post

در مقالات گذشته، به تاثیر گسترش واژگان زبان انگلیسی ، در یادگیری و بالاخص ترجمه اشاره کردیم. در این مقاله تصمیم داریم راهکارهای مفید و منحصر به فردی را برای حفظ و یادگیری واژگان در زبان انگلیسی ارائه دهیم که قطعا مورد استفاده همگان خواهد بود.

تمامی زبان آموزان بر این نکته واقف هستند که تمرین و تکرار در یادگیری واژگان زبان انگلیسی ، نقش منحصر به فردی دارد و ما می بایست در بازه های زمانی مشخصی، حداقل با پنج یا شش بار تکرار، یک واژه را کامل بیاموزیم و قادر باشیم آن را در جایگاه مناسب و جمله بندی مطلوب به کار بریم و در حافظه دراز مدت خود ثبت و ضبط نماییم. در نتیجه تا حد قابل توجهی از فراموشی واژگان از حافظه دراز مدت جلوگیری به عمل می آییم.

oxford word skills

یکی از کتاب هایی که برای تقویت یادگیری واژگان زبان انگلیسی ، بسیار موثر است، کتاب آکسفورد ورد اسکیل یا oxford word skills می باشد.

تمامی زبان آموزان براین نکته واقف هستند که یادگیری واژگان در مورد یک موضوع منحصر به فرد، امری بسیار دشوار است و هیچ منبع شناخته شده ای برای یادگیری تمامی لغات در خصوص یک موضوع وجود ندارد. ولی اخیرا انتشارات آکسفورد با انتشار مجموعه کتاب های Oxford Word Skills و با به استفاده از روش آموزشی خاص و تعامل گرا ، به زبان آموزان فرصت هرچه بهتر و موثر تر و البته سریع تر واژگان زبان انگلیسی را دارده است.

در زمینه زبان انگلیسی و به ویژه یادگیری واژگان، منابع بسیار زیادی وجود دارد و زبان آموزان می بایست بر تمامی موانع موجود غلبه نموده و فضای آموزشی جالب توجه و حتی چالش برانگیزی را تجربه نمایند که آن ها را به آموزش هرچه بهتر و موثر تر زبان انگلیسی و بالاخص واژگان سوق دهد.

ادعای انتشارات آکسفورد بر این است که مجموعه کتاب های Oxford Word Skills بهترین منبع آموزشی برای یادگیری لغات می باشد.

این مجموعه کتاب ها، یکی از بهترین سری کتاب های آموزشی در زمینه یادگیری واژگان زبان انگلیسی بوده و در سه سطح مقدماتی(elementary )، متوسط (intermediate ) و پیشرفته (advance) به زبان آموزان ارائه می گردد.

هرکدام از این کتاب ها، مفاد کمک آموزشی متنوع و گسترده ای را به صورت خاص خود دارند که می توان به فایل های صوتی، تصویری و فایل های چاپی اشاره نمود که هم برای دانش آموزان و هم برای اساتیدی قابل عرضه می باشند.

پرفروش ترین، محبوب ترین و مشهورترین کتاب های آموزش واژگان زبان انگلیسی

پس از مدت زمان اندکی از انتشار کتاب های ورد اسکیل، این کتاب ها تبدیل به یکی از پرفروش ترین، محبوب ترین و مشهورترین کتاب های آموزش واژگان زبان انگلیسی شد و امروزه نیز در موسسات آموزش زبان انگلیسی ، به صورت پیشرو در امر آموزش واژگان از این کتاب استفاده می شود.

هر کدام از کتاب های مجموعه ورد اسکیل، به صورت کاملا دقیق و موشکافانه ، هر لغت را بررسی نموده و به زبان آموز آموزش می دهد. این کار توسط متخصصین موضوعی و اساتید ماهر و طراحان آزمون های بین المللی مثل آیلتس و تافل انجام گرفته و هر کدام از ویرایش های جدید آن نیاز به به بروز رسانی موضوعات و مباحث جدید دارد.

انعطاف پذیری آموزشی

انعطاف پذیری آموزشی در این مجموعه کتاب ها باعث شده است که زبان آموز در همان آغاز مطالعه کتاب، شاهد تحول و پیشرفت شگرف دانش در وجود خود باشد و با تقویت اعتماد به نفس و انگیزه خود خواهد توانست که ساختارهای پیچیده و متنوع اصطلاحی وواژگانی را به بهترین نحو آموخته و وارد حافظه دراز مدت خود نماید. از این رو، مخاطب یا زبان آموز قادر خواهد بود که نتایج تلاش خود را از محتوای سری کتاب آکسفورد ورد اسکیل در مهارت های عملی خود نیز مشاهده نماید.

این سری کتاب ها، به عنوان یکی از برترین و منحصر به فرد ترین کتاب های آموزش واژگان زبان انگلیسی شناخته شده اند و با استفاده از چندین ویژگی مثبت، قادر است که نسبت به سایر کتاب های تقویت واژگان ( مثل کتاب های vocabulary in use) برتری جسته و نام خود را به عنوان بهترین کتاب خودآموز در زمینه گسترش واژگان، ثبت نماید.

هر کدام از این مجموعه کتاب ها، بیشتر از دو هزار واژه پرکاربرد و رایج را با استفاده از روش های پویا و نوآور، به بافت و جمله مربوطه ، ارتباط داده و وارد حافظه بلند مدت مخاطب می نماید.

هر کدام از این کتاب ها موضوعی بسیار متنوع و گسترده داشته و به هیچ عنوان سبب یکنواخت سازی روند آموزشی نخواهد شد.

هر کدام از این کتاب ها، هشتاد درس را در خود گنجانده و همان طور که در بالا ذکر گردید در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته به مخاطبین ارائه می شود.

در گروهOxford Word Skills  سه کتاب اصلی ارائه شده و دو کتاب دیگر نیز تحت عنوان idioms and phrasal verbs، عرضه می گردد که این دو کتاب با بهره گیری از گستره واژگانی و مسلط ساختن زبان آموز بر امر تعامل و گفت و گو، به چاپ رسیده است. در نتیجه زبان آموزان با بهره گیری از این کتاب ها قادر خواهند بود روند یادگیری خود را تسریع کرده و بازده مطالعاتی خود را چندین برابر نمایند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که یادگیری واژگان و به کارگیری تمامی آموزه های این مجموعه و رعایت کلیه دستورالعمل ها، باعث تقویت نوشتاری و گفتاری زبان آموز نیز می گردد.

این مجموعه از کتاب ها با رویکردی نوین و منحصر به فرد کلیه راهبردها و راهکارهای ضروری را در زمینه یادگیری واژگان جدید و دشوار، برای زبان آموز فراهم نموده و به وی کمک می کند تا در زمان رویارویی با واژگان جدید و نا آشنا، با اشکالی مواجه نگردد.

مجموعه کتاب های Oxford Word Skill مشابه کتاب های آموزشی گرامر و رایتینگ ( نظیر کتاب grammar in use) به همراه یک لوح فشرده ارائه گردیده و فایل های صوتی را براساس لهجه انگلیسی و با بهترین کیفیت ممکن ، به مخاطبین و زبان آموزان عرضه می نماید و به جرات می توان گفت که با مطالعه این کتاب ها، زبان آموزان قادر خواهند بود که فرایند تلفظ را به خوبی فرا گرفته و از به کارگیری نادرست واژگان در ذهن، جلوگیری به عمل آورند.

One thought on “واژگان زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید