آموزش تایپ برای روشندلان

شاید برای خیلی از شماها این سؤال پیش بیاد که آیا روشندلان می توانند از کامپیوتر استفاده نمایند؟

امروزه امکاناتی فراهم امده است که نابینایان هم از بتوانند از کامپیوتر استفاده نمایند.

گر افراد بتوانند با کامپیوتر به زبان خودشان ارتباط برقرار کنند بعضی از مسائل و مشکلات برای نابینایان حذف  می شوند و یا به حداقل می رسند. یعنی به جای موس و صفحه کلید از صدای خود افراد برای برقراری ارتباط و فرمان دادن استفاده می شود.


که برای این امر باید از پردازشگرهای زبان های طبیعی  (NLP)   و سیستم های شناخت گفتار استفاده نمائیم. البته برای محقق شدن این کار باید تحقیقات فراوان در زمینه NLP و سیستم های شناخت گفتارانجام شود  که هر کشوری می تواند برای زبان رسمی خود انجام دهد.

آموزش تایپ برای روشندلان

آموزش تایپ برای روشندلان

یک روشندل ایرانی مقیم کانادا از  نرم افزار جدیدی که به نابینایان کمک می کند صحبت می کند که با این اختراع جدید، نه تنها نابینایان می توانند نامه های خود را به دقت و به راحتی و بدون نیاز به کمک افراد بخوانند و پاسخ دهند ، بلکه می توانند هر نوع کتاب، مقاله و یا روزنامه ای را  نیز بخوانند.


در ادامه می گوید این کشف چیزی شبیه معجزه است که هم اکنون در اختیار بسیاری از نابینایان کشورهای مختلف قرار گرفته است. ولی متأسفانه به زبان فارسی تولید نشده است که نابینایان ایرانی بتوانند از این نرم افزار استفاده نمایند که این کار نیازمند حمایت مالی می باشد.

سامانه هوشمندی برای آموزش تایپ برای روشندلان طراحی شده است که موفقیت آمیز بوده و نابینایان هم می توانند کار تایپ را انجام دهند.


این برنامه اولین  نرم افزار اموزشی برای رایانه های معمولی می باشد که ویژه کم بینایان و نابینایان تهیه شده است. هدف از طراحی این نرم افزار ارائه سبک جدید آموزش با توجه به مشکلات روشندلان از جمله کمبود موسسات آموزشی، هزینه های بالای رفت و آمد، لزوم همراهی یک فرد با فرد نابینا و … می باشند  که با کمک این نرم افزار موانع اصلی آموزشی برداشته می شود.

آموزش تایپ برای روشندلان

آموزش تایپ برای روشندلان

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای متنوع و متعددی اختراع می شوند تا روشندلان بتوانند از امکانات مختلف کامپیوتر استفاده نمایند. می بینیم که صفحه کلیدهایی مخصوص نابینایان طراحی شده است که دارای دو دفترچه راهنما می باشند که چگونگی نصب و ارائه توضیحات ضروری  به خانواده نابینا و توضیحاتی در باره نحوه استفاده از کلیدهای کمکی نرم افزار که به خط بریل برای کاربر نابینا طراحی شده است.

 

One thought on “آموزش تایپ برای روشندلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.