post

چه راه هایی برای تقویت دایره لغات وجود دارد؟

دایره لغات در خوب صحبت کردن و فن بیان تاثیر بسیار زیادی دارد، بسیاری از افراد برای تقویت دایره لغات خود اقدامات بسیاری انجام می دهند، اما آیا راهی برای تقویت دایره لغات وجود دارد؟

اینکه ما بتوانیم در صحبت‌هایمان چقدر از کلمات استفاده کنیم و چقدر خوب حرف بزنیم مهم است. یک ساختمان را فرض کنید لغات اسکلت بندی آن را در دست دارند. گاهی بیان لغات نشانگر این است که فرد تا چه حد تحصیل کرده است. اکثر مردم با حفظ کردن لغات مشکل دارند و نمی توانند لغات را در جای مناسب به کارببرند، این نکته نیز در زبان انگلیسی هم مانند سایر زبان ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.در این مقاله ما روش هایی را برای تقویت دایره لغات انگلیسی معرفی خواهیم کرد.

1- برای تقویت دایره لغات در زبان انگلیسی باید خود را با آن درگیر کنید 

میخواهید راهی پیدا کنید که در مورد مسائل مختلف بتوانید به انگلیسی صحبت کنید؟ به توصیف پیرامون خودتان بپردازید.
هنگامی که در حال تماشای یک مسابقه فوتبال هستید یا در حال قدم زدن یا در حال آشپزی هستید، در مورد هر چیزی که میتوانید آن را توصیف کنید صحبت کنید. در اینجا اگر لغتی بود که تنها فارسی آن به ذهنتان می رسد و انگلیسی آن را نمی دانید حتما به دیکشنری رجوع کنید و بعد در کلماتتان از آن استفاده کنید.
خواندن متن های انگلیسی یکی از بهترین و کاربردی ترین راه های برای تقویت دایره لغات است. افراد مبتدی می توانند با داستان های کوتاه انگلیسی کار خودشان را شروع کنند، افراد متوسز با خواندن روزنامه و افرادی که سطح بالا هستند می توانند با دیدن فیلم خود را تقویت کنند.

بیشتر بخوانید : داستان انگلیسی پنجه میمون

بیشتر بخوانید : داستان آمدن به انگلستان

2- مترادف هر لغت را یاد بگیرید

در بالا گفتیم که متن ها را مطالعه کنید، در مطالعه متن ها زمانی که لغتی را مشاهده کردید که معنی آن را نمی دانید آن را در دیکشنری ترجمه کنید اما مترادف های ان را هم یاد بگیرید. این بار جمله‌ی پیش رو با مترادف ها بخوانید، این روش باعث می‌شود علاوه بر این که معنی چند لغت را یاد می گیرید، بتوانید زمانی که لغتی را فراموش می کنید از مترادف های آن استفاده کنید.

همواره باید سعی کرد با متن هایی که سطح بالایی دارند، مطالعه را شروع کنید، که کلمه جدیدی برای شما داشته باشد اگر از متن هایی استفاده کنید که سطح پایینی داشته باشند قطعا کلمه ی جدیدی برای شما ندارد. اپلیکیشنی که می توان از طریق آن مترادف کلمات را به راحتی پیدا کرد Babylon است.

3- هرگاه به لغت جدیدی می رسید آن را یادداشت کنید تا باعث تقویت داره لغات شوید.

زمانی که شما در حین مطالعه به لغت جدیدی بر می خورید،
آن لغت را یادداشت کنید تا با مرور آن همیشه در ذهنتان بماند.
این کار روشی خیلی خوب برای تقویت دایره لغات زبان انگلیسی است.

4- کتاب های آموزش واژگان را فراموش نکنید.

کتاب های زیادی هستند که علاوه بر آموزش لغات جدید به شما کمک می کنند که چه زمانی آن ها را در عبارت بکار ببرید. اگر بخواهیم منابعی را برای معرفی نام ببریم میتوان از کتاب های 1100 واژه با رونز،  English vocabulary in use، Oxford picture dictionary یا 504 واژه ضروری را نام برد.

یکی از بهترین روشها برای بخاطر سپردن کلمات ، خوب گوش کردن به صحبت های انگلیسی است. 
برای این منظور روشهای زیر بسیار کاربردی است.

تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

زمانی که شما شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنید، قطعا با انبوهی از منابع مطالعاتی مواجه خواهید شد. هر مدرس و متخصص زبان انگلیسی، به شما یک شیوه متفاوتی برای یادگیری ارائه می دهد و معتقد است که روش او، بهترین روش ممکن است.

ولی شما به عنوان زبان آموز پس از دنبال کردن این روش های متفاوت، با گمی و گیجی روبه رو می شوید و در مرحله ای قرار خواهید گرفت که با توجه به مطالعه چندین منبع معتبر علمی، باز هم در بخش های بسیاری از زبان انگلیسی، قوی نیستید.

ما در این مطلب در تلاش هستیم تا با ارائه راهکارهایی مهارت شنیداری شما را تقویت کنیم. بسیاری از افراد، استعداد فوق العاده ای در ارتقاء مهارت شنیداری زبان انگلیسی دارند ولی تعدادی از افراد هم هستند که در این زمینه هیچ استعدادی ندارند و در واقع هرچه بیش تر تلاش کنند کم تر نتیجه می گیرند و شاید حتی تصمیم بگیرند که برای آزمون های مهمی همچون آیلتس ، تافل یا تولیمو، کلا بخش شنیداری را حذف کنند که قطعا با کاهش قابل توجه نمره روبه رو خواهند شد.

پیشنهاد ما این است که پیش از آن که هرگونه تصمیمی در مورد مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود بگیرید، این مقاله را مطالعه کنید.

  • سعی کنید برای تقویت مهارت شنیداری خود به خودباوری برسید.

اگر شما به تازگی شروع به آموختن زبان کرده اید، تقویت مهارت های شنیداری، کار دشواری است. ولی شما به عنوان یک زبان آموز نوآموز، می بایست به پیشرفت قدم به قدم خود، باور داشته باشید. در صورتی که بخشی از مکالمه یا حتی همه آن را متوجه نشده اید، دچار دلسردی و ناامیدی نشوید.

در زمینه مهارت شنیداری، شما قادر خواهید بود که اندک اندک و قدم به قدم به پیشرفت برسید. بنابراین تلاش کنید انرژی خود را هدر ندهید و روی منابع شنیداری خاصی متمرکز شوید که مدرس شما تضمین می کنید که قادر به فهمیدن این منابع شنیداری هستید.

  • سعی کنید بیشتر گوش کنید، بیشتر مطالعه کنید و بیشتر صحبت کنید تا مهارت شنیداری شما تقویت شود.

زبان انگلیسی، علمی است که یک زبان آموز می بایست تمامی مهارت های مختلف را به صورت موازی با هم پیش ببرد. در صورتی که شما ساعت های متمادی روی تقویت مهارت شنیداری متمرکز باشید یا ساعت های طولانی بنشینید و فقط لغت حفظ کنید، تنها یک بخش از زبان خود را تقویت کرده اید و از تقویت سایر مهارت ها ، باز مانده اید. بنابراین بهتر است که تمامی جنبه ها را با هم و به موازات هم پیش ببرید و از هر مهارت برای تقویت مهارت دیگر، بهره برید.

به این معنا که می بایست دایره واژگان خود را گسترش دهید و با گسترش دایره واژگان می توانید معنای مکالمه ها و منابع شنیداری را بهتر متوجه شوید، بنابراین قادر خواهید بود بهتر صحبت کنید و حتی به تقویت مهارت نوشتاری شما نیز این امر کمک شایان توجهی خواهد کرد.

بنابراین در نظر داشته باشید که برداشتن گام بزرگ در تقویت مهارت شنیداری، درجهت تقویت مهارت خوانداری و مهارت گفتاری و مهارت نوشتاری شما باشد.

  • برای این که مهارت شنیداری خود را تقویت کنید، منابع مختلف را گوش کنید.

به هیچ عنوان، به عنوان یک زبان آموز، خود را محدود به شنیدن آهنگ یا گوش دادن به اخبار رادیو و تلویزیون های انگلیسی زبان نکنید. همه آن ها را در جهت هم بشنوید. گاهی اوقات به اخبار گوش کنید و کلمات متفاوت خبری را یاد بگیرید. گاهی اوقات به آهنگ مورد علاقه گوش بسپارید و از ترکیب موسیقی با کلمه ها استفاده کنید و به گونه ای این آهنگ را یادبگیرید و به خاطر بسپارید که پس از چند بار شنیدن این آهنگ، بتوانید آن را برای خود بخوانید و زمزمه کنید. گاهی هم متناسب با سطح زبان انگلیسی خود، سی دی های آموزشی مهارت شنیداری زبان انگلیسی را گوش کنید.

