post

ترجمه همزمان و کاربرد آن

قبل هرچیز میخواهیم معنای ترجمه همزمان  را برای شما شرح دهیم.
ترجمه همزمان همانطورکه از نامش پیداس یعنی بازگردانی متن بدون هیچ وقفه زمانی.


این نوع ترجمه,حین صحبت کردن یک فرد به یک زبان توسط فردی دیگر درهمان لحظه و پشت سرهم انجام میشود.
درنتیجه مکثی بعد از حرفای ان فرد با مترجم وجود ندارد و انگار هردوی انها دارند با دوزبان متفاوت باهم حرف میزنند.
بااین تعریف ,متوجه تفاوت ترجمه همزمان با ترجمه مقطع که مترجم بعد از تمام شدن جملات و مکث فرد مورد نظر شروع به ترجمه میکند ,میشویم.
ترجمه همزمان نوعی ترجمه شفاهی و سریع می باشد.کاربرد این نوع ترجمه در مواردی که زمان اهمیت بسیار بالایی دارد بیشتر به چشم میاید.مواردی مانند کنفرانس ,گفتگو و همایشهای بین المللی سیاسی و مسائل مهم.

گاهی در مسائل بسیار حیاتی مانند داداگاه ها و مسائل امنیتی نیاز به چند مترجم همزمان است تا درصورت پیچیده شدن و سرعت بالا در صحبتها نقص احتمالی مترجم اصلی توسط دیگر مترجمان به سرعت رفع شود.
بنابراین ترجمه در لحظه بدون هیچ اختلال و تحریف در بیان ,تلفظ و گویش ترجمه گر صورت میگیرد.

ترجمه همزمان باکیفیت تر

برای ترجمه بهتر در این نوع از ترجمه, مترجم باید قبل ترجمه با پرسیدن سوالات و پی بردن به هدف و احساس گوینده تقریبا با ترجمه و نوع صحبت و هدف انها اشنا شود.
علاوه بر ترجمه همزمانی که توسط افراد انجام میشود امروزه برخی ابزارهای هوشمند دیجیتالی در قالب اپلیکیشن ,هدفون و… دستیابی به ترجمه همزمان را اسانتر کرده.
به طور مثال;
 فیس‌بوک در کنفرانس توسعه‌دهندگان که در کالیفرنیا انجام شد, از قابلیت به روز اپلیکیشن پیام رسان فیس بوک مسنجر رونمایی کرد.
این سیستم دیجیتالی پیشرفته به نام”M” قابلیت ترجمه هم زمان مکالمات بین افراد را داراست و طریقه کارد ان به این صورت است که, پیشنهاداتی را طبق کلمات بکاررفته کاربران در مکالمات خود ارائه می‌دهد تا افراد در گفت‌وگوهای خود از آن استفاده کنند. البته تاکنون فقط از امکان ترجمه هم زمان مکالمات از زبان انگلیسی به اسپانیایی و بالعکس خبر داده شده. 

همچنین, ابزار ترجمه همزمان اسکایپ، سال 2014 به روی مکالمات انجام شده داخل سرویس اسکایپ افزوده شد,اما این بار اسکایپ به قصد ارتقای این ابزار قرار است این قابلیت را به روی مکالمات با خطوط ثابت وموبایل ارائه دهد.برای دستیابی به این ابزار ترجمه ,نیاز به ثبت نام درسایت است که البته رایگان نبوده و همچنین دریافت به روز ترین نسخه برنامه روی دستگاه خود.
طریقه کارکرد این ابزار مشابه عملکرد ان هنگام مکالمات عادی اسکایپ به اسکایپ است. بعد از شماره گیری، و انتخاب گزینه “ترجمه” همراه زبان مورد نظر ,زمانی که شخص دوم جواب مکالمه شمارا می‌دهد، پیغامی برای او فرستاده می‌شود که به او خبر می‌دهد مکالمه ضبط و ترجمه می‌شود. در ادامه، مکالمات صوتی با کمی تاخیر به نوشتار ترجمه می‌شود.
تا کنون ابزار ترجمه اسکایپ به 9 زبان تجهیز شده ازجمله:انگلیسی، اسپانیایی،فرانسوی،آلمانی، چینی(ماندارین) ، ایتالیایی، پرتغالی، عربی و روسی. این ابزار با به کار گیری از سیستم یادگیری ماشینی- Deep Learning System‌- ارائه میشود و نمی‌توان انتظار داشت ک کاملا بی نقص عمل کند اما به عنوان یک درگاه جدید در حوزه ارتباطات اینترنتی به حساب می اید.

