نقد قسمت آخر گیم اف ترونز(بازی تاج و تخت)

game of thrones1

game of thrones

بزرگترین نقدی که به فصل اخر وارد میشود این است که نویسندگان خیلی کمتر به جزییات پرداخته اند.

شاید اگر به کسی نگیم که نویسندگان تمام فصول ثابت هستند ، شخص قطعا پیش خود فکر میکند که فصل اخر به دست نویسندگان دیگری نوشته شده است. در فصل 1 تا هفت داستان بسیار واقع گرایانه نوشته شده بود اما در فصل 8 نویسنده فقط قصد داشت که این فصل هم غیر قابل حدس باشد اما به ضعیف ترین حالت ممکن این اتفاق افتاد.

قسمت های 1 و 2 فصل هشت پر از دیالوگ های اضافه و حرف های دم دستی بود که گویا فقط تایم سریال پر شود.

game of thrones

game of thrones

در قسمت 3 جنگ خوب بود اما کشته شدن پادشاه شب به دست اریا استارک خیلی دم دستی و سطح پایین بود.

به اتش کشیدن شهر از منطق خوبی برخوردار نبود. شاید قبل از سقوط شهر اگر دنریس شهر را به اتش میکشید منطقی تر بود اما انگار نویسنده بدون منطق میخواست بیننده را غافلگیر کند.

پادشاه شدن برن از نقاط ضعف بود. زیرا خود برن در فصول قبل با تاکید گفته بود که اصلا به حکمفرمایی فکر نمیکند و او کلاغ سه چشم است.اما همه ی اینا در قسمت اخر نقض شد.

دیگر نکته ضعیف قسمت اخر گرده همایی سران برای رای گیری پادشاه بود. سرانی که جمع شده بودند گویا واقعا از سران نبودند و نویسنده فقط افراد اشنا برای بیننده را به تصویر کشیده بود.

با تمام این ایرادات چند سکانس فیلم هم مانند فصول قبل کاملا غافلگیر کننده بود. به طور مثال کشته شدن دنریس توسط جان اسنو از نقاط قوت سریال بود که کاملا بیننده را دچار شوک کرد. و یا ذوب کردن تخت اهنین توسز اژدها .

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم به این نتیجه میرسیم که فصل اخر که مهمترینفصل است و سرنوشت هرکدام از شخصیت ها به گونه ای باید مشخص شود اما کامل ئنبال کننده داستان نبود و گویا نویسندگان فقط میخواستند یک متنی را بنویسند و سریال را تمام کنند.

ترجمه و دوبله سریال بازی تاج و تخت تا فصل 4 توسط شرکت پارس 68 انجام و پخش شده است.

به زودی فصل های دیگر نیز ترجمه و دوبله میشود و به اشتراک گذاشته میشود.

 

21 شوی تلویزیونی تازه‌ساخت که در سال 2021 منتظر نمایش‌شان هستیم

بل-ایر (پیکاک)

شاید کمپانی پیکاک در سال 2020 حضور کمرنگی داشت، اما به نظر در سال پیش‌رو با برداشتی تازه و دراماتیک که از کمدی خانوادگی دهه‌ی 90 با نقش اصلی ویل اسمیتعرضه کرده است، حضور درخشانی را تجربه خواهد کرد. این مجموعه بر مبنای ویدئوی‌ وایرال‌شده‌ی مورگان کوپر ساخته شده که همان ترفندهای نمادین سریال‌ها را به کار می‌گیرد؛ برای ساخت این مجموعه فرش پرینس، و کوینسی جونز همراه با دیگر تهیه‌کنندگان تصویری دوباره خلق کردند از عمق تضادها، احساسات و انحراف‌هایی که یک مرد سیاه‌پوست در روزگار فعلی آمریکا می‌تواند داشته باشد.

کالینِ سیاه و سفید (نتفلیکس)

این درام شش قسمتی زندگی کالین کاپرنیک نوجوان را واکاوی می‌کند، و بر دوران دبیرستان او، کارها، و تجربیاتی از او تمرکز می‌کند که او را به سمت چیزی که امروز است، هدایت کرده است. جیدن میشل نقش بازیگر جوان اصلی فیلم و فعال امروزی را بازی می‌کند؛ مری-لویی پارکر(علف هرز) و نیک آفرمن (پارک و تفریحات) نقش پدر و مادرخوانده‌ی او را بازی می‌کنند. خود کاپرنیک به عنوان راوی درام ظاهر می‌شود و آوا دوورنیتهیه‌کننده‌ی اجرایی این مجموعه است.

