ویژگی های یک ترجمه خوب

ترجمه خوب تعاریف مختلفی دارد و افراد مختلف نظرهای متفاوتی دارند. که تمامی آنها نیز کاملا درست و صحیح  می باشد.

ترجمه خوب

ترجمه خوب

ترجمه مطلوب ترجمه ای می باشد که  مشخصات متن اصلی حفظ شود  به گونه ای که پیام متن به درستی منتقل شود و در معنا تغییری ایجاد نشود .البته  برای اینکه ترجمه خوب داشته باشیم باید اصول ترجمه رعایت شودکه بستگی به تخصص و دقت مترجم  دارد.

شرط اصلی برای اینکه ترجمه خوب داشته باشیم این است که مترجم باید به متن اصلی وفادار باشد  و اگر هم می خواهد توضیحات اضافه ای را ارائه دهد در پاورقی درج کند.

یک مترجم خوب مترجمی است که آگاهی کامل به متن داشته باشدیعنی در ابتدا درک کاملی از متن داشته باشد و دقیقا بداند نویسنده در مورد چه موضوعی صحبت می کند بعد به ترجمه متن بپردازد.

بنابراین در ترجمه خوب مترجم باتوجه به معلومات اکتسابی خود وباکمک گرفتن ازکتاب های فرهنگ مفهوم درست متن را برساند

 از آنجایی که نویسندگان مثل هم نیستند واز نظر روحی و فکری و اخلاقی سبک نگارش  زبانشان با هم فرق می کند و قطعا این ویژگی درنوشته های آنان بازتاب دارد بنابراین باید لحن نویسنده حفظ شود.

یک نویسنده  ادبی و کتابی ونویسنده دیگری عامیانه می نویسد،  یکی نثرش زیبا و شاعرانه است و دیگری خشک و روزنامه ای است. مترجم باید دقت کند را زبان متناسب با نوشته ی اصلی را به کار ببرد.

واژه ها در زبان های خارجی نیز همچون زبان فارسی معانی گوناگونی دارند ، مترجم باید واژه های درست و دقیق و خوش آهنگی به جای واژه های متن اصلی انتخاب کند.

ترجمه

ترجمه

درست بودن هر نوشته بستگی به آن دارد که در آن اصول و قاعده های دستور زبان رعایت شده باشد، وگر نه، آن نوشته غلط و از دید ادبی بدون ارزش خواهد بود بنابراین در ترجمه خوب مترجم دستور زبان را رعایت کرده است.

طول کلام یا برعکس، ایجاز نویسنده ی اصلی رعایت شود.

 لازم است اصول نقطه گذاری و به کارگیری نشانه های نگارشی توسط  مترجم در متن  رعایت شود تا جمله های پرسشی از جمله های تعجبی و تحسینی تمیز داده شود و معلوم شود که جمله در کجا به پایان رسیده.

از مجموعه ی اصول و قاعده ها ، چنین نتیجه می گیریم که به طور کلی کار ترجمه خوب دارای دو بخش بنیادی است:

۱- یافتن مفهوم و پیام بیان شده در متن مورد ترجمه.

۲- یافتن لحن و سبک نویسنده و بازتاب دادن آن در متن ترجمه

ترجمه خوب | ترجمه مقالات دانشجویی به صورت تخصصی و تضمینی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]