آزمون تافل و ایلتس(ایلتز,آیلتز,ایلتس,IELTS) هر دو از ازمونهای بین المللی معتبر هستند .

حال تفاوت این دو ازمون در چیست و هر کدام چه کارایی دارند؟


ایلتس آزمونی انگلیسی با هدف تحصیل مهاجرت و کار است. ساختار لهجه انگلیسی بوده و مختص کشورهای اروپایی ,استرالیا ونیوزلند میباشد.
در  ایلتس دونوع  آزمون برگزار میشود ,سوالا ت مطرح شده متنوع و در قالب کامپیوتری و کاغذی است.ایلتس جنرال برای افرادی که قصد  مهاجرت یا اشتغال دارند و ایلتس اکادمیک برای افرادی که قصد تحصیل دارند کارایی دارد.
در تافل ازمون به 3 روش کاغذی(pBT) ,کامپیوتری(CBT) و اینترنتی(IBT) برگزار میشود, درنوع کاغذی تافل بخش گفتاری وجود نداردو تفاوت اینترنتی وکامپیوتری بودن ان در این بوده که در نوع اینترنتی ازمون به صورت انلاین برگزار میشود ولی در کامپیوتری سوالات از طریق سی دی تحویل داده میشود.

آزمون تافل و ایلتس

آزمون تافل و ایلتس

زمان آزمون ایلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است و همانند ازمون تافل شامل4بخش کلی” بخش گفتاری, نوشتاری,درک مطلب,شنیداری” است.
بخش گفتاری در آزمون ایلتس به صورت روردر رو با فرد امتحان گیرنده است و تصحیح سوال توسط همان فرد انجام میشود.درصورتی که درتافل پاسخ به 6 سوال ضبط شده از طریق میکروفون  که برای همه یکسان بوده وبعد از ان برای 6نفر جهت تصحیح ارسال میشود.زمان برگزاری بخش گفتاری در تافل20 دقیقه بوده و درهمان روز انجام میشود اما زمان در بخش ایلتس 14 دقیقه بوده و ممکن است همان روز برگزار نشود.بخش گفتاری در تافل مناسب افرادی است که به لهجه امریکایی تسلط کافی داشته باشند و در بخش ایلتس به لهجه غیر امریکایی توجه بیشتری دارند.اشتباه عوام از لهجه مورد تایید در ازمون ایلتس این است که لهجه بریتیش تایید شده در صورتی که این ازمون شامل لهجه های مختلف انگلیسی از جمله بریتیش, استرالیای و امریکایی میشود.
بخش نوشتاری در تافل به صورت تایپی است و در ایلتس نوشتار از طریق کاغذ. درک مطلب در تافل و ایلتس شباهت زیادی به هم دارند و حدود 20دقیقه زمان میبرد.
بخش شنیداری در تافل حدود 40 تا 60 دقیقه زمان میبرد و درحین گوش دادن به مکالمات ضبط شده دونفره میتوان یادداشت برداری کرد و بعد از اتمام به سوالات چند گزینه ای پاسخ داد.
در ایلتس حین گوش دادن به مکالمه باید به سوالات پاسخ دادو علاوه بر سوالات چند گزینه ای شکل های متنوعی از سوالات مطرح میشود.
نمره دهی در تافل از0 تا 120 است و بخش گفتاری و نوشتاری ان باهم نمره دهی میشود اما در ایلتس این نمره دهی جز به جز است و از 0 تا 9.

نمره قبولی در هر ازمون بستگی ب شرایط تحصیلی و اشتغال در کشور مورد نظر است.
تقریا تمام دانشگاه های انگلستان ,استرالیا ,نیوزلندوکانادا تافل را میپذیرند.

هر دانشگاه یا شغلی برای خود نمره مشخصی برای پذیرش تعیین کرده.
در 3 سال اخیر دانشگاه کشور های ایالت متحده امریکا ازمون ایلتس رامورد تایید خود قرار داده اند.
یکی از مزایای این ازمونها این بوده که دیگر نیاز نیست برای شرکت در ازمون به کشوری دیگر سفر کنید و همچنین منابع امتحانی ان را با جستجویی اسان در اینترنت میتوانید پیدا کنید این منابع هر ساله در حال بروزرسانی بوده و از نمونه تست های ارشیوه شده ازمونهای قبل میتوانید برای محک خود درازمون اصلی استفاده کنید.
همچنین میتوانید با شرکت در ازمونهای شبیه سازی شده در موسسات معتبر خودرا اماده کنید.
اعتبار آزمونهای تافل و ایلتس دوسال است و بعد از 2 سال منقضی میشود.
حال به طور کلی کدام ازمون از هر نظر بهتراست؟
ایلتس چون دارای ساختار منطقی بوده وحتی برای گرفتن مهاجرت و ویزای کاری در سطح جهانی مورد تایید است والبته سخت تر از تافل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.