بباپ گاوچران (نتفلیکس)

بباپ گاوچران بر اساس یک سریال انیمه‌ی ژاپنی محصول سال 1998 نوشته‌ی کین کوگا ساخته شده است،  که یک پدیده‌ی جهانی بود، و به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌ها در ژانر انیمه شناخته می‌شود. جان چو ستاره‌ی این وسترن لایو-اکشن است که هم به خاطر بحران پاندمی کرونا و هم به دلیل آسیب‌دیدگی زانوی بازیگر در صحنه‌ی فیلمبرداری به تعویق افتاد. مصطفی شاکر، دانیلا پیندا، جف استالتس و تامارا تونی دیگر بازیگران این مجموعه هستند.

دکستر (شوتایم)

جان دوباره؟ بله، اما این یکی را به عنوان فرصتی برای شوتایم در نظر بگیرید که می‌خواهد اشتباهات یکی از پرانتقادترین پایان‌بندی‌های تاریخ را تصحیح کند. مجری اصلی این طرح، یعنی کلاید فیلیپس که چهار فصل اول این مجموعه را پیش از واگذاری آن پیش برده بود، دوباره در کنار ستاره‌ی این سریال، یعنی میشل سی. هال قرار گرفته است تا چیزی را بسازند که پیشتر به عنوان «یک فرصت عالی برای نوشتن پایان‌بندی دوم» تلقی می‌شد (فقط یک راه لعنتی برای بازگرداندن دب (جنیفر کارپنتر) از گور پیدا کنید).

از قلم افتاده (هولو)

کیت مک‌کینان سراغ درام رفته است و به عنوان الیزابت هولمز، مؤسس شرکت آبروباخته‌ی ترانوس به ایفای نقش پرداخته است. این مجموعه‌ی کوتاه که بر اساس پادکست‌های خبریABC ساخته شده است، به چگونگی کسب هزاران میلیون دلار پول توسط هولمز برای راه‌انداختن شرکت دارویی خود و تبدیل شدن به سوژه‌ی محبوب رسانه‌ای پرداخته است که با پنهانکاری او در مورد دستگاه آزمایش خون تبلیغی او حاصل شده بود؛ دستگاهی که در حقیقت کاری انجام نمی‌داد. این اولین سریال منظم یک بازیگر شنبه‌شب‌های زنده است که جایزه‌ی امی برده است.

ویژه برنامه‌ی جمع‌شدن دوباره‌ی فرندز (اچ‌بی‌او مکس)

می‌شود بیش از این انتظار کشید؟ اگر این ویژه برنامه‌ی بدون‌سناریو همین حالا پخش شود، بیش از یک سال از زمانی که THR به صورت اختصاصی گزارش پخش آتی آن را داده است، می‌گذرد. بله، می‌دانیم که کارتان (فیلم‌سازی به خاطر کرونا) متوقف شده است، اما علاقه به این ویژه‌برنامه و سریال اصلی درست پس از پخش سری قبلی آن توسط NBC برای نسل دوم، تبدیل به یک موفقیت بزرگ شد و مخاطبان جدید، این مجموعه را در نتفلیکس پیدا کردند. و بله، ما می‌دانیم که این مجموعه نباید به لحاظ فنی در این فهرست گنجانده شود، چرا که «مجموعه‌ای تازه نوشته‌شده» نیست، اما علاقه به این مجموعه بیشتر از علاقه‌ی جویی به ساندویچ است.