هدفون مترجم بی‌سیم

 در نمایشگاه CES ,یک هدفون مترجم بی‌سیم پیشرفته معرفی شد که امکان ترجمه همزمان را به 37 زبان زنده دنیا را فراهم میکند.کار بااین هدفون فقط در گوش دادن به ان خلاصه میشود.
این دستگاه هوشمند برای اتصال از NFMI استفاده می‌کند که ارتباط بهتری نسبت به بلوتوث ایجاد کرده واز کیفیت صوتی خوبی برخوردار است.

“پیکسل بادز” اولین هدفون بی‌سیم گوگل , وقتی با گوشی‌های پیکسل گوگل عجین شود, مکالمه به 40 زبان زنده دنیا را فراهم میکند.
 درابتدا استفاده از ترجمه گر گوگل ترنسلیت روی پیکسل باد فقط از طریق گوشی‌های پیکسل ممکن بود. اما حالا این محدودیت ازبین رفته وفقط کافیست گوشی شمادارای اندروید 6.0 مارشملو و نسخه‌های جدیدتر باشد, تا بتوانید از امکان ترجمه همزمان گوگل اسیستنت استفاده کنید.

4 مهارت در یادگیری زبان وجود دارد که  درصورت یادگیری درست همه انها میتوان گفت که زبان انگلیسی را خوب یادگرفته ایم.

چگونه کلمات انگلیسی را درست تلفظ کنیم

همان طور که می دانید زبان انگلیسی، یک زبان بین المللی است و بنابراین بسیار ضروری است که افرادی که به این زبان تکلم می کنند، لهجه انگلیسی را در صحبت های خود رعایت نمایند. ارتقاء لهجه در زبان انگلیسی ، همواره یکی از مباحث پرچالش برای زبان آموزان به شمار می رود. تمامی زبان آموزان می بایست در نظر داشته باشند که برای ادای هرچه بهتر واژگان این زبان و صحبت کردن به صورت سلیس و روان، نیازی نیست که به صورت کاملا نیتیو و بومی به زبان انگلیسی صحبت کنید ولی داشتن حداقل دانش در مورد لهجه های زبان انگلیسی به شما کمک می کند تا منظور خود را بهتر به مخاطب انتقال دهید و با چالش های بزرگتری در گفتگو با یک فرد انگلیسی زبان اصیل، مواجه نگردید.

نکته ای که می بایست مد نظر قرار دهید این است که برای ارتقا لهجه زبان انگلیسی خود هیچ نیازی به داشتن تخصص و مهارت خاصی ندارید.

تعداد زیادی از جلسات ارتقا لهجه زبان انگلیسی ، به صورت ایده آل گرایانه با این رویکرد مواجه می شوند و بسیار تخصصی و ماهرانه به این موضوع می اندیشند. در بسیاری از این جلسات، تعداد زیادی از کلمات از لحاظ بخش بندی و آوا برسی شده و به صورت موشکافانه به هر کدام از این واژگان می پردازد که قطعا چیزی غیر از گمی و گیجی و سردرگمی مخاطب یا زبان آموز را در پی نخواهد داشت.

پیشنهاد تیم تخصصی ترجمه و زبان آموزی موسسه پارس 68 به شما زبان آموز گرامی این است که پیش از آن که تصمیم بگیرید  در کلاس ها و جلساتی برای تقویت لهجه خود ثبت نام کنید، این مطلب را مطالعه کرده و پس از آن در صورت نیاز ، اقدام به شرکت در کلاس نمایید.

تلفظ صدای Th

ادای صدای Th برای افراد غیر بومی یا غیر نیتیو انگلیسی زبان، کار بسیار دشواری است. باید توجه کنید که تمامی واژگانی که در زبان انگلیسی با Th آغاز می شوند به جای ت یا ف، با صدای ث در لهجه زبان عربی، تلفظ کنید. به این معنا که زبان را به پشت دندان های جلو بچسبانید و حرف س را ادا کنید. این گونه تلفظ حرف Th، در حنجره لرزشی ایجاد می کند که باعث می شود لهجه شما تا حد قابل توجهی پیشرفت یابد.

صدای Sh

این صدا، صدای “ش” می دهد که در کلماتی مثل ship,share,sheap دیده می شود و این صدا کاملا با صدای چ در واژگانی نظیر Charge, Church متفاوت است و این تفاوت را می توانید در چگونگی تغییر عضلات دهانی خود مشاهده کنید.

