اصولا تولید علم و دانش با استفاده از مقالات اتفاق می افتد . هر مقاله در واقع، موضوعی را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد و علمی را تولید می‌کند که می‌تواند در آینده و با استناد به آن، علمی دیگر را تولید کند.

درایران و با توجه به افزایش تعداد دانشگاهها و متعاقب ان، اساتید دانشگاها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، می‌توان گفت، تعداد چاپ و انتشار مقالات در ژورنال‌های مختلف، به حد چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

چرا که دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، برای ارتقای رزومه خود و استفاده ار مقالات در پروپروزال  (پیشنهاده) و یا پایان نامه خود، نیاز به چاپ و انتشار مقالات دارند . اساتید هم بنا بر مقررات وزارت علوم تحقیقات و فناوری و برای ارتقای مرتبه علمی  خود، نیاز دارند حد اقل امتیاز لازم را کسب کنند. یکی از فرصت ها برای افزایش امتیاز ، همین چاپ و انتشار مقالات در ژورنالها و نشریات داخی و خارجی است. در این  نوشتار، سه نوع مهم از مقالات دانشگاهی و پژوهشی را مورد بحث قرار می دهیم.

بیشتر بخوانید: چگونه یک ایمیل با کیفیت برای پذیرش دانشگاه ارسال کنیم؟

مقالات دانشگاهی و پژوهشی

مقالات دانشگاهی و پژوهشی

محتوای مقالات دانشگاهی و پژوهشی

مقالات دانشگاهی و پژوهشی را بر اساس محتوای آن‌ها می‌توان به مقالات کامل و اصلی، مقالات کوتاه و مقالات تحلیلی، تقسیم بندی کرد.

مقالات دانشگاهی و پژوهشی  کامل، مقالات مرجع و با ایده های نو و جدید هستند، که به طور کامل و مفصل به تشریح الگوریتم ها و ایده های خود می پردازند. این مقالات دارای بخش های مختلفی مانند معرفی و تاریخچه هستند و برای طرح و روش خود، از جداول و نمودارها و … استفاده می کنند . صفحات آنها، بیشتر از مقالات دانشگاهی و پژوهشی دیگر است و برای اثبات ایده های خود به نتایج آزمایشکاهی و … متوسل می‌شوند.

مقالات دانشگاهی و پژوهشی کوتاه، عموما مقالات ترجمه شده پژوهشگران دیگر کشورها است.  بیشتر برای استفاده پژوهشگران داخلی است و تعداد صفحات کمتری دارد.

البته برخی از پژوهشگران در ابتدا مقاله خود را به صورت کوتاه، به کنفرانس ها و ژورنالها می فرستند تا غلط ها و مشکلات آن‌ها را بهتر بیابند. پس از قبول شدن و پذیرش مقاله کوتاه خود در ژورنالها و کنفرانسها، اقدام به توسعه آن مقاله و تبدیل به مقاله اصلی و کامل می کنند.

خوب بودن و یا نبودن مقاله

مقالات دانشگاهی و پژوهشی تحلیلی، شاید بیشترین استفاده را داشته باشند. پژوهشگران وقتی یک مقاله را مورد بررسی قرار میدهند، در مورد خوب بودن و یا نبودن آن، مزایا و معایب ان، و قابلیت پیاده سازی  آن،  نظرهایی مختلفی دارند.  در این نوع از مقالات، پژوهشگران به تحلیل و آنالیز دیگر مقالات می پردازند و هدف آن‌ها بررسی نتایج به دست آمده از این مقالات است.  نوع خاصی از مقالات تحلیلی،  “survey” نام دارد که به تحلیل کلی و جامع مقالات در یک موضوع  خاص می‌پردازد و برای پژوهشگری که می خواند در مورد تمام مقالات مفید یک موضوع، اطلاعلاتی به دست آورد  پیشنهاد میشود.

لذا پیشنهاد میشود که اگر میخواهید در موضوع علمی خود، مقاله ای تحلیل و جامع بیابید، از واژه “survey” استفاده کنید تا با کمک این نوع از مقالات دانشگاهی و پژوهشی تحلیلی، ضعفها یدیگر مقالات را متوجه شده و ایده های خلاقانه و نو ارائه دهید.

چگونگی مقاله

  • خوب بودن و یا نبودن مقاله
  • مزایا و معایب ان
  • قابلیت پیاده سازی  آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.