post

دکتر ژیواگو

بوریس پاسترناک نویسنده رمان مشهور دکتر ژیواگو و برنده جایزه نوبل ادبی در سال 1957 در فوریه 1890 به دنیا آمد. پدرش استاد دانشکده نقاشی، معماری و مادرش پیانیستی مشهور بود. بوریس با علاقه به فلسفه در سال 1909 برای تحصیل وارد دانشکدهٔ فلسفه و تاریخ دانشگاه مسکو شد.

پس از مدتی علاقه خود را به فلسفه از دست داده و به فعالیت ادبی پرداخت. آشنایی او با رهبران بزرگ نمادگرایی و فوتوریسم از جمله ولادیمیر مایاکوفسکی شاعر بزرگ روسیه تاثیر بزرگی در زندگی پاسترناک گذاشته و پنج شعر از او در سال نامه «لیریکا» چاپ شد.

 

اولین مجموعه اشعار بوریس پاسترناک به نام «توأمان در ابرها» در سال 1914 چاپ شد تا 1931 که از مسکو به قفقاز رفته و پس از آن بیشتر از ده مجموعه شعر توسط وی منتشر شد که این موضوع سبب گردید تا در اولین کنگرهٔ نویسندگان در سال۱۹۳۴، پاسترناک به عنوان بزرگ ‌ترین شاعر معاصر روس معرفی گردد.

دکتر ژیواگو

دکتر ژیواگو

با آغاز جنگ جهانی دوم پاسترناک به شهر چیستاپل می رود و در حال و هوای جنگ آن روزها اشعار میهن‌ پرستانه ای مثل «قصه ترسناک» و «پاسگاه مرزی» می سراید و پس از مدتی به صورت خبرنگار نظامی داوطلبانه به جنگ می رود. در سال 1946 نوشتن شاهکار بزرگ خود رمان دکتر ژیواگو را آغاز می کند. ژیواگو از کلمه روسیِ «ژیو» می‌آید که به معنی «زندگی» است.

این کتاب برای اولین بار در سال 1957 در ایتالیا چاپ شده و جایزه نوبل ادبیات را برای او به ارمغان می آورد ولی پاسترناک به دلیل واکنش تند حکومت وقت و هراس از رانده شدن از وطن جایزه نوبل را نمی پذیرد. رئالیسم سوسیالیستی حاکم بر روسیه این رمان را نمی پذیرفت و اجازه انتشار آن داده نشد.

 

{نخونی سخت پشیمون میشی}  کاربرد های مختلف PowerPoint

دکتر ژیواگو از روسیه به بیرون قاچاق شد و در غرب انتشار یافت. سازمان سیا به طور کاملا محرمانه‌ای تلاش کرد تا کمیته انتخاب برنده جایزه نوبل را مجاب کند که جایزه نوبل ادبی را در سال 1958 به پاسترناک اعطا کند. دکتر ژیواگو به دلیل سیاستهای حکومتی چند سال بعد در 1988 در روسیه منتشر می شود. این رمان به تمام زبان های زنده دنیا ترجمه شده و از شاهکارهای ادبی جهان به شمار می رود.

 

رمان دکتر ژیواگو در ایران توسط مترجم های زیادی ترجمه شده که از میان آنها می توان به ترجمه حرفه ای سروش حبیبی مترجم بزرگ ایرانی اشاره کرد. نام کتاب دکتر ژیواگو از کارکتر اصلی آن –یک دکتر شاعر– گرفته شده است. داستان روایت مردی است که عاشق دو زن بوده و این موضوع با انقلاب 1917 روسیه و بعد از آن جنگ داخلی ۱۹۱۸-۱۹۲۰ همزمانی دارد. درونمایه اصلی داستان حکایت مردی است که حوادث دنیای بیرون مسیر زندگی او را دستخوش تغییر کرده در حالی که او هیچ کنترلی روی آن ندارد.

 

در سال 1965 دیوید لین کارگردان نامدار انگلیسی از روی این داستان فیلمی به همین نام ساخت و سالها بعد در سال 2005 در روسیه سریالی به نام دکتر ژیواگو ساخته شد. دیوید لین برای موسیقی این فیلم نیز همانند فیلم لورنس عربستان از موریس ژار بهره می گیرد. موسیقی مسحور کننده ای که همیشه در اذهان باقی ماند.

موریس ژار برای فیلم دکتر ژیواگو نامزد دریافت جایزه اسکار شد. نقش دکتر ژیواگو را عمر شریف و نقش کودکی او را پسر عمر شریف بازی کرد. سکانس مرگ مادر یوری ژیواگو در کودکی اش جزء بیادماندنی ترین سکانس های تاریخ سینما محسوب می شود.

 

{نخونی سخت پشیمون میشی}  شرکت های ایالات متحده

فیلم دکتر ژیواگو در اسپانیا ساخته شد که مصادف با دوران حکومت ژنرال فرانکو بود. این فیلم 5 جایزه اسکار دریافت کرد. پسر پاسترناک بالاخره موفق شد که در سال 1989 به سوئد رفته و جایزه نوبل ادبی پدرش را برای رمان دکتر ژیواگو دریافت کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.