post

طبق گزارشات سازمان وزارت بهداشت جهانی، ویروس عامل بیماری کرونا، در ابتدا در سی و یک دسامبر سال 2019 ، در ووهان چین گزارش گردید.

سازمان بهداشت جهانی، به صورت گسترده با متخصصان جهان، دولت ها و عوامل مرتبط با گسترش این ویروس جدید، در سراسر دنیا در ارتباط است و تلاش می کند تا شیوه های شیوع و گسترش این ویروس را شناسایی نموده و توصیه های بهداشتی را به اطلاع افراد برساند تا افراد بتوانند از خودشان محافظت نمایند و تا حد امکان، جلوی گسترش این ویروس به کشورهای دیگر گرفته شود.

برای جلوگیری از گسترش این ویروس جدید، لازم است که جانب احتیاط را رعایت فرمایید. در این جا به چند نکته بهداشتی اشاره می کنیم که به شما کمک می نماید تا از سلامتی خودتان محافظت کنید و اجازه ورود ویروس کرونا به بدن خودتان  را ندهید.

مرتبا دستان خود را بشویید.

دستان خود را مرتب با آ ب و صابون بشویید و یا از شوینده های الکلی استفاده کنید.

دلیل شستشوی مکرر دست ها با صابون و آب و یا استفاده از شوینده های بر پایه الکل، این است که در صورتی که هر ویروسی روی دستان شما وجود دارد، از بین برود.

بهداشت شخصی خود را  رعایت کنید.

زمانی که سرفه یا عطسه می کنید، دهان و بینی خود را با قسمت خم شده ارنج یا با یک دستمال، بگیرید. فورا دستمال را در داخل یک سطح بیندازید و دستان خود را با شوینده های الکلی یا آب و صابون تمیز کنید.

گرفتن دهان و بینی در زمان سرفه و عطسه ، به جلوگیری از گسترش جرم ها  و ویروس ها کمک شایان توجهی می کند. در صورتی که شما در دستان خود سرفه یا عطسه کنید، حتما دستانتان را بشویید چون ممکن است در زمان دست دادن با افراد دیگر، ویروس بیماری را به فرد دیگری منتقل نمایید.

در تعاملات اجتماعی، فاصله را رعایت کنید!

حداقل فاصله یک متری یا سه فیتی ، فاصله مناسبی بین شما و دیگر افراد در تعاملات اجتماعی است. به ویژه در صورتی که دچار علایمی مثل سرفه، عطسه و یا تب هستید.

دلیل این امر آن است که فردی که دچار التهاب و مشکلات دستگاه ریوی شده است ( بیماری مشابه کرونا ویروس 2019) ، سرفه و یا عطسه یکی از علایم بیماری وی است و ممکن است در زمان عطسه یا سرفه، قطراتی از آب دهانش به بیرون بریزد و افرادی که در فاصله نزدیک وی قرار دارند نیز ، این ویروس را استنشاق نموده و دچار بیماری شوند.

سعی کنید که چشم، بینی و دهان خود را لمس نکنید.

دلیل این امر نیز آن است که ویروس کرونا روی سطوح زیادی می ماند. در صورتی که شما چشم، بینی یا دهان خود را با دستانتان لمس کنید، می توانید این ویروس را به داخل بدن خود ببرید.

در صورتی که دچار تب، سرفه و یا تنفس دشوار هستید، اقدامات پزشکی را هر چه سریع تر انجام دهید.

در صورتی که علایمی مشابه آن چه در بالا گفته شد را دارید، با پزشک خانواده خود تماس بگیرید.

کلا در نظر داشته باشید که در طی این مدت از سفرهای غیر ضروری به کشور چین و به ویژه شهر ووهان جلوگیری نمایید و در تلاش باشید تا در حد ضرورت با کسانی که اخیرا از چین مراجعت نموده اند، تماس دیداری برقرار ننمایید. به ویژه افرادی که علایم مشکلات تنفسی را دارند.

