ترجمه متون تخصصی پرستاری

امروزه می بینیم که متقاضی رشته پرستاری افزایش یافته است. پرستاری تا حدودی یعنی مراقبت از بیمار.

فرهنگ لاتین پرستار را از لغت Nutritiousگرفته است که به معنای پرورش دادن و تغذیه کردن است.

در گذشته به شخصی که کارهای بیمار اعم از شستن ملحفه ها، غذا دادن و… را انجام می داد را پرستار می گفتند ولی امروزه به فردی که تحصیلات دانشگاهی این رشته را در مقطع کارشناسی و ارشد  و یا دکتری اخذ کرده باشد گفته می شود.

البته مراقبت تنها شامل تزریق و پانسمان نمی شود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، مراقبت پرستاران علمی تر شده است، به طوری که متخصصین این رشته باید علوم بسیاری را فرا بگیرند.

د رولقع پرستار شخصی است که به طور حرفه ای با توجه به مهارتها و علمی که کسب کرده قادر به مراقبت و درمان بیمار باشد، مشکلات بهداشتی را شناسایی کند و با ارائه تصمیم گیری های بالینی و مراقبتهای مستقیم سلامت جامعه را تضمین کند.

وظیفه پرستار تنها مراقبت از بیمار در بیمارستان نیست بلکه یک پرستار با مراقبت از افراد در تمام مراحل زندگی انها از پیشگیری از بیماریها گرفته تا مراقبت در هنگام بیماری و توانبخشی  رپس از بیماری سروکار دارند.چرا که بسیاری از بیماریها ریشه در عادتهای غلط و شیوه نادرست زندگی دارد.

پرتارها نمی توانند همانند پزشکان مطب داشته باشند اما جز اعضای مهم تیم درمانی در مراکز درمانی، بیمارستانها، مطب ها و غیره می باشند. پرستار وطایف خود را در قالب شش نقش درمانی، مراقبتی، حمایتی، هماهنگی و آموزشی انجام می دهد.

بر اساس استانداردهای جهانی در هر مرکز درمانی باید برای هر پزشک سه پرستار، و یا تعداد انها باید دو برابر تخت های بیمارستان باشد.ولی متأسفانه عملاً اینطور نیست مثلاً در ایران برای هر 12 بیمار یک پرستار وجود دارد.

پرستاران علاوه بر کار در بیمارستانها  و مراکز بهداشتی- درمانی  در صنعت برای مراقبت از سلامت و بهداشت کارکنان صنایع مختلف، در سازمان تربیت بدنی  و مراکز ورزشی به عنوان یکی از اعضای اصلی تیم مراقبت پزشکی  و در آموزش و پرورش فعالیت نمایند.

ترجمه متون تخصصی پرستاری

ترجمه متون تخصصی پرستاری

از انجایی که رشته پرستاری دارای اصطلاحات خاص خود می باشد بنابراین ترجمه متون تخصصی پرستاری  را باید مترجمین تخصصی انجام دهند. مترجم باید با رشته پرستاری کاملاً آشنا باشد تا اینکه بتواند ترجمه روان و با کیفیتی را ارائه دهد. دانشجوی موفق پرستاری با داشتن دانش و تجربه کافی در زمینه ترجمه، متون تخصصی پرستاری را خود انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.