post

ترجمه مقالات هوش مصنوعی : در موسسه ترجمه translate68، محققان روزانه مقالات بسیاری را مطالعه می نمایند و در تلاش هستند تا دانش خود را در زمینه های مختلف به روز نگه دارند. فناوری های به روز دنیا نیز از جمله زمینه هایی است که ضرورت زندگی روزمره کنونی ایجاب می کند که اطلاعات ما در این زمینه، به روز رسانی گردد و گام به گام در محیط زندگی و شغلی خود، با فناوری های پیشرفته دنیا، پیش برویم.

ترجمه مقالات هوش مصنوعی توسط پارس 68 (translate68)

یکی از سلسله مقالات بسیار مهم در حوزه فناوری که توسط تیم تحقیقاتی موسسه translate68 انجام گرفته است، مربوط به زمینه های هوش مصنوعی است.

همانطور که در مقالات پیشین گفته شد، یادگیری عمیق شاخه ای از هوش مصنوعی است که اخیرا بسیار رشد یافته و در جهات مختلف، کارایی دارد. در این مقاله که ارجاع گرفته از یکی از مقالات جدید چاپ شده در ژورنال های معتبر است به توضیح مختصری در خصوص یکی از ویژگی های بسیار شگرف سیستم های یادگیری عمیق می پردازیم.

یکی از ویژگی های بسیار جالب توجه در زمینه یادگیری عمیق توصیف تصاویر است. اگر شما با شبکه مجازی اینستاگرام آشنا باشید ، با عبارت کپشن نویسی بسیار برخورد کرده اید. سیستم های یادگیری عمیق، به گونه ای کار می کند که قادر به ارائه توصیفات و یا به اصطلاح کپشن های مرتبط به تصاویر میباشند و می توانند تصاویر را در یک یا دو جمله توصیف نمایند.

استراتژیهای آموزش زبان 2

همانطور که می دانیم، تصاویر همواره بخش بسیار حائز اهمیتی از اخبار و مطالب در دنیای مجازی محسوب می شود. استخراج اطلاعات مفید از تصاویر، کاربرد بسیار زیادی در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی و پژوهشی دارد. بنابراین توصیف یک تصویر، ممکن است اطلاعات بسیار  حائز اهمیتی به مخاطبین خود بدهد و بنابراین با بهره گیری از یادگیری عمیق ، قادر خواهیم بود که تصمیم گیری های مختلف و مفیدی را براساس متون استخراج شده از تصاویر، انجام می دهیم.

مثالی ازکاربرد هوش مصنوعی

یکی از شناخته شده ترین شبکه های اجتماعی، فیس بوک است و مهندسان فیس بوک نیز با بهره گیری از هوش مصنوعی وی ادگیری عمیق، قادر هستند تا دستاوردهای چشمگیری را به ویژه برای نابینایان فراهم آورند به این گونه که با تبدیل تصویر به متن و پس از آن به صوت، مشکلات چالش برانگیز بسیاری از افراد نابینا، مرتفع خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با 21 شبکه اجتماعی (social media) محبوب

موتور جستجوی گوگل نیز پس از آنکه با استفاده از کپشن های نوشته شده توسط انسان آموزش دید، قادر بود که به شرح تصاویری بپردازد که پیش از آن این تصاویر را ندیده است.

نظر پژوهشگران در رابطه با هوش مصنوعی

نظر پژوهشگران در این زمینه ها این بوده است که مدل توصیف تصاویر با استفاده از یادیگری عمیق ، قادر خوابد بود که در مواجهه با تصاویر کاملا جدید، توانایی نوشتن کپشن های دقیق و تازه را در خود پدید آورد. این موضوع بیان گر این است که درک عمیق تری از سوژه ها و یافته های تصویر می بایست داشته باشیم و بنابراین هوش مصنوعی قادر خواهد بود که تصاویر را توصیف نموده و ارتباط آن را با موضوعات مختلف بیان می کند.

این ابزرا ، بیان گر نحوه کار هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشین در گوگل است که بر مبنای توصیف تصاویر و درک تصاویر،  کار کرده و ارتباط آن با موضوعات مختلف نیز بیان می شود.