به طور کلی، رعایت بهداشت و مراقبت های بهداشتی و پزشکی، برای تمامی افرادی که به نوعی دچار تب، سرفه و یا اختلال تنفسی هستند، امری بسیار ضروری است . به ویژه اگر با التهاب و عفونت های ریوی یا دیگر مشکلات جدی نیز همراه باشد. ولی امروزه چون تب و تاب کرونا ویروس، بسیار داغ است، توصیه های بیشتری مبنی بر مراقبت های پزشکی و جلوگیری از خود درمانی در زمان بروز چنین علایمی می شود.

عفونت ها و التهاب های ویروسی، به ویژه زمانی که همراه با تب باشند ، در شرایط کلی نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد و تنها دلیل آن شیوع ویروس کرونا نیست. ممکن است این عفونت ها و التهاب ها به دلیل بیماری های زمینه ای دیگر و یا ویروس های بسیار رایج مثل سرماخوردگی یا آنفلوانزای معمولی باشد.

طبق گزارشات سازمان بهداشت جهانی، کرونا ویروس ویروسی است که هنوز نیز دانشمندان در حال مطالعه و تبادل نظر روی آن هستند و روز به روز به نتایج قطعی مربوط به این ویروس ، افزوده می شود.

طبق مباحث کلی مربوط به رعایت اصول بهداشتی، بهتر است در زمانی که کرونا ویروس بسیار شایع شده است، تا حد امکان از بازدید فروشگاه هایی که مخصوص فروش حیوانات زنده هستند، اجتناب نمایید و در تلاش باشید تا حیوانات زنده را لمس نکنید.

طبق نظر سازمان بهداشت جهانی در صورتی که به دلایلی مجبور هستید که از این فروشگاه ها دیدن نمایید و یا به دلیل مسائل شغلی و یا هرچیز دیگر، جلوگیری از ارتباط با حیوانات برای شما مقدور نمی باشد ، حتما دستان خود را پس از لمس حیوانات و یا فراورده های حیوانی، با آب و صابون به خوبی بشویید. پیش از شستن دستان خود، هرگز چشم و بینی و دهان خود را با دستتان لمس نکنید و همواره در تلاش باشید تا با حیواناتی که آثاری از این بیماری را دارند برخورد فیزیکی نداشته باشید . ( هر گونه حیوانی اعم از گربه، سگ، خرگوش و یا حتی پرندگان).

از خوردن مواد گوشتی خام یا نیمه پخته به صورت جدی خود داری نمایید.

همچنین سازمان بهداشت جهانی به تمامی افراد توصیه می کند که تا حد امکان، فراورده های گوشتی  و کلا فراورده های حیوانی مثل شیر یا گوشت را به درجه پخت کامل برسانند و پس از آن مصرف کنند. به هیچ عنوان مواد غذایی حاصل از فراورده های حیوانی را به صورت خام یا نیم پز مصرف نکنید تا امکان شیوع کرونا را به حداقل برسانید.

کرونا-سازمان بهداشت جهانی

نکات ویروس کرونا

ویروس کرونا 156

کرونا 3-سازمان بهداشت جهانی

کرونا4-سازمان بهداشت جهانی

سوال و جواب

 • کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس، خانواده بزرگی از ویروس ها است که هم در میان انسان ها و هم در میان حیوانات وجود دارند. علایم این بیماری در بسیاری از افراد، شبیه یک سرماخوردگی معمولی است ولی ممکن است با آسیب های جدی دستگاه تنفسی و همچنین سندرم مشکلات تنفسی حاد، همراه باشد.

 • کرونا ویروس جدید چیست؟

کرونا ویروس جدید، گونه جدیدی از این ویروس ها است که پیش از این در میان انسان ها شناخته نشده بود. ویروس جدید کرونا در سال 2019 ، شناخته شد و در دسامبر سال 2019، اولین مورد بیماران مبتلا به کورنا ویروس جدید در ووهان چین، رویت گردید.

