اعمال مربوط به دکل حفاری

اعمال مربوط به دکل حفاری

اعمال مربوط به دکل حفاری :مته کاری از آن دسته کارهایی ست که لازمه کار هر شخصی می باشد. حتی اگر شخصی تحصیلات دانشگاهی یا پلی تکنیک داشته باشد، بیشتر کارخانه های نفتی، از وی میخواهند عملیات حفاری را برای یک دوره معین به همراه خدمه روی سکو به صورت چرخشی با آنها تمرین کند. حتی یک مته کار غیر حرفه ای اگر تحصیلات عالیه هم داشته باشد، میتواند یک عامل خطرناک در اطراف میز روتاری باشد.

وی ممکن است عامل خطرناکی برای خویش باشد(برای مثال، با شکستن یکی از پایه های چاهک اتصال) و یا خطری باشد برای سایر خدمه سکو. برای مثال، باز کردن یک شیر اشتباه یا اشتباه متوجه شدن یک دستورالعمل ضروری، چه پیامدی را ممکن است در پی داشته باشد؟

عمله سکو

در بعضی دکلهای حفاری، فرد، اولین گام خود را در عملیات حفاری، بعنوان «عمله سکو» بر میدارد. عمله سکو، یک سری اعمال نیمه ماهرانه از جمله تراشیدن زنگ، شلنگ حفاری، نقاشی، حمل قوطی های گریس، خالی کردن مواد و فرآورده ها و غیره را انجام میدهد.

بعد از انجام دادن یک سری کارها به عنوان عمله سکو، فرد آماده نقش پذیری بعنوان یک کارگر سکو می شود. از جمله وظایف یک کارگر سکو میتوان به ، بکار انداختن طبلک، کارکردن با گوه ها و آچارها،عقب نگه داشتن لوله ها در دکل، کمک کردن در مخلوط کردن گل و کارهایی از این دست اشاره کرد.

کارگر سکو

کارگر سکو نیز مانند عمله سکو شاید نیازمند این باشد که به او بگویند چه کار بکند. هرچند عموما کارگران سکو،  خوب متوجه وظیفه خودشان هستند و با کمترین میزان گوشزد کردن دستورالعملها به ایشان، کار خود رو خوب انجام میدهند. معمولا اطراف بوش کلی پر سر و صدا می باشد و معمولا اتفاقات خیلی سریعتر از آنی صورت می گیرند که نیازمند گرفتن دستور به صورت شفاهی در قبال آنان باشیم. از این رو در بیشتر مواقع انتظار می رود که کارگران سکو به صورت خودکار به آنچه که باید در آن شرایط انجام دهند واقف باشند.

اعمال مربوط به دکل حفاری 2

سپس، مابین شغل  کارگر سکو و حفار، «کارگر دکل» داریم. کارگر دکل در ارتفاع 60 تا 90 فوتی بالای سکوی دکل حفاری، یعنی نزدیک به نوک دکل، جایی که بتواند هنگام ورود و خروج لوله ها و جداریها از سوراخ، آنها را بسته یا جدا کند، انجام وظیفه میکند. ارتفاعی که کارگر دکل در آن کار میکند بسته به طول لوله، جداری یا مغزی ای که باید استفاده شود، متغیر است. این لوله های حفاری میتوانند دوتایی، سه تایی و یا چهارتایی باشند. کارگر دکل همچنین تمیزمیکند، روغن کاری و گریس کاری میکند، همچنین بازرسی و تعمیر جعبه قرقره های پولی و کابلهایی که در بالا و پایین کردن قسمتهای لوله و جداری استفاده میشوند، بر عهده آنهاست. زمانی هم که وی بر روی سکو و با دکل مشغول نیست، عموما مسئولیت پمپ ها و تانکهای گل را بر عهده دارد.

دکل های حفاری به صورت 24 ساعته فعال هستند. از ساعت 8صبح تا 4 بعد ازظهر شیفت صبح، 4 بعد ازظهر تا 12نیمه شب شیفت بعد از ظهر و از 12 نیمه شب تا 8 صبح شیفت شب نام دارد. خدمه دور از ساحل در شیفت های 12 ساعتی کار می کنند.

# اعمال مربوط به دکل حفاری

بیشتر بخوانید: 

رانش ها و برانگیختگی

ارزیابی تاثیر و فواید اقتصاد گردشگری

حساب اجتماعی

شکل های در حال تغییر سازمان های تجاری

شرکت های ایالات متحده

باسیلوس

بلندترين بناي دنيا در آينده

روابط اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.