نسل (اچ‌بی‌او مکس)

بله، اچ‌بی‌او مکس نسخه‌هایی جدیدتر از گوسیپ گرلو دروغگوهای کوچک زیبارا در سال 2021 عرضه خواهد کرد، اما ما از این فرصت استفاده می‌کنیم تا یک صدای جدید را معرفی کنیم. زلدا بارنز 19 ساله، در نوشتن و خلق سناریوی این درام 10 قسمتی نیم‌ساعته (همراه با پدرش، دانیل بارنز) همکاری کرده است؛ این درام یک گروه از بچه‌دبیرستانی‌هایی را دنبال می‌کند که به جستجوی آزمایش‌های جنسیتی مدرنی (دستگاه‌ها و دیگر چیزها) هستند تا به حریم اعتقادات در مورد زندگی، عشق، و ماهیت خانواده در جامعه‌ی محافظه‌کار خود حمله کنند. لنا دانهام مربی زلدا بارنز بوده و تهیه‌کنندگی این مجموعه را بر عهده دارد. مارتا پلیمپتون در کنار جاستیس اسمیت، سم ترمل و چیز سویی واندرز، ستاره‌های این مجموعه هستند.

Girls5eva (پیکاک)

خالقان 30 Rock یعنی، تینا فی، و رابرت کارلاک، دوباره گروه‌شان را دور هم جمع کرده‌اند تا این کمدی موزیکال را درباره‌ی یک گروه از دخترانی بسازند که با یک آهنگ معروف شدند و حالا به دنبال ستاره‌شدن هستند. نمی‌توانیم بیشتر از این منتظر دالامب و دولومب مجموعه‌ای بمانیم که گروه بازیگرانش را برنده‌ی جایزه‌ی تونی و گرمی یعنی سارا باریلز، بازیگر سریال همیلتون یعنی رنه الیزه گولدزبری، و همینطور بیزی فیلیپسو پائولا پل تشکیل داده‌اند.

استیضاح: داستان جنایی آمریکایی (FX)

سومین فصل این آنتولوژی برنده‌ی جایزه‌ی امی که قرار بود پیش از انتخابات سال 2020 آمریکا به نمایش درآید، ساخته‌ی رایان مرفی و برد فلچاک است که لنز دوربین خود را به رسوایی مونیکا لوینسکی و بیل کلینتون چرخانده است. لوینسکی این فصل را بر اساس کار پر فروش جفری توبین به نام یک دسیسه‌ی گسترده: داستان واقعی رسوایی جنسی که رییس‌جمهوری را تا مرز سقوط پایین کشاند، تهیه‌کنندگی کرده است. سارا پائولسون در نقش لیندا تریپ، بینی فلدستاین در نقش (حافظ کتاب) در نقش لوینسکی، و آنالی اشفور (استاد امور جنسی) در نقش پائولا جونز ظاهر شده‌اند.

در حال درمان (اچ‌بی‌او، پاییز)

درام برنده‌ی جایزه‌ی امی، یک دهه پس از پایان فصل سوم خود، با گروه بازیگرانی جدید فصل چهارم خود را عرضه می‌کند. برنده‌ی سه جایزه‌ی امی، یعنی اوزو آدوبا نقش یک درمانگر (که پیشتر توسط گابریل بیرنه ایفا می‌شد) را بر عهده گرفته است؛ در واقع او به گروه اصلی کار پیوسته است تا فصل چهارم را در قالب قسمت‌هایی نیم‌ساعته در کنار سه بیمار مختلف پیش ببرد.

آنای مخترع (نتفلیکس)

شاندا رایمز اولین تجربه‌ی نویسندگی و اجرای خود از یک سریال ادامه‌دار را با این درام انجام داده است؛ درامی مبتنی بر داستانی از مجله‌ی نیویورک در سال 218 درباره‌ی یک زن وارث تقلبی آلمانی که گذارش به جامعه‌ی نیویورکی افتاده است. بله، داستان عاشقانه‌ی شب کریسمسی به نام بریجرتون تبدیل به اولین سرزمین خیالی شاندا شد که آن را به نتفلیکس سپرد؛ اولین قسمت‌های این سریال کوتاه که برنده‌ی جایزه‌ی امی یعنی آنا دلوی در آن بازی کرده است، توسط خود رایمز نوشته شده است که از سال 2018 و نوشتن پایان‌بندی سریال رسوایی، چیز دیگری از او نوشته و اجرا نشده است. دیگر بازیگران این سریال، آنا چلامسکی، لاورن کاکس، و همراهان همیشگی رایمز یعنی کیتی لاوس، جف پری، و آنا دیور اسمیت هستند.