 • آیا کرونا ویروس جدید همان سارس است؟

خیر، کرونا ویروس شناخته شده در سال 2019، از خانواده ویروس های سندرم مشکلات تنفسی حاد است ولی همان ویروس سارس نیست.

 • کرونا ویروس 2019، تا چه میزان خطر ناک است؟

مشابه دیگر بیماری های تنفسی، التهاب های ایجاد شده توسط ویروس کرونای سال 2019، می تواند منجر به آسیب های تنفسی عادی ( مشابه یک گرفتگی عادی بینی)، ورم گلو، سرفه و تب شود. این ویروس ، برای برخی از افراد شبیه به بیماری هایی مثل ذات الریه و بیماری های تنفس دشوار است. به ندرت این بیماری در کودکان رخ می دهد. افراد مسن تر با سابقه پزشکی و بیماری های زمینه ای( مثل دیابت و یا مشکلات قلبی) بیشتر مستعد ابتلا به گونه های پیشرفته این بیماری هستند.

 • آیا افرادی که در تماس مستقیم با حیوانات هستند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری کرونا ویروس هستند؟

طبق پژوهش های انجام شده، مشخص گردیده است که این ویروس، در سال 2002 و در چین، از گربه به انسان منتقل گردید و در سال 2012، در عربستان سعودی، از شتر به انسان منتقل شد.

چندین ویروس کرنا در حیوانات شناخته شده است که هنوز انسان به این بیماری ها مبتلا نگردیده اند. گونه های پیشرفته این بیماری در سراسر جهان وجود دارند ولی بیشتر از همه ، کرونا ویروس سال 2019 شناخته شده است.

منابع حیوانی کرونا ویروس سال 2019، هنوز چندان مشخص نشده اند. البته این به این معنا نیست که این بیماری از حیوان به انسان منتقل نشده است. حیواناتی که در بازار حیوانات زنده در چین، به فوش می رسند، بسیاری از انسان ها را مبتلا به این بیماری کرده اند. بنابراین در زمانی که از بازار حیوانات زنده دیدن می کنید، بیشتر مراقب خودتان باشید و سعی کنید از تماس مستقیم با حیوانات زنده و سطوحی که این حیوانات لمس کرده اند، جدا خودداری کنید.

از مصرف فراورده های حیوانی خام یا نیم پز، می بایست به صورت جدی اجتناب کنید. گوشت خام، شیر یا دیگر فراورده های حیوانی، نیز می بایست به صورت پخته مورد مصرف قرار گیرد و بهداشت غذایی را می بایست بیش از پیش رعایت نمایید.

 • آیا ممکن است من از حیوان خانگی ام بیماری کرونا بگیرم؟

خیر، در حال حاضر شواهدی وجود ندارد که حیوانات خانگی مثل سگ و گربه، مستعد گسترش ویروس کرونا باشد.

 • آیا ویروس کرونای 2019، از انسان به انسان منتقل می شود؟

بله ، ویروس کرونای سال 2019، عامل بسیاری از بیماری های تنفسی بوده و می تواند از انسانی به انسان دیگر منتقل گردد. بنابراین توصیه می شود که در تماس نزدیک ( کمتر از یک متر) فرد مبتلا قرار نگیرید.

 • آیا استفاده از ماسک، ضروری است؟

استفاده از ماسک، می تواند به محدود نمودن گسترش ویروس های بیماری زا، کمک کند. به هرحال استفاده از یک ماسک به تنهایی، تضمینی برای جلوگیری از ورود ویروس به بدن نیست و می بایست دیگر نکات بهداشتی را نیز رعایت نمایید و در تماس نزدیک با فرد مبتلا قرار نگیرید.