صدای S

از جمله اشتباهات بسیار رایجی که افراد غیر انگلیسی زبان با آن مواجه می شوند تلفظ حرف س در پایان کلمات جمع است. به طور مثال اگر منظور شما در متن، کلیسا ها ( جمع کلیسا ) باشد می بایست churches را es تلفظ کنید ولی بسیاری از انگلیسی زبان ها آن را به اشتباه is تلفظ می نمایند.

صدای Ed

این صدا در پایان افعال گذشته زبان انگلیسی ، یکی از پرچالش ترین مباحث در تلفظ زبان انگلیسی به شمار می رود.

این نکته را می بایست در ذهن داشته باشید که افعالی که در   پایان آن ها با صدای t و d ختم می شوند انتهای آن ها در زمان گذشته به صورت id تلفظ می گردد.  ولی افعالی که با صدای s,p, f ,sh تمام شوند در حالت گذشته t تلفظ می شوند .

بهتر است در زمان صحبت، با سرعت آرام تری نسبت به زبان مادری خود صحبت کنید. آرام و شمرده صحبت کردن باعث می شود که فرد مقابل، بهتر منظور شما را متوجه شود. عجله و شتاب در حین ادای جملات ، باعث می شود که لحن صحبت شما به صورت عصبی و غیر عادی جلوه نماید و لهجه شما را تا حد نامطلوبی تحت تاثیر خود قرار می دهد. بهترین پیشنهاد ما برای شما این است که اگر لهجه خوبی در زبان انگلیسی ندارید، در ابتدا صدای خود را ضبط نموده و پس ازگوش دادن چندین و چندباره به صدای خود، تلاش کنید که کلمات را شمرده تر ادا نموده و اشتباهات تلفظی خود را تا حد امکان برطرف نمایید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر خیلی هم آرام و کلمه به کلمه صحبت کنید هم درک مفهوم و منظور شما برای مخاطب، کار بسیار دشورای خواهد بود و باز هم متوجه منظور شما نخواهد شد.

یکی دیگر از پیشنهادات مثمر ثمر در تقویت لهجه زبان انگلیسی، گوش دادن به پادکست ها وکتاب های صوتی در این زمینه است.

کتاب های صوتی زبان انگلیسی را می توان یکی از بهترین و موثر ترین راهکارها برای ارتقا دانش و لهجه زبان انگلیسی دانست ولی به شرطی که صحبت کننده صوت، خودش به صورت نیتیو، انگلیسی زبان باشد.

در ادامه چندین راهکار به شما معرفی می کنیم که با استفاده از این راهکارها شما قادر خواهید بود لهجه زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید.

ارتقا لهجه زبان انگلیسی با استفاده از فایل های محلی

زمانی که شما آموختن زبان انگلیسی را شروع می کنید، با فایل های شنیداری بسیاری مواجه خواهید شد. تعداد زیادی از این فایل ها در کشور ایران تهیه شده اند. پیشنهاد ما براین است که برای این که لهجه خود را تقویت کنید و به صورت سلیس و روان تر صحبت کنید، از فیلم و سریال و برنامه های تلویزیونی استفاده نمایید و یا این که به آهنگ هایی گوش فرا دهید که با لهجه نیتیو ارائه می شوند.

اگر تمایل دارید به لهجه امریکایی صحبت کنید، از فایل های تهیه شده در امریکا و یا اگر به لهجه انگلیسی علاقه دارید، از فایل های تهیه شده بریتانیایی استفاده کنید.

به آهنگ صحبت کردن افراد با دقت هرچه بیشتر گوش دهید.

زمانی که با یک فرد زبان اصلی مواجه می شوید سعی کنید با دقت هرچه تمام تر به آهنگ صحبت آن ها گوش فرادهید. نوع بیان واژگان به شما کمک می کند تا لهجه زبان انگلیسی خود را ارتقا بخشید. شما می بایست دقت کنید که آن ها با چه زبانی صحبت می کنند و آهنگ جملاتشان چگونه است. بنابراین می بایست در تلاش باشید تا هنگام حرف زدن بیشتر به این نکات توجه کنید.

 صدای خود را ضبط کنید.

اگر فکر می کنید لهجه زبان انگلیسی شما بدون نقص است، بهتر است که صدای خود را ضبط کنید و به صورت کاملا بی طرفانه به آن صدا گوش فرادهید. به کلماتی توجه کنید که به اشتباه تلفظ می کنید و ریتم صحبت کردن خود را با دقت بررسی نمایید. بهتر است در تلاش باشید تا در آینده اشتباهات این چنین را تکرار نکنید.

