post

جایزه هوگو به مجموعه ای از جوایز ادبی اطلاق می شود که هر سال به بهترین رمان ها در ژانرهای علمی تخیلی و فانتزی به چاپ رسیده در آن سال، اهدا می شود. این جایزه را تا سال 1992 هنوز با نام جایزه دستاوردهای علمی تخیلی یا Science Fiction Achievement Arards می شناختند.

برخی از جذاب ترین کتابهای ژانر فانتزی را از این لینک ببینید.

نخستین مجله علمی تخیلی با نام داستان های شگفت انگیز توسط آقای هوگو گرنزیک به چاپ رسید و نام این جایزه نیز از نام این داستان نویس برگرفته شده است. سالانه این جایزه در انجمن جهانی داستان های علمی تخیلی به نویسندگان اعطا می شود.

از سال 1953 تا کنون این جایزه به بهترین کتاب ها در ژانرهای متفاوت، اهدا شده و چندین بخش مختلف نیز به این مراسم اضافه شده است وعلاوه بر اهدای جوایز، فعالیت های دیگری نیز در این مراسم انجام می گیرد.

در حال حاضر این جایزه در دسته بندی های بسیار مختلف اهدا شده و شامل انواع آثار مکتوب و آثار نمایشی می شود. جایزه هوگو یا Hugo Award را می توان طبق نظر محافل و مجلات ادبی معتبری مثل Weird و لس آنجلس تایمز، یکی از با ارزش ترین و مهم ترین جوایزی دانست که مربوط به آثار با ژانر علمی تخیلی و فانتزی هستند.

بیشتر بخوانید» مترجمان آثارماندگار و خاطره انگیز

این جایزه در بخش های مختلف در هر سال اهدا می شود که در ذیل به معرفی این بخش ها می پردازیم:

بخش بهترین رمان یا Best Novel:

در این بخش به داستان ژانر علمی تخیلی یا داستان با ژانر فانتزی جایزه اهدا می شود و این داستان می بایست بیشتر از 40000 کلمه داشته باشد.

بهترین رمان کوتاه یا Best Novella:

در این بخش به داستان علمی تخیلی یا فانتزی جایزه تعلق می گیرد که دارای کلماتی بین 17500 تا 40000 باشد.

بهترین رمان بسیار کوتاه یا Best Novelette:

در این بخش به داستان های علمی تخیلی یا داستان های فانتزی با 7500 و 17500 کلمه جایزه اهدا می شود.

بهترین داستان کوتاه یا Best Short Story:

د ر این بخش به داستان علمی تخیلی یا داستان فانتزی با کمتر از هفت هزار و پانصد کلمه جایزه داده می شود.

بهترین کار مرتبط یا Best Related work:

در این بخش به آثار علمی و تخیلی و یا فانتزی جایزه اهدا می شود که برای نخستین بار در سال واجد شرایط چاپ بوده اند یا این که به طور اساسی ویرایش و بازنویسی شده اند.

از جمله بهترین کارهای واجد شرایط که در این گروه قرار می گیرند می توان به آثار زیر اشاره نمود:

مجموعه های فرهنگی هنری، نقد آثار ادبی، کتاب هایی که از فیلم ها یا سریال های تلویزیونی اقتباس گرفته اند، بیوگرافی ها و مواردی از این دست.

البته شرط اهدای جایزه به آثار فوق این است که این آثار در زمینه های دیگر، کاندیدای دریافت جایزه نشده باشند. در شرایط کلی، قانون کار جایزه هوگو این است که هر کاری که در این گروه قرار می گیرد یا باید غیر داستانی باشد یا در صورتی که داستانی است در مرحله اول می بایست برای جنبه های دیگری غیر از متن و عناصر داستان کاندید شود. کتاب های غیر داستانی نیز در این گروه یعنی بهترین کارهای مرتبط یا Best Related work قرار دارند.

بهترین داستان گرافیکی یا Best Graphic Story: این گروه مربوط به داستان های علمی تخیلی و یا داستان های فانتزی تصویری است که به عنوان مثال می توان به رمان های گرافیکی و یا webcomic در این دسته اشاره نمود.