داستان لیزی (اپل)

برنده‌ی جایزه‌ی اسکار، جولین مور، در مجموعه‌ای بر اساس داستان پرفروش استفن کینگ در سال 2006 بازی کرده است؛ این مجموعه درباره‌ی زنی است که درمی‌یابد شوهر مرحومش اصلاً آن چیزی نبود که او باور داشته است. در یک عمل نادر، کینگ تمام هشت قسمت این سریال مهیج را به تنهایی نوشته است، تا دوباره در کنار تهیه‌کننده‌ی اجرایی این سریال، یعنی جی.جی. آبرامز کاری مشترک تولید کنند (11.22.63 هولو).

خدمتکار (نتفلیکس)

با جایگاهی که سریال بی‌شرم به عنوان یکی از پربیننده‌ترین سریال‌ها به دست آورد، پخش‌کننده‌های سریال خدمتکار امیدوارند تا کار جدید کارگردان مؤلف، جان ولز بتواند همچون مرواریدی بدرخشد. این سریال درامی بر پایه‌ی کتاب خاطرات پرفروش استفانی لند است با نام خدمتکار: کار سخت، مزد کم، و آرزوی مادری برای بقا. مارگارت کوالی (فوسه/وردون) نقش مادری تنها را بازی می‌کند که برای تأمین مخارج خود به نظافت خانه‌ها روی می‌آورد؛ در اینجا نیز همانند بی‌شرم، فقر در جامعه‌ی آمریکا مورد واکاوی قرار می‌گیرد. نیک رابینسون و اندی مک‌داول دیگر بازیگران این سریال هستند.

اردک‌های مقتدر: تغییردهندگان بازی (دیزنی+، اوایل 2021)

کواک! کواک! کواک! یکی از قدرتمندترین بازی‌های ورزشی تولیدشده با این کمدی نیم‌ساعته با بازی لورن گراهام به تلویزیون خواهد آمد. گراهام نقش مادری را بازی می‌کند که تیم ناجور خود را راه می‌اندازد، و گوردون بامبیِ معروف (امیلیو استیوز) را استخدام می‌کند تا به روی یخ برگردد و مربی آنها شود. پس از اولین نمایش در سال 2020، همه می‌توانیم از یک کمدی خانوادگی باحال لذت ببریم. (دیزنی+ همچنین دوگی هاوزررا هم در سال 2021 با دوگی کامیلوهابا بازی یک دختر نوجوان چندرگه‌ی اهل هاوایی به تلویزیون‌ برمی‌گرداند.

نُه غریبه‌ی کامل (هولو)

این سریال کوتاه که بر اساس کتابی از نویسنده‌ی کتاب دروغ‌های کوچک بزرگ ساخته شده است، تیم پشت‌صحنه‌ی برنده‌ی جایزه‌ی امیِ HBO را دور هم جمع کرده است. دیوید. ای. کلی به همراهی نیکول کیدمن در این سریال بازی کرده‌اند. نیکول کیدمن نقش زنی را دارد که یک مرکز سلامتی را می‌گرداند و مأموریت دارد تا ذهن و جسم نه غریبه را احیا کند. گروه بازیگران پرستاره‌ی این سریال عبارتند از ملیسا مک‌کارتی، لوک اوانز، مایکل شنون، منی جاسینتو، رجینا هال، و سامارا ویوینگ.

پاچینکو(اپل)

این درام حماسی با بودجه‌ای سنگین بر اساس رمان پرفروش مین‌جین‌لی ساخته شده است؛ در ابتدای این سریال یک عشق ممنوعه به سمت یک حماسه‌ی بزرگ پیش می‌رود که سفرهایی را در سرزمین‌های کره، ژاپن، و آمریکا طی می‌کند تا داستان جنگ و صلح، عشق و فقدان، چیرگی و حسابرسی را روایت کند. این سریال در سه زبان روایت خواهد شد (کره‌ای، ژاپنی و انگلیسی)، و در چند قاره تولید شده است. لی مین-هو (پسرانی بر فراز گل‌ها) جین ها (شیاطین) آنا ساوایی (سریع و خشمگین 9)، مینها کیم (پس از بهار) سوجی آرای (کبرا کای) و کاهو مینامی (غبار فرشته) در این سریال ایفای نقش می‌کنند.

