The Most Common Child Psychology Disorders?

رایج ترین اختلالات روانشناسی کودک کدامند؟

بیماریهای روانی در هر سنی امکان پذیر هستند. در صورت بروز، بطور مستقیم هم مبتلایان و هم اطرافیان آنها را تحت تأثیر قرار میدهند. زمانی که به این نوع اختلالات ذهنی فکر می کنیم، در واقع به اتفاقاتی فکر میکنیم که ممکن است در بزرگسالی برای همسالان مان رخ بدهد.

با این حال، واقعیت این است که مسائل بسیاری وجود دارند که در دوران بچگی ما رخ داده اند. توانایی تشخیصِ این نوع اختلالات روانشناسی کودک همه افرادِ درگیر را تحت تأثیر قرار داده و حتی گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد. در صورت ابتلای کودک به این نوع اختلالات، ممکن است تشخیص آن برای والدین دشوار باشد. در بسیاری از موارد این امر بدین معنا نیست که نشانه ها و علائم این بیماری را درک نمی کنند، بلکه آنها را نادیده می گیرند. حتی اگر متوجه شوند، ممکن است آن را به رفتار طبیعی ربط دهند و اغلب بچه ها نیز قادر به مطرح کردنِ این مسائل را به والدین شان نیستند.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که والدین به دلیل ترس از درمان و یا اینکه تصور ذهنی از این بیماری ندارند نمیخواهند بپذیرند که کودک شان دارای مشکل است. اختلالات روانشناسی مختلفی در کودکان وجود دارد و ممکن است از یک کودک به کودک دیگر متفاوت باشند. بعضی از کودکان دارای علائم کلاسیک بوده اما برخی دیگر نشانه های متضادی دارند. علاوه بر این، گاهی اوقات به اختلالات دیگری منجر میشوند که تشخیص اولیه آنها بسیار دشوار است. بمنظور حل این مشکل، بهتر به رایج ترین اختلالات روانشناسی کودکان نگاهی بیندازیم:

اضطراب: این نوع اختلال ممکن است در اشکال مختلف رخ دهد. برخی از افراد انتظار دارند که این مشکل مستقیمآ با اضطراب همراه باشد اما ممکن است از طریق اختلال وسواسی – اجباری، ترس اجتماعی و حتی اختلال پس از ضربه خود را نشان دهد. به صراحت میتوان گفت که داشتن درجه ای از اضطراب در کودکان کاملآ طبیعی است اما اگر بدرستی درمان نشود، ممکن است به اختلال روانی تبدیل شود.

ای اس دی یا سندروم آسپرگر[1]: یکی از بدترین و رایج ترین سوء تعبیرها در مورد اختلالات روانشناسی کودک است. معمولآ بعنوان اوتیسم در کودکان سه ساله شناخته شده است. بعضی از کودکان علائم شدید و غیر قابل کنترلی دارند؛ حتی اگر خفیف باشند، بر توانایی کودک در برقراری ارتباط با دیگران اثر گذار هستند.

بیش فعالی[2]: این مورد نیز به وفور دیده میشود و چالش بزرگی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان محسوب میشود. حتی میزان توانایی کودک در دقت کردن را نیز در بر میگیرد. هر کودک علائم خاص خودش را دارد؛ بعنوان مثال برخی از آنها همه علائم را دارند و برخی دیگر فقط یک مورد.

خوردن: اختلالات متعددی برای خوردن وجود دارد که کودکان را در دوران جوانی و سنین بالاتر تحت تأثیر قرار میدهد. بی اشتهایی عصبی[3] یک اختلال شایع در خوردن محسوب میشود اما کودکان ممکن است به پر خوری نیز مبتلا باشند. این نوع اختلالات در بعضی موارد ممکن است تهدید کننده باشد و در صورت تشخیص، کودک به مراقبتهای ویژه نیاز دارد.

اسکیزوفرنی: یک بیماری روحی است که بعنوان روانپریشی یا جنون نیز شناخته میشود. این اختلال میتواند بسیار شدید باشد و مبتلایان به آن قادر به درک واقعیت نیستند. این مشکل اغلب در بین نوجوانان بیست ساله دیده میشود اما در هر زمان ممکن است رخ دهد.

اختلالات خُلقی: این بیماری طیف وسیعی از مسائل را در بر دارد. اختلال دو قطبی و افسردگی در این دسته قرار دارند. اکثر کودکان افسردگی را تجربه خواهند کرد اما زمانی که به افسردگی بالینی مبتلا هستند، بایستی درمان شوند.

گاهی اوقات تشخیص این بیماری در کودکان تان بسیار دشوار است و بایستی در مراحل اولیه تشخیص داده شود. زمانی که با آن مواجه میشویم، بایستی بدنبال راهکارهای مناسب بمنظور تشخیص اختلالات روانشناسیِ کودک باشیم.

یکی از مهمترین علائم آن تغییر در رفتار کودک است. مسلمآ برخی از کودکان خجالتی هستند و ممکن است در سنین پائین تر تغییرات مختلفی در رفتارشان داشته باشند، اما زمانی که این تغییرات ناگهانی و شدید باشند میتوان به وجود این نوع اختلالات در کودک مظنون شد. بطور مشابه، تغییرات خلقی نیز اغلب وجودِ نهفتۀ این بیماری را نشان میدهند. بعلاوه این اختلال شامل تغییرات شدید در خلق و خو میشود که دست کم تا دو هفته طول میکشد. برخی از کودکان در این بحران زمانی تمایلی به برقراری ارتباط اجتماعی حتی با دوستان شان ندارند. برخی دیگر نیز ممکن است دارای علائم فیزیکی همچون درد معده یا سر درد باشند.

علاوه بر این، برخی از این شرایط ذهنی باعث میشوند که کودک از لحاظ فیزیکی به خودش آسیب بزند: همچون سوزاندن یا خراشیدن. همچنین ممکن است بطور غیر منتظره ای دچار کاهش وزن شوند که این خود نشانه ای از اختلالِ خوردن و یا هر نوع اختلالِ روانی دیگر است.

مشکل دیگری که بسیاری از کودکان از آنج رنج میبرند، سوء مصرف مواد است. بعضی از کودکان برای داشتن حسِ خوب (در باور خودشان) مصرف مواد مخدر یا الکل را تجربه کرده اند. اما برخی دیگر آن را یک نوع اختلال میدانند اما اساسآ نشانه ای از بیماریهای پنهان است.

تنها نکته باقیمانده درمورد این اختلالات این است که در هر زمان برای هر کودک میتوانند اتفاق بیفتند. بسیاری از والدین از قرار گرفتن فرزندان شان در این زمان بحرانی شوکه شده اند. اما تواناییِ تشخیص علائم اولیۀ آن بعنوان اولین گام در کمک به درمان و بهبودِ کودک تان محسوب میشود.

مباحث مرتبط:

ترجمه مقالات روانشناسی

خودآزاری

تقلید کردن

مترجم به عنوان یک موجود اجتماعی

[1] Autism Spectrum Disorder (اختلال طیف اوتیسم)

[2] attention deficit hyperactivity disorder (اختلال بیش فعالیِ کمبودِ توجه)

[3] Anorexia nervosa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.