  • از حس ششم خود در تقویت مهارت شنیداری بیشتر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر یک مکالمه را می شنوید، نیازی نیست که تک تک کلمات آن را متوجه شوید. سعی کنید با دریافت کلیت مطلب، آن واژگانی را که متوجه نمی شوید را حدس بزنید. به این ترتیب می توانید با تمرکز هرچه بیشتر، به مکالمه گوش دهید. هرچه بیشتر به منابع شنیداری گوش دهید، توانایی و قدرت حدس زدن شما افزایش خواهد یافت.

  • مهارت گوش دادن فعال را بیاموزید.

پیشنهاد متخصصان زبده و کاربلد آموزش زبان انگلیسی به زبان آموزان برای تقویت مهارت شنیداری این است که زمانی در روز را تنها به گوش دادن اختصاص دهند. مثلا گوش دادن به اخبار، موسیقی یا پادکست های زبان انگلیسی. و در این زمان کلیه عواملی که ممکن است تمرکز شما را برهم بزند را حذف کرده و صرفا به یادداشت برداری و یادگیری واژگان جدید بپردازید.

  • برای این که مهارت شنیداری شما تقویت شود، می بایست احساسات خود را بهتر مدیریت کنید.

اگر شما در محیطی قرار دارید که برای یادگیری زبان انگلیسی تحت فشار نیستید، زبان شما تقویت نمی شود. سعی کنید خود را ملزم به یادگیری کنید و در مقابل یادگیری فعال و موثر خود در زمینه مهارت نوشتاری، برای خود یک جایزه هرچند کوچک، فراهم نمایید.

با در نظر گرفتن شرایط مختلف احساسی و روحی خود، پادکست های زبان انگلیسی را گوش داده و همه صحبت ها را یادداشت کنید. بنابراین کلیه احساسات و جوانب فکری و ذهنی شما دست به کار شده و بدون آن که استرس زیادی متحمل شوید، ممکن است همه مطالب را به راحتی بیاموزید.

  • ارتقاء مهارت شنیداری امری تدریجی است.

در صورتی مهارت شنیداری شما ارتقا می یابد که هر روز مدت زمان مشخصی را برای تقویت مهارت شنیداری خود اختصاص دهید. نوت برداری کنید. کلمات جدید را بنویسید و معانی آن ها را یافته و مرور کنید. به این صورت می توانید پس از مدتی شاهد بهبود مهارت شنیداری خود باشید.

  • منابع شنیداری که استفاده می کنید می بایست منابع متنی آن ها را نیز در اختیار داشته باشید.

پیش از آن که به شنیدن فایل صوتی بپردازید، بهتر است فایل متنی آن را مطالعه کنید و پس از آن فایل متنی را بسته و تنها فایل صوتی را بشنوید به این ترتیب، پیش آگاهی در مورد متن اصلی شنیداری خواهید داشت.

  • به لهجه های مختلف زبان انگلیسی گوش کنید.

توجه داشته باشید که پادکست ها، آهنگ ها و سی دی های آموزشی شما، هم به لهجه بریتانیایی باشد و هم به لهجه امریکایی. به این ترتیب مهارت شنیداری شما به اندازه ای تقویت خواهد شد که در زمان رویارویی با فردی بریتانیایی زبان یا امریکایی زبان، با اعتماد به نفس کامل قادر به مکالمه با وی خواهید بود.

نتیجه گیری 

در زبان انگلیسی باید خود را با آن درگیر کنید , مترادف هر لغت را یاد بگیرید،هرگاه به لغت جدیدی می رسید آن را یادداشت کنید .کتاب های آموزش واژگان را فراموش نکنید

 

شماره تماس جهت مشاوره ترجمه

02166924136
09108681199

مهمترن نکته در یادگیری زبان

تکرار و تمرین
هیچ رازی وجود ندارد

2 thoughts on “تقویت دایره لغات

دیدگاهتان را بنویسید