What is Anxiety Counselling

مشاوره اضطراب چیست؟

اضطراب چیست؟

اضطراب بخش بزرگی از وجود ما انسانها است. یک جنبه طبیعی از شرایط انسانی است که همه ما میتوانیم بعنوان بخشی از شرایط جدید آن را تجربه کنیم. با این حال میتواند تقریبآ ناخوشایند باشد؛ و یا براساس نحوۀ برخورد ما با آن، نقش مهمی در روحیه، خلق و خو و حتی سلامت جسمی ما ایفا کند.

مهمترین مشخصۀ اضطراب افزایش آدرنالین است که باعث میشود عرق کرده و بسیار عصبی و تحریک پذیر باشیم. شاید بدترین حالت این است که اضطراب بیشتری ایجاد میکند؛ اضطراب، اضطراب می آورد. این چرخه با افزایش نگرانیها فقط شرایط را تشدید میکند. این وضعیت حتی بتدریج میتواند بدتر شده و شروع به تضعیف عملکرد صحیح در زندگی فردی و نزدیکان آن کند. البته ترس، نگرانی و اندوه میتواند برای همه امری طبیعی باشد و یا آنها را بعنوان عواقب طبیعیِ عوامل استرس زای روزمره تلقی کنند. زمانی که فرد به نگرانی و اندوه عادت کرده و با آن خو میگیرد، بایستی برای پیشگیری از اثربخشی بیشترِ آن به یک متخصص مراجعه کند.

مشاوره اضطراب چیست؟

با وجود همه نیازهای انسانی، همیشه افرادی قبل از ما بوده اند که این مشکل را تجربه کرده اند. اضطراب یک مقوله مستثنی نیست؛ بسیاری از افراد حرفه ای هستند که برای درک اضطراب، چگونگی دست یافتن به افکار منطقی و حتی نحوه برطرف کردنِ اضطراب تلاش میکنند.

در واقع اضطراب به شرایطی گفته میشود که تقریبآ همه ما را تحت تأثیر قرار میدهد. بطور طبیعی افرادی هستند که به هر دلیلی مصونیت بیشتری نسبت به اثرات اضطراب دارند. در حالی که بعضی دیگر از افراد خودشان دارای اضطراب درونی هستند، نمیتوانند علل اساسی آن را برطرف کنند.

برخورداری از حمایت یک فرد متخصص و با تجربه در برخورد با اضطراب میتواند علل واقعیِ آن را که برای فرد مبتلا پوشیده هستند مشخص کند. بعبارت دیگر، چشم انداز بیرونیِ حرفه ای گاهی اوقات بهترین راه برای اطمینان از بررسیِ دقیق شرایط است. مشاهدات و تجربیات انجام شده در طول قرنها بوضوح نشان داده اند که اضطراب یک بیماری بیولوژیکی نیست که با ژنتیک یا دیگر افراد مضطرب در ارتباط باشد. بعبارت دیگر اضطراب در همه وجود دارد؛ اگر فرد یاد بگیرد که با ترسها و نگرانیهایی که همه ما از آنها رنج می بریم کنار بیاید، براحتی میتواند آن را کنترل کند.

اما این مشکل ریشه در علتهای واقعیِ اضطراب دارد همچون باورها، شیوه ها، الگوهای تفکر و اقداماتی که باعث ایجاد اضطراب شده و میتوانند صدمات بیشتری در پی داشته باشند. اگر این علتها نادیده گرفته شوند، شرایط وخیم تر میشود. از طرفی عملکرد ذهن و الگوهای تفکر موضوعات آسانی نیستند؛ همه ما بعنوان انسان بطور طبیعی دارای عقاید ناراحت کننده ای هستیم که این امر سببِ ایجاد یک نگرانی منفی برای یافتن درمان مناسب یا مشاوره میشود.

با این وجود، پیدا کردن بهترین مشاور یا درمانگر میتواند به فرد در مبارزه با این بیماری و دانشتن یک روش درمانی مثبت و آزاد کمک کند. ممکن است فکر کنید که فرد مضطرب بهترین چیزها را از دست میدهد؛ اما با انجام مشاوره تخصصی و حرفه ای درمورد اضطراب جزئیات بیشتری را میتوان کشف و شناسایی کرد.

در نتیجه میتوان گفت “مشاوره اضطراب چیست؟”. راهی برای یافتن کمک، استراتژی و حمایت در برخورد با نوعی بیماری است که میتواند برای بسیاری از مردم یک مشکل فیزیکی خسته کننده باشد. از آنجا علائم مشروط آن به افراد بستگی دارد، مشاور میتواند دیدگاههای خاص و اثربخشی را برای مبتلایان ارائه دهد.

چند روش دیگر در این نوع مشاوره وجود دارد که هم برای مبتلایان و هم اطرافیان شان مفید و کارآمد هستند:

مشاور میتواند اقدامات زیر را برای مبتلایان انجام دهد:

-آگاه کردن آنها از اینکه با وجود اضطراب میتوان مسائل را ساده تر دید.

-تدوین یک برنامه شخصی برای برخورد با ترسها و افکارِ مضطربِ روزانه و درنهایت غلبه بر آنها.

-تأمین ابزار ضروریِ اثربخش در کاهش تأثیرات اضطراب

-کمک به اعضای خانواده و دوستان بمنظور درک شرایط دشوار اضطراب

-حمایت از مبتلایانی که در حال بهبود کامل هستند و ارائه راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلای دوباره به آن

-ایفای نقش مربی و راهنما تا زمانی که بیماری کاملآ درمان شود.

نکات پایانی: مشاوره اضراب چیست؟

اضطراب برای همه ما اتفاق می افتد؛ نه برای بعضی. زمانی که اضطراب به یک اختلال تبدیل میشود، بایستی از افراد متخصص کمک گرفت چرا که روشهای درمان حرفه ایِ آنها برای بهبود بیماری بسیار ضروری است. اگر خودتان یا افرادی که می شناسید به اضطراب مداوم مبتلا هستید، حتمآ به دنبال درمان آن باشید و مراجعه به پزشک عمومی میتواند شروع خوبی برای این کار باشد.

مباحث مرتبط:

ترجمه کتاب

اضطراب در نوجوانان

– سؤالاتی در رابطه با مشاوره ارتباطی در ملبورن

– چه انتظاراتی از مشاوره ارتباطی در ملبورن میرود؟

دیدگاهتان را بنویسید