از دیگران نظر بخواهید

اگر در کلاس زبان حضور دارید یا با یک دوست نیتیو، به زبان انگلیسی صحبت می کنید، می بایست از سایر همکلاسی های خود بخواهید تا با دقت به صحبت کردن شما گوش دهند و اشتباهات را به شما گوشزد نموده و در صدد تصحیح آن ها برآیند. صدای خود را می توانید به سایت reddit ارسال کنید. در این سایت، انگلیسی زبان های بومی می توانند صدای شما را بشنوند و نظر بی طرفانه را به شما اعلام نمایند.

برای تقویت لهجه زبان انگلیسی، متون را با صدای بلند بخوانید.

نیاز است که هر روز، مطلبی را به زبان انگلیسی بخوانید و بهتر است که این مطلب را با صدای بلند بخوانید تا اعتماد به نفستان برای مهارت گفتاری، افزایش یابد. سعی کنید به جای این که متمرکز روی کلمات باشید، روی جملات و آهنگ آن ها تمرکز کنید.

برای تقویت لهجه زبان انگلیسی، آواز بخوانید.

هر آهنگی که دوست دارید را انتخاب کنید و متن آن را پیدا کنید. پس از آن همراه با خواننده آهنگ را بخوانید. به این ترتیب می توانید مهارت گفتاری ولهجه خود را ارتقا بخشید.

آرام و شمرده صحبت کنید

سریع صحبت کردن نه تنها هیچ شباهتی به صحبت افراد نیتیو و محلی ندارد، بلکه تاثیر بسیار منفی روی روند صحبت شما می گذارد و باعث می شود کلمات را نتوانید به درستی ادا کنید. برای این که لهجه زبان انگلیسی خود را تقویت کنید، آرام و شمرده حرف بزنید و دقت و تمرکز خود را روی تلفظ صحیح قرار دهید.

برای این که لهجه زبان انگلیسی خود را بهبود بخشید، از دیکشنری های صوتی استفاده کنید.

هرگاه بنا به ضرورت به جست و جوی واژه ای در دیکشنری پرداختید، تلفظ آن را هم گوش کنید. بسیاری از نرم افزارهای دیکشنری یا دیکشنری آنلاین این امکان را دارند و می بایست با استفاده از آن ، تلفظ خود را تقویت نمایید.

برای تقویت لهجه زبان انگلیسی خود، قوه تصور و تخیل خود را می بایست تقویت کنید

چشمانتان را ببندید و تصور کنید کلمه خاصی را تلفظ می کنید. با تلفظ حالت چهره و دهان و زبان خود تصور کنید که واژه را صحیح تلفظ کرده اید.

هنگام صحبت کردن فرض کنید که شما یک فرد بومی و نیتیو هستید. ژست و حالت چهره و لحن صحبت شما تا حد زیادی اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.

آینه هم به تقویت لهجه زبان انگلیسی شما کمک می کند!

در مقابل آینه بایستید و به صورت و دهان و زبان خود دقت کنید. این حالت چهره و زبان خود را با یکی از بومی زبانان انگلیسی مقایسه کنید و سعی کنید شبه به او به صحبت بپردازید.

بهتر است واژگان را بشکنید تا بتوانید بهتر به زبان انگلیسی صحبت کنید.

پیشنهاد تیم تخصصی ترجمه پارس 68 به زبان آموزان گرامی این است که لیستی از کلمات با تلفظ دشوار را انتخاب کرده و هر روز چند کلمه را تمرین کنید.

هر کدام از واژگان را بخش به بخش تلفظ کنید و در تلاش باشید که هر کدام از بخش ها را با تلفظ صحیح به کار برید. پس از آن با ترکیب بخش های مختلف، واژگان جدید بسازید.

دقت کنید که برای داشتن لهجه انگلیسی مطلوب و تقویت مهارت گفتاری، می بایست سایر مهارت های زبان انگلیسی خود را نیز تقویت کنید. تقویت مهارت شنیداری ، مهارت خوانداری، مهارت نوشتاری،  پیش زمینه تقویت مهارت گفتاری شما است . بهتر است که به طور موازی هم در زمینه تقویت سایر مهارت ها کار کنید و هم لهجه زبان انگلیسی خود را به صورت بومی ارتقا بخشید. به این ترتیب قادر خواهید بود که به صورت جذاب و ساده، در تمامی مهارت های زبان انگلیسی، حرفی برای گفتن داشته باشید و در آزمون هایی نظیر تافل و آیلتس و یا آزمون ملی تالیمو، نمرات بهتری را کسب نمایید. ما در تلاش هستیم تا شما را در مسیر یادگیری زبان انگلیسی یاری دهیم.

تفاوت will و be going to

بیشتر بخوانیم :
اشکال مختلف ترجمه شفاهی

با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید