ابزار نانو :

ابزار نانو

دانشمندان باور دارند ابزار در مقیاس نانو می توانند چیپ های کامپیوتری را با بیلیون ها ترانزیستور به جای میلیون ها چیپ  که  امروزه محدوده ی شاخصی در تکنولوژی نیمه رسانا دارند هدایت کنند .

ترانزیستورهای بیشتر  بر روی یک چیپ فشرده می شوند و این امر بیشترین کارایی را ارائه خواهد داد . ” این تکنولوژی  دارای پتانسیل جایگزین کردن روشهای سازنده موجود برای مدارهای تلفیق شده است که می تواند محدودیتهای کاربردی آنها را در ده سال آینده شامل شود. فیزیکدان برنارد یورک از آزمایشگاههای «بل» نقل کرده که این زمانی است که سرانجام قانون « مور » به حقیقت خواهد پیوست.

DNA  که نسخه مولکولی تمام سلولهای زنده را فراهم می کند وسیله  ایده آلی برای ساختن ابزار مقیاس نانو می باشد. « یورک» می گوید ما به این مزیت دست یافته ایم که چطور بخشهای DNA  با بیلیون ها گوناگونی احتمالی تنها با یک روش خاص مثل تکه های یک  پازل  چهل تکه در یکدیگر قفل می شوند.

[ محققین تکنولوژیهای « لوسنت » آزمایشگاههای « بل » و دانشگاه آکسفورد اولین موتورهای DNA  را ایجاد کرده اند .تکنولوژیهای «لوسنت»

آن را به چاپ رسانده است . 9 آگوست 2000 ]

فاجعه نانو :

به نقشه های متفاوت چسبندگی دقت کنید که به صورت بالقوه دارای نتایج منفی هستند. NEMS- سیستمهای نانوالکترومکانیکال : واژه ی عمومی که ابزار الکتریک/ مکانیکال مقیاس نانو را توصیف می کند .

مهندسی نانو :

ما از شیمی برای ساختن ساختارهای نانو و کامپوزیتهای آنها استفاده کرده سپس بر روی خواص انتقال ، بصری و الکترونیک ساختارهای نانو و فیلمهای میکروسکوپی و موادی تمرکز می کنیم که می توانند از آن مواد ساخته شوند.

این تحقیق در محدوده معمول در شیمی قرار می گیرد که فیزیک ماده ، اپتیک و بیومهندسی در آن  خلاصه شده است .

تولید نانو :

ساخت مواردی با استفاده از مولکولهای ذخیره و مونتاژ کننده. به نانو فاکتورها دقت کنید . AKA : مهندسی در مقیاس نانو .روشهای تولید نانو می تواند به دو دسته تقسیم شود : روشهای بالا-پایین که مولکولها را بهم رسانده یا آنها را به توده مولکولها به سطح اضافه می کند  یا روشهای پایین_ بالا که اتم ها یا مولکولها را به شکل ساختارهای نانو مونتاژ می کند .[ جورج . ام. وایت سایدز و جی. کریستوفر لاو ” صنعت کوچک سازی ” علمی آمریکایی 285 (3) : 47-39 ، سپتامبر 2001 ]

بیشتر بخوانید:نانو- پیشوند یک بیلیونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.