post

دانشجویان کارشناسی ارشد برابی ورود به دوره دکتری دو مرحله  را پشت سر می گذارند مرحله اول آزمون کتبی می باشد که بعد از پذیرفته شده در این مرحله وارد مرحله دوم که مهمترین مرحله است می شوند در این مرحله داشتن رزومه خوب بسیار تأثیر گذار است. رزومه داوطلب متقاضی دکتری شامل بخشهای پژوهشی، آموزشی،سؤالات پاسخ داده شده در مصاحبه و نمرات زبان وی  می باشد.

در مصاحبه های آزمون دکتری 40درصد نمره به سوابق پژوهشی، 30 درصد به سوابق آموزشی و30 درصد  نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده.

داشتن مقالات معتبر در رزومه تأثیر بسزایی در پذیرش دکتری دارد، داشتن مقالات علمی پژوهشی و ISI و مقالات ترویجی، به نحوی می تواند تضمین کننده عبور افراد از سد مصاحبه دکتری می باشد .

تأثیر مقاله در مصاحبه دکتری

تأثیر مقاله در مصاحبه دکتری

مجموع امتیازات مقالات علمی پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی ، گواهی ثبت اختراع  مورد تأیید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ، برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر ،22 امتیاز می باشد.

مقالات علمی ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی 6 امتیاز می باشد، مقالات  چاپ شده در کنفرانس های معتبر 4 امتیاز می باشد

تأثیر مقاله در مصاحبه دکتری قابل توج می باشد ولی در این میان هستند افرادی با وجود ارائه مقالات متعدد ومعتبر در مصاحبه دکتری رد می شوند زیرا این افراد فقط  به نگارش و تهیه مقاله زوم کرده اند به سایر موارد توجهی ندارند. نکاتی که متقاضیان دکتری باید به آن توجه کنند به شرح ذیل می باشد:

پوشیدن لباس مناسب و آراسته بودن، اشتغال می تواند تأثیر منفی در پذیرش داشته باشد، پایان نامه می تواند نقطه قوتی برای داوطلب به شمار آید بر مطالب ان مسلط باشید و مقاله علمی از ان تهیه نمائید، از استادان خود توصیه نامه قوی تهیه نمائید، تألیف کتاب، ترجمه کتاب، تدریس، مدر ک زبان و تسلط کافی بر زبان انگلیسی، انتخاب رشته دکتری متناسب با رشته و پایان نامه خود باشد ، ضعف های خود را از مصاحبه کنندگان پنهان نگه دارید، معدل بالا و عدم پاسخگویی به سؤالات مصاحبه کنندگان باعث ایجاد ابهام در توانایی های شما می شود، در کنفرانس های معتبر مقاله ارائه دهید، تحقیقات خود را در زمینه خاص ارائه دهید شاخه به شاخه نپرید، اعتماد به نفس داشته باشید، از کلمه نمی دانم در پاسخ سؤالات مصاحبه کنندگان استفاده نکنید، در ابتدای کار چند نمونه از رزومه خود تهیه نمائید ودر اختیار همه اساتید مصاحبه کننده قرار دهید

بنابراین اگر به نکات ذکر شده به صورت کامل عمل کنید قطعاً مرحله مصاحبه را با موفقیت پشت سر خواهید گذاشت.

آزمون تافل و ایلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.