق مطالعات دقیق و هوشمندانه محققان هوش مصنوعی این موسسه، در هفته آتی قرار است که شاهد ثبات نمودار شیوع ویروس کرونا در کشورهای ایالات متحده امریکا و ایتالیا باشیم. این خبر، برای بسیاری از افراد خبر مسرت بخشی است ولی در نظر داشته باشید که این اخبار، حتی اگر برای کشور ما نیز گزارش شود در عین خبر خوبی که هست، هشدار بسیار جدی را در بر دارد. به این معنا که در صورتی که هرگونه تدابیر وابسته به قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی نادیده گرفته شود، فاجعه ای بسیار جدی به دنبال خواهد داشت که شاید به مراتب ، سهم گینانه تر از موج اول رشد ویروس کرونا در کشورهای مختلف بوده است.

نظر موسسه فناوری ماساچوست در مورد پاندمی کرونا

گروه پژوهشی موسسه فناوری ماساچوست، تلاش کرده اند که این هوش مصنوعی را با اطلاعاتی که دارند، به عموم افراد آموزش دهند و در این راستا، ساز و کارهای متفاوتی مد نظر است که همه این سازو کارها بیان می کنند که هر کشور و هر جامعه ای که به نوعی دست به گریبان ویروس کرونا است می بایست کلیه تدابیر قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی را با جدیت هرچه تمام تر دنبال کند و علاوه بر این، رعایت بهداشت نیز بسیار حائز اهمیت است و نباید از کنار رعایت نکات بهداشتی و کلیه اصول مربوط به قرنطینگی، به آسانی عبور نماییم.  این گروه تحقیقاتی، از ماه ژانویه تا اوایل ماه مارس، داده های موجود را گسترش دادند و پیش بینی نمدند که ماه آوریل با توجه به آمارهای موجود شرایط جهانی، امکان به ثبات رسیدن شیوع ویروس در بسیاری از کشورها وجود دارد.

 آمار پاندمی کرونا در کشورها

الگوریتم هوش مصنوعی ارائه شده توسط محققان موسسه MIT، قادر است به طور نسبتا دقیق، منحنی همه کشورهای مد نظر را پیش بینی نماید. در بخشی از این مقاله تحقیقاتی می خوانیم که محققان بابه کارگیری یک مدل تکمیلی از شبکه عصبی، و تمرکز بر تحلیل شرایط چهار منطقه مورد مطالعه یعنی ووهان چین، ایتالیا ، کره جنوبی و ایالات امریکا، توانستند نقش قرنطینگی، ایزوله سازی و فاصله گذاری اجتماعی را بر کنترل هرچه موثر تر روند صعودی آمار مبتلایان به هرکدام یک از کشورهای گفته شده، مطالعه و مقایسه نمایند.

نتایج ارائه شده در این مقاله ، به صراحت نشان داد که در دولت هایی که به سرعت مداخلات انجام گرفته و محدودیت های سختگیرانه بر مبنای قرنطینه و ایزوله سازی، اجرا گردید، شاهد توقف رشد و گسترش آلودگی و مهار انفجار رشد نمایی آمار مبتلایان به ویروس کووید 19 در آن کشور بوده ایم.

امریکا حادترین کشور در پاندمی کرونا

علاوه براین، اطلاعات ارائه شده در این مقاله بیان می کند که امریکا که تاکنون به عنوان حاد ترین منطقه در خصوص همه گیری این پاندمی به مشار می رود، می بایست تا حدود 20 ماه آوریل به ثبات رشد ویروس کووید 19 برسد. ولی با این وجود، گزارشات محققان دانشگاه MIT به صورت کاملا آشکار و روشن بیان می کند که نباید انتظار داشته باشیم زمان مهار رشد ویروس و به ثبات رسیدن ، باعث از بین رفتن قرنطینگی و فاصله گذاری اجتماعی ویا عدم رعایت اصول بهداشتی شود.

همچنین در این مقاله اثبات گردید که حذف قرنطینه در شرایط کنونی، منجر به افزایش نمایی آمار مبتلایان ویروس کووید 19 خواهد شد و باعث می شود که همه تلاش هایی که تاکنون برای مهار و جلوگیری از گسترش ویروس و حتی روند درمانی بیماران انجام گرفته است، کاملا از بین برود.

فاصله گذاری اجتماعی مهمترین راه پیشگیری

به عبارت بهتر می توان گفت که تاکنون، بیش از مراقبت های بالینی، رعایت نکات بهداشتی و حتی پیشرفت اصول و روند درمانی، این قرنطینگی و فاصله گذاری اجتماعی است که در بسیاری از جوامع بر جلوگیری از رشد و مهار ویروس کرونا تاثیر گذاشته است و حتی نتایجی ارائه داده که بسیار بالاتر از سطح انتظار و پیش بینی متخصصان بوده است. ولی در نظر داشته باشید که در صورتی که زودتر از موعد، قرنطینگی حذف شده وسازو کارهای مربوط به فاصله گذاری اجتماعی نادیده گرفته شود با فاجعه ای جهانی مواجه خواهیم شد که بیش از حد انتظار ، شرایط جانی و حیاتی و حتی اقتصاد دنیا را در معرض خطر و تهدید قرار خواهد داد و با آسیب بسیار جدی در کنار یک بی احتیاطی غیر عاثلانه مواجه خواهیم گردید.

بنابراین در کل عبارت کلیدی استخراج شده از این مقاله به روز و حاصل مطالعات محققان موسسه MIT یک جمله است : مردم و سیاستگزاران، قرنطینه و فاصلع گذاری اجتماعی را در زمان مهار ویروس کرونا جدی تر از زمان شیوع آن در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.