 • چگونه از ماسک استفاده کنیم؟
 • پیش از گذاشتن ماسک، دستان خود را با شوینده های پایه الکلی یا آب وصابون بشویید.
 • دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید و اطمینان حاصل کنید که هیچ فاصله ای بین صورت شما و ماسک وجود ندارد.
 • تلاش کنید تا ماسک را در زمانی که روی صورتتان قرار دارد؛ لمس نکنید. همواره دستان خود را با آب و صابون و یا شوینده های بر پایه الکل، بشویید و بعد از ماسک استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان از ماسک مشترک با افراد دیگر استفاده نکنید.
 • برای برداشتن ماسک، بند ماسک را از قسمت پشت بگیرید و بعد مجدد دستان خود را با آب و صابون یا شوینده های بر پایه الکلی، بشویید.
8- چه کسانی بیشتر مستعد ابتلا به این ویروس هستند؟

افرادی که به مناطقی که این ویروس وجود دارند، مسافرت می کنند و یا در این نواحی زندگی می کنند بیشتر امکان ابتلا را دارند.

در حال حاضر، کرونا ویروس 2019 بیشتر در چین گزارش گردیده است. افرادی از کشورهای دیگر که به این بیماری مبتلا شده اند، به دلیل ارتباط نزدیک با افرادی بوده که از چین آمده اند.

مراقب های بهداشت، می بایست تلاش کنند که مدیریت بحران را گسترش دهند و از خودشان در مقابل این ویروس بیشتر محافظت نمایند.

سازمان بهداشت جهانی، به طور پیوسته روی عوامل مسری این بیماری متمرکز بوده و در تلاش است تا بهترین راهکار را بیابد.

 • چه کسانی ممکن است به گونه های حاد این بیماری مبتلا شوند؟

با وجود این که هنوز بسیاری از تاثیرات این بیماری روی افراد، شناخته نشده است ولی به طور کلی افراد مسن تر و افرادی که دچار بیماری های زمینه ای هستند، امکان ابتلا به صورت های جدی این بیماری را دارند.

 • چگونه این ویروس گسترش می یابد؟

کرونا ویروس جدید، ویروسی است که روی سیستم تنفسی اثر می گذارد و از تماس با فرد بیمار، به فرد سالم منتقل می شود. عارضه های این بیماری مثل عطسه، سرفه باعث می شود که فردی که در مجاورت بیمار قرار دارد، دچار بیماری شود. رعایت اصول و نکات بهداشتی بسیار ضروری است. به عنوان مثال، زمانی که عطسه و یا سرفه می کنید، جلوی دهان و بینی خود را با استفاده از یک دستمال و یا آرنج خم شده خود بگیرید تا از ورود ویروس به فضا، جلوگیری کنید.

شستن مرتب دستان با آب و صابون و شوینده های الکلی، بسیار حائز اهمیت است.

 • این ویروس تا چه مدت در سطوح زنده می مانند؟

هنوز کاملا شناخته نشده است که این ویروس تا چه مدت در سطوح، زنده می مانند ولی اطلاعات اولیه حاکی از آن است که چند ساعت بیشتر این ویروس زنده نمی ماند. مواد ضدعفونی کننده معمولی، می توانند این ویروس را بکشند تا مدت زمان بیشتری در میان سطوح، زنده نمانند.

 • تفاوت بین بیماری کرونا با بیماری هایی مثل سرما خوردگی و آنفلوانزا چیست؟

افرادی که مبتلا به کرونا ویروس 2019 شده اند، در اصل دچار یک سرما خوردگی ساده و یا آنفلوانزا شده اند که این بیماری در نواحی دستگاه تنفسی، گسترش یافته اند. و با عواملی مثل تب، سرفه و گرفتگی بینی همراه است. بسیاری از علایم مشابه ویروس های دیگر است. ولی با وجود شباهت ها، تشخیص علایم مربوط به بیماری کرونا، برای بسیاری از افراد دشوار است.

تست های آزمایشگاهی وجود دارند که بیماران مبتلا به ویروس کرونا را شناسایی نموده و به بخش های خاص منتقل می نمایند.

به طور کلی، سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که افرادی که دچار تب، سرفه و یا تنفس سخت شده اند، مراقبت های پزشکی و بهداشتی را جدی بگیرند. بیماران می بایست 14 روز استراحت کنند تا بهبود یابند و افراد سالم نیز می بایست از تماس مستقیم با افراد بیمار پرهیز کنند.

