نوشتن یک رزومه

برای نوشتن یک رزومه به این نکته توجه کنید که شما چقدر سابقه کاری مرتبط و نامرتبط با شغل جدیدی که می خواهید در آن فعالیت کنید,دارید!

درست است که حد استانداردی برای نوشتن یک رزومه وجود ندارد اما فرمت و چارچوب روزمه متناسب باهر موقعیت برای همه تعریف شده است.
یعنی شخصی که دارای سابقه زیادی است انتظار می رود رزومه ای 2 صفحه ای از چکیده ی تمام سوابق خود تهیه کند و شخصی که سابقه کمتر و مرتبط دارد از 2 صفحه کمتر و شخصی که سابقه کم و نامرتبط دارد در حد 1 صفحه.


حجم روزمه نباید آنقدر زیاد باشد که فردی که رزومه شما را بررسی می کند خسته شود و ازبا انگیزه و دقت خواندن آن منصرف شود و نه آنقدر خلاصه و مبهم که به جای تفهیم منظور باعث سردرگمی در فرد انتخاب گر شود.

رزومه

خطاهای رایج در رزومه نویسی را بشناسید!

• متاسفانه حداکثر زمان تقریبی برای رد یا تایید کردن یک رزومه چند ثانیه است.
بنابراین سعی کنید کلید واژ های مهم را در تمام رزومه تان به طور پراکنده به کار ببرید تا از یکنواختی نوشته کمتر و توجه ناظر تا اخر رزومه جلب شود.
•ویژگی های مثبت و برجسته خود را در سطر های اول بگنجانید.
•سعی کنید رزومه خودرا در قالب درست بنویسید.
قالب وب و قالب های دستی مناسب و استانداردی برای رزومه نویسی وجود دارند که برای این کار میتوانید ازین قالب های آماده کمک بگیرید.
قالب انتخابی خود را ساده و منظم انتخاب کنید چرا که فرمت های شلوغ و نامنظم باعث عدم توجه در ناظر می شود.
•علاوه بر دانش فنی از توانایی های رفتاری مثبتی که دارید هم بنویسید.
•اگر قبل از مصاحبه و تحویل رزومه اطلاعاتی در مورد فرد ارزیاب داشته باشید,میتوانید رزومه و مصاحبه مورد قبول تری داشته باشید.
•دقت کنید نگارش شما بی نقص و عاری از کلمات سنگین ادبی یا عامیانه باشد.
•ازفونت رایج رسمی و اداری مانند Tahoma با اندازه 12 یا 13 استفاده کنید.
•بخش های مهم شامل سوابق تحصیلی, کاری, توانایی و مهارت های فنی ،توانایی رفتاری و اطلاعات شخصی مانند آدرس ایمیل و… را با نظم و خلاصه درج کنید.
•اشتیاق خود را با اعتدال در تمام نوشته نشان دهید از توانایی و دلیل انتخاب خود برای کار در شرکت مورد نظر تعریف کنید.

cv

•برای کاهش یکنواختی در رزومه خود بخش بندی شده بنویسید و در مواقع لزوم از اعداد به جای حروف استفاده کنید.
•سعی کنید نکات مفید رزومه خود را در قالب جملات یا کلمات با فونت درشت تر و برجسته تر نشان دهید.

شرکت های معتبری که در زمینه رزومه و سوابق نویسی و همینطور مشاوره کاری فعالیت می کنند که می توانند با ارائه راهکارهای امتحان شده و ترفند های جهانی شما را در انتخاب و استخدام شغل مناسب کمک کنند.
شرکت خارجی به نام TopResume که در زمینه نگارش و ارتقای رزومه فعالیت دارد علاوه برا خدمات پولی ،میتوان از سرویس های رایگان این شرکت از جمله ارسال رزومه با ایمیل و بررسی رایگان استفاده کرد.

در ایران یکی ازین شرکت های معتبر به نام شرکت پارس 68 با برگزاری جلسات خصوصی و ارائه ترفندهای مصاحبه وآموزش زبان بدن در تمام مراحل،رضایت شما را جلب کند.

همچنین اگر نیاز به ترجمه رزومه خود به زبان انگلیسی و یا دیگر زبانها میتوانید این امر را توسط مترجمان خبره پارس 68 انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.