post

ایمپکت فکتور چیست؟

ایمپکت فکتور (impact factor) که اغلب به صورت مخفف IF نشان داده می شود.

ایمچکت فاکتور و یاهمان ضریب اطمینان، میزان اطمینان ما به مقالات است. نسبت مقالاتی که به این مقاله رفرنس دهی شده اند به کل مقالاتی که طی دو سال چاپ شده اند.

این عدد فقط برای مقالات ISI محاسبه می شود و هر دو سال نیز منتشر می شود.

ایمپکت فاکتور بوسیله Eugene Garfield  تأسیس شد. که این شاخص برای همه مجلاتی که در لیست تامسون رویترز هستند محاسبه می شود. این شاخص معیار مهمی برای اعتبار و ارزش یک مجله در پژوهشی خاص، با دیگر مجلات  در همان زمینه ی پژوهشی است.

توجه داشته باشید که ایمپکت فاکتور مقالات در یک زمینه را با ایمپکت فاکتور یک مقاله در همان زمینه مقایسه کنید.مثلا IF مجله پزشکی را نمی توان با IF مجله فنی مهندسی مقایسه نمود.

افرادی که به فکر اپلای کردن هستند باید بدانند که برای بعضی از اساتید که ضریب تأثیر بالای یک مقاله برایشان مهم است تا اینکه تعداد مقاله بیشتری ارائه کنید.

ضریب تأثیر و یا همان ایمپکت فاکتور نشان می دهد که به یک مقاله چند بار مراجعه شده است، این شاخص مختص مجلاتی است که مقالات معتبر علمی را در زمینه های گوناگون انتشار می دهند.

برای مقالات و مجلات تازه منتشر یافته ضریب تأثیر یک نشریه، به طور معمول با یک فاصله زمانی دوساله منتشر می شود و زودتر از این زمان اعتبار سنجی نخواهد شد. بنابراین ایمپکت فاکتور فقط و فقط برای ژورنال های  ISI محاسبه می شوند. این شاخص تعدا ارجاعات به مجله در دو سال گذشته و سال جاری را به طور متوسط در نظر می گیرد به این صورت که اگر مجله ای در دوسال گدشته تعداد ارجاعات زیادی داشته باشد ولی در سال جاری تعداد ارجاعات کاسته شود این موضوع بر ایمپکت فاکتور تأثیر می گذارد.

ایمپکت فکتور چیست؟

شاخص ایمپکت فاکتور برای یک ژورنال و در یک سال مشخص، از تقسیم تعداد مقالات ارجاع کننده، به مقالات منتشر شده آن ژورنال در دو سال قبل از آن ، بر همه مقالات منتشر شده ای است که در ان ژورنال در دوره دو ساله به دست می آید.

در ترجمه مقاله و ترجمه مقاله isi باید تخصص و مهارت لازم را بکاربرد.

شاخص ایمپکت فاکتور برای کل ارجاعات به یک نشریه را محاسبه می کند، برای یک مقاله یا نویسنده تعیین نمی شود. برای آگاهی از ایمپکت فاکتور یک ژورنال از سایت های معتبر استفاده نمائید تا از انتشار شاخص اشتباه و ایمپکت فاکتورهای دست کاری شده جلوگیری شود.

در زیر به چند سایت معتبر برای سنجش ایمپکت فکتور اشاره میکنیم

  1. www.scimagojr.com
  2. www.bioxbio.com
  3. www.citefactor.com
ایمپکت فکتور چیست؟

ایمپکت فکتور چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *