مجموعه مهارت­های CRO چیست؟

مجموعه مهارت­های CRO چیست؟

CROهای موفق چندین ویژگی دارند. آن­ها توانایی اداره­ ی موثر و کسب احترام از تمام سطوح کاری را  دارند، چه مدیران و CEO یا مدیران و کارکنان واحد عملیاتی یا بازرگانی.

آن­ها درکی گسترده از تمام نواحی کلیدی کسب و کار را دارند. CROهای خوب از سلسله مراتب و موقعیت داخل سازمان هراس ندارند و تأثیر خود را از 4 راه ارتباطی و روش اشتراک دانش می­گذارند.

CROها مدیران ارشد با حداقل تجربه ­ی 12 تا 15 سال هستند.

آن­ها مجموعه مهارت­های زیر را دارا هستند:

  • آن­ها قادرند بصورت استراتژیک فکر کنند، یعنی آن­ها قدرت و منابع کنترل عملکرد واحدهای ریسک و صاحبان ریسک را در مواقع مهم کاری دارند.
  • آن­ها می­دانند که سازمان باید ریسک کند تا در بازار جهانی پیشرفت و رقابت داشته باشد.
  • آن­ها مهارت­های گره­ گشایی و ارتباطی بسیار خوبی دارند.
  • آن­ها قادرند تا دیگران را که در بسیاری مواقع ممکن است در موقعیت­ های بالاتری باشند، سازمان­دهی و تشویق کنند.
  • آن­ها می­توانند با تمام سطوح مدیریتی کار کنند. آن­ها حضور پررنگی دارند و می­توانند با مدیریت ارشد بخوبی تعامل داشته باشند.
  • آن­ها تجربه­ ی قبلی در گزارش­دهی به هیئت مدیره و کمیته­ های حسابرسی دارند.
  • وقتی ارزیابی­ هایشان را بیان می­کنند در ارتباطشان با مدیران و مدیریت ارشد به میزان زیادی حرارت و اشتیاق دارند.
  • آن­ها بطور موثری قادر به آنالیز میزان بسیار زیادی از اطلاعات و داده­ ها هستند و آن­ها را به نقاط کلیدی می­چکانند تا به مدیریت ارشد در آنالیز ریسک در موقعیت داده ­شده کمک کند.
  • آن­ها همچنین توانایی جمع آوری، خلاصه­ سازی و تفسیر گزارشات ریسک حاصل از واحدهای کاری، واحدهای ریسک، واحدهای پشتیبانی و واحدهای ضمانتی را دارند.

تجربیات قبلی در حسابرسی، ارزیابی ریسک یا مدیریت ریسک نیز علاوه بر این­هاست.

CRO به چه کسی باید گزارش دهد؟

اگر مدیریت  قصد انتخاب یک CRO را دارد، به منظور ارتقای بی­طرفی ­اش، چه به ظاهر و چه در حقیقت، باید داخل سازمان مستقر شود.

اغلب CRO ، قهرمان نهایی ERM است چرا که در همه­ ی واحدها و بخش­های کسب و کار کاربرد دارد.

بعنوان قهرمان نهایی ERM، CRO بطور مستقیم مسئولیتی برای مدیریت ریسک­های مشخص ندارد اما با اختیاری که توسط کمیته اجرایی، (یا یک کمیته­ ی مدیریت ریسک مشخص)، CEO، هیئت مدیره (یا کمیته­ ای از هیئت مدیره) به او محول شده  عهده­ دار یک نقش مشارکتی و مشورتی است.

بیشتر بخوانید : ارتقای موقعیت از طریق ترجمه کتاب

اگرچه این مدل به صورت­های مختلفی می­تواند طراحی شود اما روش قهرمان فرآیند مشارکتی و مشورتی، روشی است که عملاً در بسیاری از سازمان­ها عمدتاً بدلیل الزامات فرهنگی اتخاذ می­شود.

اختلاف اولیه در عمل، این است که آیا CRO به CEO، به مدیر ارشد دیگر (مثل CFO) یا کمیته­ ی اجرایی دیگری (کمیته­ ی مدیریت ریسک معین) گزارش می­دهد.

ما همچنین برخی CRO هایی با خطوط نقطه چین می­بینیم که به کمیته­ ی حسابرسی (یا در صورت وجود، یک کیمته­ ی مدیریت ریسک) هیئت مدیره گزارش می­دهد.

# مجموعه مهارت­های CRO چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.