مروری کوتاه بر تاریخچه زبان روسی

زبان روسی به عنوان هشتمین زبان گفتاری بزرگ جهان شناخته شده و یکی از زبان های رسمی سازمان ملل است. در اثر زمان و برحسب نیاز دچار تغییراتی شده که از زبان اولیه خود فاصله گرفته بدون شک این تغییرات در هر زبانی باعث اسانی در فهم و استفاده می شود.در زبان روسی هم مردم برای درک بهتر و ارتباط بیشتر باهم ،مشتاق به پذیرش این تغییرات شدند.
مردمان اسلاو ،قومی از نژاد هندواروپایی اند که به سه بخش شرقی، غربی و جنوبی تقسیم شدند. که از نظر زبانی سه بخش زبانی را تشکیل می دهد.
بخش شرقی  اسلاو مختص به روس ها ,اکراینی ها و بلاروس بوده بخش غربی را چک ها اسلواک ها و لهستانی ها پوشش دادند و بخش جنوبی محل اقامت بلغارها مقدونی ها صرب ها کروات ها بود.


زبان اصلی بخش شرقی اسلاو به  شکل امروزی یعنی زبان روسی تبدیل شده است.
ناگفته نماند که در حال حاضر تفاوت های چشمگیر زبانی بین شرق غرب و جنوب روسیه وجود دارد.
اگرچه این تفاوت ها در تلفظ زبانی بوده و دستور زبان و ساختار زبانی در  زبان نوشتاری حفظ شده بود به همین دلیل درک و ارتباط از طریق نوشتاری به راحتی انجام می شد.
این زبان نوشتاری اولیه مربوط به متون مذهبی بوده و به نام زبان اسلاوی کلیسایی باستان معرفی شده بود .پس از انکه کنستانتین الفبای ویژه ای را ازطریق قرض گرفتن از حروف یونانی به وجود اورد زبان روسی تعیبر یافته ای به نام سیرلیک ساخته شد.
از جمله زبان هایی که در زبان روسی تاثیر مثبتی گذاشت سه زبان یونانی ،گوتیک، Norse کهن بوده چرا که این زبان ها در توسعه زبان روسی نقش داشته است.

به این ترتیب از قرن چهارده تا هجده میلادی زبان اصلی مردم روسیه همین زبان اسلاوی کلیسایی بود اما با کمی تغییرات به دلیل قرض گرفتن حروف و کلمات از زبان لهستانی، اروپای غربی و المانی.
در قرن هجده به دلیل موقعیت سیاسی تاثیر گذار ،اصطلاحات سیاسی به وجود امدند که باعث مدرن شدن الفبای روسی شده بود.

زبان روسی کنونی

روسیه از جمله کشورهایی بوده در برابر استعمار مقاوم تر بوده.تعصب و علاقه مردم روس به زبان خود نشان می دهد که زبان روسی اقتدار خود را دربین مردم حفظ کرده است.
زبان روسی به شکل مدرن توسط پتر کبیر آغاز وبعد ازطریق ادبیات الکساندر پوشکین واصطلاحات املایی در سال 1918 شکل گرفت.

بدین ترتیب ادبیات و زبان روسی کهن از دایره واژگان روسی محو شد.
در زمان فرمانروایی پترکبیر زبان روسی به شکل استاندارد شده ,درامد و بعد از انقلاب کمونیست در سال 1918 زبان روسی مدرن به شکل درست و خالص خلق شد که البته عاری از لغات اضافی و غیر ضروری و قدیمی بود.
گرچه زبان روسی به شکل مدرن دستخوش تعییراتی شد اما زبان روسی در ذات خود زبان کهن و اصیلی بوده که همچنان از قواعد قدیمی خود پیروی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.