هوش مصنوعی

این ابزراها جزئی ازمحصولات cloud vision  است. فناوری بینایی ابری یا cloud vision بر پایه شبکه ای شبیه یک شبکه عصبی گسترده کار می کند و در این فناوری از میلیاردها فاکتور مختلف و میلیون ها مثال مختلف، استفاده شده است. شبکه عصبی نیز با الگوبرداری از مغز انسان ، به بهترین حو کار می کنند. این سطح از شبکه گسترده و پیچیده، نقش بسیار حائز اهمیتی در توسعه فناوری محاسبات مدرن دارد.

توصیف تصاویر و هوش مصنوعی

در نظر داشته باشید با توجه به ترجمه مقالات هوش مصنوعی و تحقیق در این زمینه متوجه شدیم  که تصاویر دیجیتالی در دنیای امروز همچنان قابل رشد و گسترش بوده و نیاز به روش های مثبت و کارایی برای بازیابی تصاویر خواهیم داشت.به دلیل این اهمیت فوق العاده برای فهم تصاویر دیجیتال ، امروزه روش های مختلف توصیف تصاویر معرفی شده اند که به جرات می توان گفت کارامد ترین و موثرترین روش ، استفاده از فناوری یادگیری عمیق است.

هوش مصنوعی 3

توصیف تصاویر، به افرادی که نابینا و یا کم بینا هستند امکان توصیف صحنه را بر مبنای تکیه بر اصوات و متون ساده می دهد.

در روش های مربوط به ارتقا و توسعه وب، صحیح ترین کار این است که توضیح مختصری برای هر تصویری که در صفحه ظاهر می شود ارائه نماییم تا محققین بتوانند به درستی تصاویر مورد نظر خود را انتخاب نمایند. این امر باعث می شود که محتوای وب به صورت به روز رسانی شده در دسترس همگان قرار گیرند.

کاربردی دیگر از توصیف تصاویر

یکی دیگر از کاربردهای توصیف تصاویر، برای توصیف فیلم ها در زمان واقعی و استفاده از این امر در فرایند دوبله گذاری است که در مقالات پیش رو بیشتر به این مبحث خواهیم پرداخت.

یکی از بزرگ ترین چالش های پیش روی جوامع، اتومبیل های خود رانندگی است که رانندگی اتوماتیک بر این چالش ها دامن زده است و می بایست فرایندهای هوش مصنوعی را به گونه ای سازمان دهی کنیم که بتوانیم صحنه ها را در اطراف خودرو به درستی بشناسیم و بهترین تصمیم گیری را انجام دیم.

با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، می توانیم محصولی برای نابینایان و کم بینایان بسازیم که آن ها را راهنمایی نماید تا بدون کمک گرفتن از نیروهای انسانی، در جاده ها سفر کنند. بنابراین می توانیم با تبدیل صحنه به متن و پس از آن تبدیل متن به صدا، این کار را انجام دهیم که هم تبدیل صحنه به متن و هم تبدیل متن به صدا، با فناوری جدید هوش مصنوعی موسوم به یادگیری عمیق یا deep learning انجام می شوند.

هوش مصنوعی 2

امروزه دوربین های مدار بسته بسیاری در همه جا وجود دارند ولی در صورتی که محققان و پژوهشگران هوش مصنوعی با بهره گیری از یادگیری عمیق بتوانند زیرنویس های مربوطه را به درستی تولید کنند، قادر خواهند بود تا به محض رخ دادن برخی از فعالیت های مخرب، صدای آلارم و هشدار را بلند نمایند و بنابراین این امر منجر به کاهش برخی از جرایم و حوادث خواهد شد.

شرح خودکار تصاویر به گونه ای انجام می گیرد که می توانیم به جستجوی تصویر google یا همان جستجوی تحت وب google کمک نماییم و بنابرانی در این صورت قادر خواهیم بود که هر کدام از تصاویر که در نتیجه جستجوی گوگل تولید می شود را به یک عنوان تبدیل نموده و براساس عنوان مربوطه، جستجو را انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.