بهترین نمایش های دراماتیک یا  Best Dramatic Presentation (آثار بلند):

این جایزه در زمینه رسانه بسیار مطرح است و به فیلم های سینمایی، آثار تلویزیونی، رادیو ، تئاتر و بازی های کامپیوتری و موسیقی اهدا می شود. نکته مهم این دسته از آثار این است که می بایست زمان این آثار 90 دقیقه یا بیشتر باشد. ( به غیر از زمانی که برای پیام های بازرگانی در نظر گرفته می شود.)

بهترین نمایش های دراماتیک ( آثار کوتاه) یا Best Dramatic Presentation:

این جایزه نیز در زمینه رسانه مطرح شده و به دسته ای از فیلم های سینمایی، برنامه های تلویزیونی، رادیویی، تئاتر و بازی های کامپیوتری یا موسیقی اهدا می شود که زمان اجرای آن ها کمتر از 90 دقیقه باشد. ( به غیر از زمانی که برای آگهی های بازرگانی در نظر گرفته می شود).

بهترین ویراستار ( آثار بلند)Best editors (long form):

این جایزه را برای قدردانی از خدمات ویراستاران در سال ، به ویراستاران اهدا می نمایند. برای این که ویراستار در این دسته کاندید شود می بایست حداقل 4 رمان بلند ( رمانی که بیشتر از 40000 کلمه دارد) را در ژانر علمی تخیلی یا فانتزی ویراستاری کرده باشد . نکته حائز اهمیت این که این آثار نباید مجموعه داستان یا انتالوژی باشند.

بهترین ویراستار (آثار کوتاه) Best editors (short form):

این جایزه به ویراستارانی اعطا می شود که حداقل چهار داستان انتالوژی و مجموعه یا مجلات مرتبط با سبک علمی تخیلی یا فانتزی را ویرایش نموده باشند. دست کم یکی از این آثار می بایست در سال ، شرایط انتشار را داشته باشد.

بهترین هنرمندان متخصصBest Professional Artist:

کاندیدها در این زمینه نسبت به کارها و آثار حرفه ای خود مورد قضاوت قرار می گیرند.

بهترین نیمه پروزینBest Semiprozine:

برای این که در این زمینه کاندید شوید، می بایست انتشارات زنجیره ای، حداقل 4 شماره از مجموعه شما را منتشر نموده باشد. علاوه برآن، حداقل یکی از آنها می بایست در سال واجد شرایط، چاپ شده باشند.

بهترین داستان فانتزی:

این جایزه به آثاری تعلق می گیرد که در دسته بندی یا رتبه بندی در مقام یک اثر فاخر و یا حرفه ای و یا سطح بالا قرار نداشته باشد و در رسانه های مختلف نیز منتشر نشود. می بایست حداقل چهارنسخه از این سری موجود باشد و حداقل یکی از آنها می بایست در سال واجد شرایط نشر باشند.

بهترین آثار رسانه ای یا Best Fancast:

در این بخش به هرگونه پخش صوتی و تصویری غیر حرفه ی با حداقل چهار اپیزود جایزه تعلق می گیرد که البته می بایست یک قسمت از آن در سال گذشته منتشر شده باشد.

بهترین نویسنده فانتزی:

در این دسته اهدای جوایز، تنها به نوشته هایی که در زمینه فانتزی طبقه بندی می شوند جایزه تعلق نمی گیرد بلکه کارهایی که حتی در وبلاگ ها و صفحات مجازی و یا دیگر زمینه های مشابه نیز منتشر شده باشد، می تواند کاندید دریافت این جایزه شود. تنها آثاری که در نشریات حرفه ای و با نام چاپ می شوند نیز در این دسته قرار ندارند.

چهره های مشهور و شناخته شده ای برنده جایزه هوگو یا Hugo Award در سال 2017 شده اند. نکته شایان توجه این است که در سال 2017، تعداد زیادی از برندگان جایزه هوگو را بانوان تشکیل می دادند. خانم جمیسن ان کی جمیسین، اولین نویسنده ای است که توانست پله ها ترقی را با رمان خود طی نموده و به این جایزه ارزشمند دست یابد. خانم شان مک گوایر نیز در بخش رمان کوتاه با رمان « هر قلب دری است» ظاهر شد و جایزه هوگو را از آن خود کرد. همین طور نویسنده افسانه ای سبک فانتزی خانم اورسلا لوگین نیز در جایزه بخش Related work، گوی رقابت را از میان هم ردیفان خود ربود و با کتاب « همه چیز من واژه ها» به موفقیت دست یافت.

