حق مترجم

رعایت حقوق مترجم

همواره توصیه اکید بر این است که ناشران، در پیش از قسمت پیش گفتار کتاب در مورد نویسنده و آثار خلق شده توسط وی، چند صفحه را اختصاص دهند ولی تا کنون خیلی کم شاهد آن بوده ایم که در بخشی از کتاب حتی در حد یک یا دو صفحه ، در مورد مترجم نیز صحبت شود و افتخارات وی بیان گردد و یا حتی تجلیل اندکی از او شود.

مترجم نیز همانند نویسنده در خلق اثر برجسته شراکت دارد و این هم حق مترجم است که به خواننده شناسانده شود و هم حق خواننده است که مترجم را بشناسد و بداند پیش از این در چه زمینه هایی فعالیت داشته و چگونه توانسته به چنین موقعیت شغلی برسد تا این کتاب و اثر برجسته برای ترجمه به وی سپرده شود.

درج اسم مترجم روی جلد کتاب

درج اسم نویسنده و اسم مترجم روی جلد کتاب ( که اغلب هم نام مترجم با سایز فونت کوچکتری نسبت به نام نویسنده درج می شود ) چندان برای خواننده جالب توجه نیست و واقعا هم حق زحمتی که مترجم برای ترجمه این کتاب کشیده است، ادا نمی شود.

 

بیشتر بخوانید : مترجم چه وظایفی در ترجمه دارد؟

 

مثل بسیاری افرادی که به سینما می روند و پس از اتمام فیلم و زمانی که نام دست اندرکاران فیلم روی پرده سینما به نمایش در می آید، سالن سینما را ترک می کنند، خوانندگان نیز چندان توجهی به دست اندرکاران یک اثر یا کتاب ندارند. و حتی شاید نام مترجم نیز در ذهن خواننده باقی نماند.

 

حقوق مترجم را پاس بداریم

اختصاص دادن چند صفحه از کتاب به مترجم و معرفی اثرات پیشین او و پیشینه شغلی وی، تحصیلات وی و کلا ارائه رزومه جامعی از مترجم، برای مترجم ایجاد انگیزه می کند و با انگیزه و علاقه بیشتری تلاش می کند تا موقعیت شغلی خود را بهبود بخشد.این موارد کوچکارین کارها برای احترام به حق مترجم است.

همچنین خوانندگان نیز به این چند صفحه توجه بیشتری می کنند ( دست کم توجه بیشتری نسبت به نام درج شده با فونت کوچک روی جلد کتاب) و باعث می شود که اگر در میان خوانندگان، نویسنده ای نیز وجود دارد که شاید مدت ها بعد بخواهد اثر خود را به زبان دیگری ترجمه کند این مترجم را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرد.

حتی اطلاعات شغلی مترجم مثل آدرس ایمیل کاری یا آدرس صفحه شبکه اجتماعی کاری وی نیز بهتر است در آن چند صفحه قید شود. بدین ترتیب مترجم ارزش کار خود را بهتر درک خواهد کرد و در کنار هزینه ای که به عنوان حق ترجمه از این اثر دریافت نموده است، این اثر به نوعی حکم بازاریابی و جذب مشتری نیز برای او خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.