فیزیکی (اپل)

پوسته‌ی نرم قبلی خود را بشکافید و این بار ببینید که اولیویا نیوتن جان چه کرده است. بازیگر همیشه در صحنه، رز بیرنه، نقش مادری را در این  درام دهه‌ی 1980 میلادی بازی می‌کند که قدرتش را در جهان ایروبیک پیدا می‌کند. نویسنده‌ی این سریال آنی وایزمن است که نویسنده‌ی دسپرت هوسوایوز (زنان خانه‌دار مأیوس) بود، و کریگ گیلسپی (من، تونیا) کارگردانی نمونه‌های اولیه سریال‌ را انجام داده است و تهیه‌کننده‌ی اجرایی این سریال نیز سرا گمبل (تهیه‌کننده‌ی شما، جادوگران) است.

اشمیگادون (اپل)

بازیگر محبوب شنبه‌شب‌های زنده یعنی سیسیلی استرانگ با لورنه میشلز همراه شده‌اند تا این کمدی پرستاره را بازی کنند؛ سریالی که محصول برخورد فیلم روز گراز (Groundhog Day) با مسحورشده (Enchanted) است. استرانگ و کیگان-میشل زوج اصلی این سریال هستند که بار و بندیل سفر جمع می‌کنند تا رابطه‌ی خود را احیا کنند، در این میان به شهری جادویی می‌رسند که تمام اهالی‌اش طوری رفتار می‌کنند که انگار در یک نمایش موزیکال دهه‌ی 1940 حضور دارند. بعد متوجه می‌شوند که نمی‌توانند این شهر را تا پیدا کردن «عشق حقیقی» ترک کنند. این سریال پرستاره از حضور بازیگران دیگری چون آلن کامینگ، فرد آرمیسن، کریستن چنووث، آرون تیوایت، جیمی کمیل، و جین کراکوفسکی بهره می‌گیرد.

راه‌آهن زیرزمینی (آمازون)

بری جنکینز، کارگردان برنده‌ی اسکارِ فیلم روشنایی ماه (Moonlight) این بار به اقتباس از رمان کالسون وایتهد روی آورده است که در سال 2017 جایزه‌ی پولیتزر رمان تخیلی را به دست آورده بود. این سریال کوتاه به روایت سفر یک زن جوان می‌پردازد که پیش از جنگ داخلی آمریکا ناامیدانه به جستجوی آزادی به جنوب آمریکا راهی می‌شود. او پس از فرار از مزرعه‌ی خود در جورجیا به دنبال شایعاتی در مورد یک راه‌آهن زیرزمینی می‌رود، و در نهایت یک خط آهن پر از مهندسان و کارگران را به همراه شبکه‌ای از مسیرها و تونل‌ها در زیر خاکِ جنوب پیدا می‌کند. بازیگر تازه‌نفسی به نام توسو امبدو نقش کورارا در این سریال بر عهده دارد. جوئل ادگرتون و چیز دابلیو. دیلون دیگر بازیگران این سریال هستند که دوباره جنکینز را در کنار تهیه‌کنندگان قسمت دوم روشنایی ماه قرار داده است.

 

واندا ویژن (دیزنی+، پانزدهم ژانویه)

بعد از یک سال که بدون نمایش فیلمی شگفت‌انگیز یا یک سریال جدید مرتبط با MCU (با عذرخواهی از دلالان سپر) گذشت، سال 2021 قصد دارد تا با انتخاب یک پروژه‌ی عظیم از میان آثار محبوب تئاتری البته در وجه طنز، این سال بد را به بهترین شکل جبران کند. سال شگفت‌انگیز دیزنی+ از ژانویه آغاز می‌شود که در آن الیزابت اولسن و پل بتانی به ترتیب در نقش‌های واندا و ویژن در یک سریال حومه‌ی شهری نه چندان معمول ایفای نقش خواهند کرد. در ماه مارچ هم شاهین، و سرباز زمستان به بازار خواهد آمد، در ماه مِی لوکی را خواهیم دید و در تابستان شاهد انیمیشن چه می‌شد اگر.. خواهیم بود و در چهارمین فصل هم به استقبال هاکیه خواهیم رفت. (اینها برای کودک بازیگوش و تفریح‌دوست درون‌تان کافی نیست؟ خب اخم نکنید، چند سریال جنگ ستارگان هم امسال از طرف دیزنی+ عرضه خواهد شد).

 

2 thoughts on “نقد قسمت آخر گیم اف ترونز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.