الکترونیک و الکتریسیته

کلیشه ی ” در عصر الکترونیک زندگی می کنیم” اهمیت عظیم زمینه ی الکترونیک را بیان می کند. برخی احساس می کنند که الکترونیک یکی از زمینه های بسیار مهم امروزه می باشد.

چندین زمینه مهم یا زمینه های فرعی الکترونیک را شامل می شود که می تواند به قدردانی برای تاثیری که این زمینه  روی بشریت داشته است، منجر شود. همانطور که زمینه الکترونیک تاثیر مهمی روی بشریت داشته است، مهندسی الکترونیک تاثیر زیادی در زمینه الکترونیک دارد. مهندس در اختراع، طراحی، و توسعه سیستم ها و وسایل الکترونیکی مشارکت دارد. در سالهای اخیر ، مهندسین الکترونیک سبب پیشگامی در توسعه مدارهای مجتمع، دیسک های فشرده (SD) ، تلویزیون های با کیفیت بالا، میکروپروسسورها، و کامپیوترهای شخصی شده اند.

مهندس، نقش مهمی در پیشرفت رقابت و زمین های موجود الکترونیک ایفا می کند که هنوز ممکن است پیشرفتهای منحصر بفردی را ایجاد نماید.

طبق تعریف، الکترونیک شاخه ای از تکنولوژی یا علم می باشد که با استفاده از اجزا برای کنترل جریان الکتریسیته در یک خلا، گاز، مایع، نیمه هادی، هادی، یا فوق هادی سروکار دارد. هر دو جزء الکتریکی یا الکترونیکی ، مدارهای یا سیستمهای کنترل جریان الکترون، به هرحال، کاربردهای آنها مجزا و  متفاوت می باشد.

 حوزه های مهم کاربرد الکترونیک

ارتباطات و سرگرمی : رادیو، تلفن، تلویزیون، CDها، ماهواره های ارتباطی، ارتباطات نظامی، VCRها و DVDها

کامپیوترها و ماشین حسابها: مدارهای دیجیتال، میکروپروسسورها(ریزپردازنده ها)، کامپیوترهای شخصی، کامپیوترهای پردازنده مرکزی (main frme)، ابرکامپیوترها، ماشین حسابهای دستی

سیستم های کنترل اتوماتیکی: وسیله های فضایی، موشک های هدایت شونده، کنترلهای هواپیما، کنترل عددی خراطی ها و ماشین های آسیاب، رباتیکها، کنترلهای دیسک، تولید خودرو، ساخت مدار مجتمع

ابزارها:

ابزارهای الکترونیکی مانند مترها و اسیلوسکوپها، ابزارهای پزشکی مانند CAT اسکن، و تجهیزات MRI و X-ray.

الکترونیکهای خودروسازی:

سیستم های الکترونیکی احتراق، سیستم های ترمز ضد لغزش، تعدیل سوسپانسیون اتوماتیک، بهینه سازی عملکرد، محاسبه و نمایش پارامترهای عملکرد.

تولید و توزیع برق:

کنترل و بهینه سازی ژنراتورها، کنترل مسیرهای توزیع  ، نظارت بازده سیستم.

رادار:

کنترل ترافیک هوا، سیستم های امنیتی، سیستم های نظامی، تقویت قانون

مدارهای مجتمع:

طراحی و ساخت مدارهای میکرو الکترونیک

برای کنترل مناسب برق، وسایل الکتریکی باید وظایفی مانند تولید، توزیع  تبدیل توان الکتیریکی را انجام دهند.

برای مدیریت مناسب اطلاعات، وسایل الکترونیکی باید وظایفی مانند تولید، سنجش، بازیابی، تقویت، انتقال، دریافت، و نمایش اطلاعات را انجام دهند.

برخی سیستم ها به طور ویژه  برای مدیریت جریان برق طراحی شده اند و بنابراین تنها الکتریکی هستند، در حاالی که سایر سیستم ها برای مدیریت توان و اطلاعات ، طراحی شده اند. به عنوان مثال، یک تلوزیون هر دو جزء الکتریکی و مدارها را در بر دارد که جریان توان الکتریکی از خروجی دیوار و همچنین اجزای الکترونیکی و مدارها ی مدیریت کننده  جریان اطلاعات یا سیگنالهای TV از انتن یا کابل را مدیریت می کند.

مدارهای الکتریکی

مدارهای الکتریکی مورد نیاز هستند، زیرا انها توان را برای مدارهای الکتریکی فراهم می کنند که به نوبه خود، سیگنالهای اطلاعاتی جریان صدا و ویدئو (تصویر) را مدیریت می کنند.

درخت الکتریسیته و الکترونیک را نشان می دهد. با کارکردن از پایین به بالا، می توانید هر چیز باقی در چها ریشه اساسی الکتریکی را مشاهده کنید: ولتاژ ، جریان، مقاومت، و توان. اجزای الکتریکی و الکترونیکی برای تولید و کنترل این چهار پدیده الکتریکی اساسی توسعه یافته اند. زمانی که یک گروه از اجزا پیوسته هستند، آنها یک مدار را تشکیل می دهند. طوری که اجزا بلوکه ساختاری برای مدارها هستند، مدارها به نوبه خود بلوکه ساختاری برای تجهیزات یا سیستم ها می باشند.

ترم های الکترونیکی شما را به چهار مرحله اساسی تفکیک می کند، که به بلوکه اصلی نشان داده شده در درخت مربوط می باشد. بعد از کامل کردن مراحل 1، 2 و 3 ، شما دانش خوبی در مورد وسایل الکتریکی و الکترونیکی و مدارها کسب می کنید و برای بکارگیری این دانش در ارتباطات و برنامه های سیتم های پزشکی آماده شوید. این شش شاخه مختلف یا طبقه بندی های تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در بالای درخت در شکل  نشان داده شده اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.