نانوکریستال ها :

نانوکریستال

یک نانوکریستال بطور شاخص دارای قطری میان 1 تا nm10 بوده و می تواند حداقل محتوی صد تا حداکثر ده ها هزار اتم باشد. بسیاری از خواص اصلی نانوکریستال ها شدیدا به اندازه آنها در روشهای قابل پیش بینی و هموار بستگی  دارد. مثالها شامل زمینه بیرونی مورد نیاز برای تغییر ذره مغناطیسی شده از عمده ترین ویژگی باکتری مگنتوتاکتیک و درایوهای هارد دیسک و رنگ انتشار نور از نیمه رسانای مورد استفاده برای سلولهای علامت گذاری شده فلورسنت و لیزرها می شوند.

خواص هماهنگی آسان از طریق تغییر سایز یکی از دلایلی است که نانوکریستال ها عمدتا به عنوان اجزای مورد نیاز برای مواد الکتریکی و بصری در نظر گرفته می شوند و همچنین به عنوان کریستالهای نیمه رسانای مقیاس نانو شناخته شده اند.     

کلاستر   

نانوکریستال ها در جایی حداقل از صد تا ده ها هزار اتم هایی جمع می شوند که به شکل کریستالی از ماده به عنوان کلاستر ( خوشه) شناخته شده اند .

نانوکریستالهایی که عمدتا در حدود 10 نانومتر قطر دارند از مولکولها بزرگترند ولی از جامدات انبوه کوچکتر بوده بنابراین مکررا خواص فیزیکی و شیمیایی از خود نشان می دهند.

با اطلاعات داده شده نانوکریستال تقریبا سطحی بوده و نقطه داخلی ندارد، این خواص می تواند به طرز قابل توجهی در رشد اندازه کریستال تفاوت ایجاد کند . [ LBL] به نانوکریستال ها نگاه کنید :

این تصاویر اولین تصاویر مقیاس اتمی نانو کریستالهایی هستند که کمک می کنند تراکم کاهش پیدا کرده و شکل سه گوش غافلگیر کننده ای نسبت به تصویر شش گوش نمایش داده می شود.

اطلاعات جدید می توانند به محققین کمک کنند تا فرآیند شیمیایی را بهبود بخشند .

کاربردها

نانوکریستالها می توانند برای ساختن  بخشهای فلزی با عمر طولانی و بسیار قوی مورد استفاده قرار گیرند. کریستالها همچنین می توانند به پلاستیکها و فلزات دیگر اضافه شوند تا انواع جدیدی از ساختارهای کامپوزیتی برای الکترونیک ماشینها ساخته شود.

توجه داشته باشید اکتشاف می تواند استفاده های گسترده ای برای نانوکریستالها داشته باشد. اتمهای واحدی که درون  نانوکریستالها قرار می گیرند. به شما اتم محدود کوانتومی یا QCA  می دهند با پتانسیلی که برای درجه بندی از شیشه شفاف عینکهای آفتابی به بیو سنسورها مورد استفاده قرار می گیرد تا از لحاظ بصری محاسبه شده و تنها جنبه های بصری آن لحاظ می شود. ترانزیستورهای تک الکترونی (SET)  وسیله ای با سه پایانه است که جریان تک الکترونی میان منبع و زه کشی میان نانوکریستال را از طریق ورودی کنترل می کند. نانوکریستالها تنظیمات ظریف نور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.