ترجمه همزمان و کاربرد آن

قبل هرچیز میخواهیم معنای ترجمه همزمان  را برای شما شرح دهیم.
ترجمه همزمان همانطورکه از نامش پیداس یعنی بازگردانی متن بدون هیچ وقفه زمانی.


این نوع ترجمه,حین صحبت کردن یک فرد به یک زبان توسط فردی دیگر درهمان لحظه و پشت سرهم انجام میشود.
درنتیجه مکثی بعد از حرفای ان فرد با مترجم وجود ندارد و انگار هردوی انها دارند با دوزبان متفاوت باهم حرف میزنند.
بااین تعریف ,متوجه تفاوت ترجمه همزمان با ترجمه مقطع که مترجم بعد از تمام شدن جملات و مکث فرد مورد نظر شروع به ترجمه میکند ,میشویم.
ترجمه همزمان نوعی ترجمه شفاهی و سریع می باشد.کاربرد این نوع ترجمه در مواردی که زمان اهمیت بسیار بالایی دارد بیشتر به چشم میاید.مواردی مانند کنفرانس ,گفتگو و همایشهای بین المللی سیاسی و مسائل مهم.

گاهی در مسائل بسیار حیاتی مانند داداگاه ها و مسائل امنیتی نیاز به چند مترجم همزمان است تا درصورت پیچیده شدن و سرعت بالا در صحبتها نقص احتمالی مترجم اصلی توسط دیگر مترجمان به سرعت رفع شود.
بنابراین ترجمه در لحظه بدون هیچ اختلال و تحریف در بیان ,تلفظ و گویش ترجمه گر صورت میگیرد.

ترجمه همزمان

ترجمه همزمان

ترجمه همزمان باکیفیت تر

برای ترجمه بهتر در این نوع از ترجمه, مترجم باید قبل ترجمه با پرسیدن سوالات و پی بردن به هدف و احساس گوینده تقریبا با ترجمه و نوع صحبت و هدف انها اشنا شود.
علاوه بر ترجمه همزمانی که توسط افراد انجام میشود امروزه برخی ابزارهای هوشمند دیجیتالی در قالب اپلیکیشن ,هدفون و… دستیابی به ترجمه همزمان را اسانتر کرده.
به طور مثال;
 فیس‌بوک در کنفرانس توسعه‌دهندگان که در کالیفرنیا انجام شد, از قابلیت به روز اپلیکیشن پیام رسان فیس بوک مسنجر رونمایی کرد.
این سیستم دیجیتالی پیشرفته به نام”M” قابلیت ترجمه هم زمان مکالمات بین افراد را داراست و طریقه کارد ان به این صورت است که, پیشنهاداتی را طبق کلمات بکاررفته کاربران در مکالمات خود ارائه می‌دهد تا افراد در گفت‌وگوهای خود از آن استفاده کنند. البته تاکنون فقط از امکان ترجمه هم زمان مکالمات از زبان انگلیسی به اسپانیایی و بالعکس خبر داده شده. 

همچنین, ابزار ترجمه همزمان اسکایپ، سال 2014 به روی مکالمات انجام شده داخل سرویس اسکایپ افزوده شد,اما این بار اسکایپ به قصد ارتقای این ابزار قرار است این قابلیت را به روی مکالمات با خطوط ثابت وموبایل ارائه دهد.برای دستیابی به این ابزار ترجمه ,نیاز به ثبت نام درسایت است که البته رایگان نبوده و همچنین دریافت به روز ترین نسخه برنامه روی دستگاه خود.
طریقه کارکرد این ابزار مشابه عملکرد ان هنگام مکالمات عادی اسکایپ به اسکایپ است. بعد از شماره گیری، و انتخاب گزینه “ترجمه” همراه زبان مورد نظر ,زمانی که شخص دوم جواب مکالمه شمارا می‌دهد، پیغامی برای او فرستاده می‌شود که به او خبر می‌دهد مکالمه ضبط و ترجمه می‌شود. در ادامه، مکالمات صوتی با کمی تاخیر به نوشتار ترجمه می‌شود.
تا کنون ابزار ترجمه اسکایپ به 9 زبان تجهیز شده ازجمله:انگلیسی، اسپانیایی،فرانسوی،آلمانی، چینی(ماندارین) ، ایتالیایی، پرتغالی، عربی و روسی. این ابزار با به کار گیری از سیستم یادگیری ماشینی- Deep Learning System‌- ارائه میشود و نمی‌توان انتظار داشت ک کاملا بی نقص عمل کند اما به عنوان یک درگاه جدید در حوزه ارتباطات اینترنتی به حساب می اید.

هدفون مترجم بی‌سیم

 در نمایشگاه CES ,یک هدفون مترجم بی‌سیم پیشرفته معرفی شد که امکان ترجمه همزمان را به 37 زبان زنده دنیا را فراهم میکند.کار بااین هدفون فقط در گوش دادن به ان خلاصه میشود.
این دستگاه هوشمند برای اتصال از NFMI استفاده می‌کند که ارتباط بهتری نسبت به بلوتوث ایجاد کرده واز کیفیت صوتی خوبی برخوردار است.

“پیکسل بادز” اولین هدفون بی‌سیم گوگل , وقتی با گوشی‌های پیکسل گوگل عجین شود, مکالمه به 40 زبان زنده دنیا را فراهم میکند.
 درابتدا استفاده از ترجمه گر گوگل ترنسلیت روی پیکسل باد فقط از طریق گوشی‌های پیکسل ممکن بود. اما حالا این محدودیت ازبین رفته وفقط کافیست گوشی شمادارای اندروید 6.0 مارشملو و نسخه‌های جدیدتر باشد, تا بتوانید از امکان ترجمه همزمان گوگل اسیستنت استفاده کنید.

4 مهارت در یادگیری زبان وجود دارد که  درصورت یادگیری درست همه انها میتوان گفت که زبان انگلیسی را خوب یادگرفته ایم.

اشتراک گذاری
{نخونی سخت پشیمون میشی}  سیستم بازیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.