در این بخش به لیستی از مهم ترین برندگان سال 2017 می پردازیم.

رمان: دروازه هرمی نویسنده ان کی جمیسن

رمان کوتاه: هر قلب دری است نویسنده شانان مک گوایر

رمانک: دزد گوجه فرنگی نویسنده اورسلا ورنون

داستان کوتاه: فصل های شیشه و آهن نویسنده امل المحطار

کارهای مرتبط یا Related work: همه چیز من واژه ها: نویسنده اورسلا لوگین.

داستان گرافیکی: قسمت اول خانم هیولا نویسنده مارجوری لویی

در سال 2018، خانم ان کی جمیسن برای بار سوم موفق به دریافت این جایزه ارزشمند شد و این بار با اثر جاودانه خود یعنی کتاب آسمان سنگی، خوش درخشید و توانست مقام نویسنده ای را کسب نماید که برای سه سال متمادی، جایزه هوگو را دریافت نموده است. این، به عنوان یک رکورد تاریخی به حساب می رود. در حال حاضر، اهدای جایزه های پیاپی به یک نویسنده، تنها دو بار اتفاق افتاده است و خانم جمیسین، تنها نویسنده ای است که سه بار موفق به دریافت جایزه هوگو شده است.

اورسون اسکات در سال 1986 و 1987 ، برای آثار بازی اندر و سخنگویی برای مردگان، توانست دوبار پیاپی موفق به کسب جایزه هوگو شود و همین طور لویس مکسمتر در سال های 1991 و 1992 ، برای آثار باریار و بازی ور، این جایزه مهم را از چنگ رقیبان خود ربود.

در این جا به لیستی از آثار برندگان جایزه هوگو در سال 2018 می پردازیم:

رمان: آسمان سنگی نویسنده ان کی جمیسین

رمان کوتاه: تمام نظام های قرمز نویسنده مارتا ولز

بهترین مجموعه داستاتن:  جهان پنج خدایان نویسنده لویس مک مستر

کارهای مرتبط: زمانی برای بخشیدن نیست نویسنده اورسلا لوگین

داستان گرافیکی: قسمت دوم خانم هیولا نویسنده مارجوری لویی

پیشنهاد می شود که مطالعه کتاب های زیر را به هیچ عنوان از دست ندهید زیرا آثار مشهورترین چهره های ادبی جهان بوده و به نوع خود شاهکار محسوب می شوند و برنده جایزه ارزشمند هوگو نیز می باشند.

جنگ ابدیت نویسنده جو هالدمان

حیاط خلوت بزرگ تر نویسنده کلیفورد سماک

خانه داغ نویسنده برایان الدیس

فرزند خونی نویسنده اوکتاویا باتلر

فصل پنجم نویسنده ان کی جمیسین

خاموشی نویسنده  کانی ویلیس

کیریناگا نویسنده مایک رسنیک

خرابکاری بزرگ نویسنده استیفن کینگ

یکی از مشهور ترین و شناخته شده ترین نویسندگانی که تا به امروز موفق به دریافت چندین و چند باره جایزه معتبر هوگودر بخش های مختلف شده است کسی نیست جز جورج مارتین.

جورج مارتین در سال 1974 برای کتاب های نغمه ای برای لیا و در سال 1979 برای کتاب پادشاهان شنی و در سال 1982 برای کتاب ره روان شب و در سال 1997 برای کتاب خون اژدها، موفق به دریافت جایزه هوگو شد.

همچنین در بخش بهترین رمان در سال 2006 و همین طور در سال 2012، نامزد دریافت جایزه هوگو بود.

دریافت این جایزه، برای هر نویسنده ای آرزو و هدف بسیار بزرگی است چرا که اعتبار و ارزش نویسنده را مشخص کرده و جایگاه ویژه ای در میان دوستداران ژانر فانتزی و تخیلی ، برای نویسنده به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.