آنالیز بازار: فعالیت در بازار بنزین آسیا، که در سال­های اخیر بطور محسوسی بی جنب و جوش شده،در جمعه بدلیل تعطیلی اغلب بازارهای امریکا بخاطر تعطیلات شکرگزاری آرام تر نیز شده است. کمبود رهبری  جسور در منطقه، بازاریان را وادار کرده تا بدنبال سرمایه بعنوان انگیزه ای برای تجارت باشند. این به کرک اسپرد بنزین آسیا کمک کرد تا قبل از جشن شکرگزاری بالاتر رود اما این منافع کم، ناپایدار بوده و کرک اسپرد پنج شنبه عقب نشینی کرد. تغییر اصول مقدماتی بازاری در بنزین آسیا، با کاهش قابل توجه واردات بنزین در اندونزی،  در ذخایر تجاری مقطرهای سبک سنگاپور نیز نشان داده شد. در طول هفته ای که با 25 نوامبر به پایان رسید، ذخایر مقطرهای سبک این کشور_ که شامل بنزین، ریفرمات و نفتا است_ در 31 هفته، به حدود 13.16 میلیون بشکه رسید. که نشان دهنده­ی افزایش حدود 6.02% هفته به هفته نسبت به 12.41 میلیون بشکه ای است که در هفته ی پیش ثبت شد. ذخایر تجاری مقطرهای سبک در طول هفته­ی 15-22 آوریل به مقادیر بالای واپسین خود یعنی 13.52 میلیون بشکه رسید. سنگاپور کلاً 717،430 میلیون تن بنزین را صادر کرد و در طول  19-25 نوامبر  545،920 میلیون تن وارد کرد. اندونزی با 214،003 میلیون تن بنزین با عدد اکتان (RON) 90 و پایینتر و 13،336 میلیون تن بنزین با عدد اکتان بین 90 و 97، بزرگترین مقصد صادرات بود.

نفتا

آنالیز بازار: مراجع بازار جمعه گفته­اند که تقاضای زمستانی و تفاوت پتروشیمایی مناسب استفاده از نفتا بعنوان ماده­ی خام، بازار نفتای آسیا را حمایت می­کرد. یک تاجر سنگاپوری گفته که ” من تا نیمه­ی اول فوریه هیچ انقطاعی نمی­بینم” و افزوده که کراکینگ با بخار که حاصل پیشرفت­های اخیر است نیز در استحکام مواد خام پتروشیمی نقش داشته است. تاجر دوم سنگاپوری اذعان داشته که درجه­های با کیفیت بالا، ارزش زیادی را به خود جذب کرده است. اما گرایش خوش بینانه برای نفتای با 67-70% پارافین H1 که در ژانویه پخش شده، کمی از انرژی خود را ازدست داده بود. تاجر دوم گفته که “فروشنده­ها برای این نوع محصولات دوشنبه تا چهارشنبه خوشبین بودند و تقاضای MOPJ بعلاوه ی $/mt 8 کرده اند، اما چهارشنبه اوضاع تغییرکرد. اگر برای شما فرقی ندارد، می­توانید بهمراه مهلت پرداخت و بدون قیمت بسیار بالا بخرید”. مراجع بازاری می­گویند که ساختار جریمه دیرکرد، انتظار می­رود تا فوریه یا مارس ادامه داشته باشد. در مناقصه­ها شرکت نفت و گاز طبیعی هند 34،500 میلیون تن نفتا با کمترین میزان پارافین ، 57%، برای 27-28 دسامبر پیشنهاد می­دهد.


کرک اسپرد – Crack spread – در صنعت پالایش نفت و فرآورده های نفتی به فاصله بهای یک بشکه محصول تولیدی پالایشگاهی و یک بشکه نفت خام دریافتی  توسط پالایشگاههای فعال در سراسر جهان، اشاره دارد

reformate

 Mean Of Platts Japan naphta assessment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.