هزینه انتشار مقاله در ژورنالها

به علت افزایش تعداد دانشجویان در مقاطع تحصیلی  و نیاز مبرم آنها به نوشتن  و چاپ مقالات  تخصصی در ژورنالهای معتبر، در این مقاله به مبحثی مهم در این زمینه، یعنی هزینه انتشار مقاله در ژورنالها می پردازیم.

دانشجویان ب مقاطع تحصیلات تکمیلی برای ارتقای رزومه خود، نیاز به چاپ و انتشار مقالات در نشریات وژورنالهای معتبر و معروف رشته خود دارند. هزینه انتشار مقاله در ژورنالها می تواند برای اساتید هم مهم باشد. چرا که اساتید هم به صورت مستمر و مداوم، برای ارتقای سطح علمی خود،  لازم است در ژورنالهای تخصصی رشته خود، مقاله چاپ کنند.

هزینه  هیئت داوران

هزینه انتشار مقاله در ژورنالها، ممکن است قبل از پذیرش و چاپ، در حین پذیرش و چاپ و یا بعد از پذیرش و قبل از چاپ و انتشار مقاله توسط نشریه،  اخذ شود. خیلی از نشریات، قبل از دریافت مقاله، پول را از نویسندگان آن دریافت می کنند.

در واقع این پول، هزینه  هیئت داوران و کارشناسان علمی است . این گونه نشریات، نسبت به نشریات رایگان، سریعتر به مقاله رسیدگی می کنند.  شاید در عرض یک ماه،  جواب پذیرش و یا رد مقاله را  بدهند. چون تعداد افرادی که خواهان چاپ مقاله خود در این گونه از نشریات هستند، کمتر است و هیئت داوران و کارشناسان این نشریات، سریعتر می توانند به بررسی و تحلیل مقالات بپردازند. .

هزینه انتشار مقاله در ژورنالها

هزینه انتشار مقاله در ژورنالها

بیشتر دانشگاهیان،  علاقه به چاپ در نشریات  رایگان دارند. اما این نشریات یک نقطه ضعف دارند و آن هم اینکه، به خاطر حجم عظیمی از  مقالات دریافتی توسط آنها، دوره بررسی مقاله خیلی طول میکشد. حداقل 6 ماه طول میکشد تا یک مقاله در نشریات رایگان ، بررسی شود.

که این موضوع، برای کسانی که می خواهند به سرعت، رزومه خود را قوی تر کنند، خیلی گزینه مناسبی نیست.  نشریاتی وجود دارند که تا 3 سال طول می کشد که به رد و یا تأیید یک مقاله بپردازند.

نشریه معروف و معتبر “information science

مثلا نشریه معروف و معتبر “information science” ، نشریه‌‌ای است که اگر مایل به چاپ مقاله در آن هستید، حداقل باید یک سال منتظر جواب اولیه بمانید. لازم به ذکر است ، نشریاتی که به طور رایگان به چاپ و نشر مقالات می‌پردازند، هزینه های خود را از هزینه های دانلود مقالات تأمین می کنند.

در اغلب این نشریات، پژوهشگران برای دانلود یک مقاله، یا باید به  صورت جداگانه برای آن مقاله ، هزینه کنند و یا حق عضویت بدهند.

هزینه های جداگانه نشریات

برخی از نشریات، پس از پذیرش مقاله و برای چاپ  و  انتشار هم، هزینه ای جداگانه دریافت می کنند. یعنی برای چاپ مقاله، یک هزینه ( هزینه بررسی و تحلیل مقاله توسط داوران) دریافت می کنند  و برای  هزینه چاپ و انتشار هم، هزینه ای دیگر.  اما همانطور که پیشتر توضیح دادیم، سرعت بررسی این مقاله‌ها بسیار بالا است.

لذا بستگی به پژوهشگر دارد که نشریات رایگان را انتخاب کند و یا نشریات هزینه‌بر. این هزینه‌ها،  در نشریان و ژورنالهای مختلف، با هم فرق می کند. مثلا می تواند بازه 50 تا 150 دلار را عنوان کرد. برخی از ژورنالها، متناسب با زمان درخواستی نویسنه و یا نویسندگان، هزینه را حساب می کنند.

کلید واژه های این مقاله

  1. چاپ مقالات  تخصصی در ژورنالهای معتبر

  2. هزینه  هیئت داوران

  3. حداقل 6 ماه

  4. information science

  5. هزینه های جداگانه نشریات

دیدگاهتان را بنویسید