ترکیبات دیگر لیتیوم بد نیستند، اما هیچکدام دقیقا خوب نمیباشند. فسفات مورد استفاده در باتریهای چگالی انرژی پایینتر، از نظر تاثیرات سرطان زایی بهتر است، اما ممکن است از نظر تاثیرات زیست کره ای بدتر باشند.

آیا اینجا داغ میشود؟

        پس به وضوح، خودروهای الکتریکی و هیبریدهای پلاگین هزینه های زیست محیطی دارند. با این حال باتریهای لیتیم یون چه تاثیراتی روی جان کیو، خرس قطبی دارند؟ یک مطالعه اخیر در نروژ تحقیقی روی پتانسیل گرمایش جهانی از چرخه حیات  خودروهای الکتریکی از معدن تا بازیافت انجام داد. مطالعات قبلی برای فرایند انرژی بر ساخت خودروهای الکتریکی اختصاص نداشته اند ونکته اصلی را از دست داده اند: آنها خیلی بهتر از ماشینهای بنزینی نیستند.

     بهترین پیامد خودروهای الکتریکی بهبود 24 درصدی بر خودروهای گازسوز و 14 درصدی در  خودروهای دیزلی برای ایجاد پتانسیل گرمایشی جهانی بود. این اعداد تصادفی نیستند اما بسته به منبع برقی که از آن نیرو میگیرند کاملا تغییر میکنند.

       خودروهای الکتریکی که برای برقشان به زغال بستگی دارند در حقیقت 17 تا 27 درصد بدتر از موتورهای گازی و دیزلی هستند. ارقام بالا بر حسب نیروی ترکیبی اروپاست که نسبت به دیگر نقاط جهان نفع بیشتری از انرژی هسته ای، آبی و منابع تجدید پذیر انرژی میبرد.

      پتانسیل گرمایشی جهانی خودروهای الکتریکی که با گاز طبیعی کار میکردند- که عموما تصور میشد که تمیزترین سوخت فسیلی است- تنها باعث بهبود 12 درصدی نسبت به بنزین نشان داد و حتی برای دیزل نامناسب بود.

      هشداردهنده ترین مورد این بود که خودروهای الکتریکی که برای برقشان وابسته به زغال میباشند  در حقیقت 17 تا 27 درصد نسبت به موتورهای گازی و دیزلی بدتر میباشند. این مورد مخصوصا برای ایالات متحده بد میباشد زیرا ما نزدیک به 45 درصد از برقمان را از زغال سنگ بدست میاوریم. در ایالاتی مانند تگزاس، پنسیلوانیا و اوهایو آن رقم به 100 درصد خیلی نزدیکتر است. آن حق مردم است، برای ساکنان تعدادی از مشهورترین ایالات، خرید خودروهای الکتریکی نه تنها سمی است بلکه بیشتر از همتایان گازسوز خود منجر به گرم شدن سیاره میشوند.

        با خودروهایی که ظاهرا “اگزوز بدون گاز” تولید میکنند این ارقام آلودگی چطور ممکن میشوند؟ پاسخ ساده اینست که همانطور که تولید آنها کثیف میباشد، تولید باتری به مقدار بسیار زیادی برق نیاز دارد. تولید اولیه وسیله نقلیه به همراه باتریها نزدیک به 40 درصد از اثرات کربن در خودروهای الکتریکی است- که 2برابر بیشتر از وسیله نقلیه گازسوز میباشد.

      اثرات بالای کربن اولیه خودروهای الکتریکی میتوانند خنثی شوند وقتی که خودرو با منابع انرژی مساعدی مانند برق آبی یا باد کار کند. متاسفانه وقتی همان خودروهای الکتریکی با برقی که از سوختهای فسیلی تولید میشوند، کار میکنند هزینه اولیه انرژی برای تولید خودروهای الکتریکی خیلی بالا میرود و بیشتر از خودروهای بنزین سوز و دیزلی میشود.

     مطالعات پیشین که خودروهای الکتریکی را مورد ارزیابی قرار میدادند از هزینه های بالای تولید انرژی چشم پوشی کرده اند و روی این حقیقت که تولید نیروی زغال سوز که از لحاظ تکنیکی درتولید احتراق داخلی موثرتراست، تمرکز کرده اند. اما با اثرات تولید 2 برابر کربن نسبت به خودروی معمولی، یک خوروی الکتریکی باید “کمی” موثرتر از کربنی که تولید میکند باشد قبل از اینکه حتی از خط مونتاژ رد میشود.

هیچ جنگی برای نفت!

     همچنین دلایل ژئوپلیتیکی (جغرافیایی-سیاسی) در تغییر وسیله های نقلیه بنزین سوز به خودروهای الکتریکی وجود دارد. یکی از دلایل فروش خودروهای الکتریکی اینست که آنها وابستگی ما را به نفت خارجی و شرکت های نفت بزرگ خاتمه میدهند. بهر حال در حقیقت ما ممکن است “نفت بزرگ” در ازای “لیتیوم بزرگ” تجارت کنیم.

     خودروی Tesla شما ممکن از بیرون براق و تمیز به نظر آید، اما شما به همه مدیون هستید تا قیمت واقعی آن را بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.