 • دوره نهفتگی این ویروس چه مدت است؟

دوره نهفتگی این بیماری، یعنی زمان ابتلا تا زمان ظهور علایم بالینی بیماری ، به طور متوسط چیزی در حدود 5- 6 روز تخمین زده شده است.

 • آیا بیماری ویروس کرونا از فردی که در مرحله نهفتگی این ویروس است به فرد دیگر نیز منتقل می گردد؟

طبق گزارشات ارائه شده، افرادی که در مرحله نهفتگی بیماری قرار دارند می توانند ویروس را به افراد دیگر منتقل نمایند ولی افرادی که دچار علایم تنفسی و دیگر علایم بیماری کرونا شده اند، به صورت جدی تر می توانند ویروس را به افراد دیگر منتقل نمایند.

 • آیا توصیه های سازمان بهداشت جهانی در خصوص این ویروس، تغییر می کند و به روز رسانی می شود؟

خیر ، توصیه های سازمان بهداشت جهانی همواره ، همین توصیه های گفته شده است و هیچ تغییری روی این توصیه ها، انجام نخواهد شد.

علاوه براین، رعایت نکات بهداشتی و همچنین مراقبت از خودتان، در تمامی شرایط ضروری است و سازمان بهداشت جهانی می بایست کلیه این مقررات را بررسی کند و به اطلاع تمامی افراد جامعه برساند.

 • آیا خرید بسته های چینی یا بسته هایی که از دیگر کشورهای کرونا مثبت آمده اند، امن است؟

بله ، امن است. افرادی که اجناس را می خرند امکان ابتلا به کرونا ویروس را ندارند. طبق تجربیات انجام شده، ما انواع جدیدی از ویروس ها را نیز خواهیم شناخت که این ویروس ها در بسته ها یا پاکت ها، زنده باقی نخواهند ماند.

 • آیا آنتی بیوتیک تاثیری در جلوگیری و یا درمان کرونا ویروس 2019 دارند؟

خیر، آنتی بیوتیک ها تاثیری روی ویروس ها ندارند بلکه تنها روی حملات باکتریایی ، تمرکز می کنند. ویروس کرونای جدید، یک ویروس است و بنابراین آنتی بیوتیک ها نمی بایست برای جلوگیری یا درمان این بیماری به کار برده شوند.

 • آیا هیچ درمان خاصی برای درمان یا جلوگیری از بیماری کرونا ویروس 2019، وجود دارد؟

در حال حاضر، هیچ درمان خاصی برای جلوگیری یا درمان این ویروس جدید وجود ندارد. به هرحال، افراد مبتلا به این بیماری، می بایست مراقبت های لازم را دریافت نمایند و در شرایط بهینه تحت معالجه قرار گیرند.

درمان های خاص این بیماری، در مرحله پژوهش قرار دارد و از طریق آزمایش های بالینی در حال تست شدن هستند. سازمان بهداشت جهانی به  جلوگیری و درمان گسترش ویروس کرونا، بیش از قبل می اندیشد.

در صورتی که شما مراقبت خودتان باشید و نکات بهداشتی را رعایت کنید و از تماس نزدیک با افراد مبتلا، پیشگیری کنید، می توانید نگران این بیماری نباشید.

نکات زیر نه تنها به جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا کمکی نمی کند بلکه گاهی اوقات ممکن است مضر هم باشند.

 • مصرف بیش از حد ویتامین C
 • دود کردن چیزهای مختلف در فضا
 • نوشیدن دم نوش ها بیش از حد
 • استفاده از چندین ماسک روی هم!
 • خود درمانی و استفاده از آنتی بیوتیک

در هر صورت اگر دچار تب، سرفه و یا مشکلات تنفسی شدید، به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری ، حتما مراقبت های پزشکی را لحاظ نمایید.

این مقاله توسط سازمان بهداشت جهانی تهیه شده است و توسط پارس 68 ترجمه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.